Újabb hatalmas piros pont jár az általunk is nagyon kedvelt német fővárosnak, ahol a Babylon művészmozi februárban egy hónapos vetítéssorozatot szentel a közép-európai szerzői film nagy korszakának.
A keleti blokk filmjei a hatvanas években – 50 év távlatából című sorozat nem kevesebb mint ötven híres, hatvanas években készült filmet kínál, közte kilenc magyart. Fábri Zoltán, Jancsó Miklós és Szabó István restaurált klasszikusait két-két vetítésen láthatja a berlini közönség.
A csehszlovák újhullám, Andrzej Wajda, Roman Polanski, Milos Forman, Andrej Tarkovszkij filmalkotásai mellett négy Fábri Zoltán – Isten hozta, őrnagy úr!, A Pál utcai fiúk, Két félidő a pokolban, Húsz óra –, két Szabó István – Apa, Az álmodozások kora – és két Jancsó Miklós – Szegénylegények, Fényes szelek – film lesz műsoron.
A filmek teljeskörű, 4K felbontású restaurálása a Magyar Nemzeti Filmalap tízéves digitális filmrestaurálási programja keretében, a Filmarchívum szakmai irányításával készült a Magyar Filmlaborban.
A vetítéssorozat részben a berlini filmfesztivállal párhuzamosan zajlik, ahol szintén szerepel klasszikus magyar film: Mészáros Márta világhírű Örökbefogadás című filmje a felújított klasszikusokat felvonultató válogatásban, Tarr Béla legendás Sátántangó-ja a Berlinale Fórum programjában lesz látható a napokban.
A hatvanas évek politikai és kulturális téren az elmúlt évszázad legmozgalmasabb időszaka volt, amely egy pusztító háború utáni valódi újjászületést hozott. A fiatalok ahelyett, hogy szüleik nyomdokaiba léptek volna, túlléptek rajtuk, nem elégedtek meg a megöröklött sablonokkal, nem álltak egy ideológia szolgálatába, ki akartak törni a katonás egyformaságból. (…) Mi volt ez a korszak, a pillanat heve, valaminek a kezdete vagy a befejezése? Milyen hatással vannak ránk ezek a filmek ötven év távlatából, amikor egy újabb jégkorszak elé nézünk?
(Fotó: Babylon Berlin)
mozi | magyar | restaurált | filmek | vetítés | Babylon
Luxus ízek, felejthetetlen pillanatok – Így válassz tökéletes szeszes italt karácsonyra
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!