Amikor valaki ott motoszkál a tudatalattinkban, nem könnyű ellenállni a késztetésnek, hogy eláruljuk ezt neki. De bármekkora is a kísértés, jobb óvatosnak lenni.
Beszélni az álmainkról kicsit olyan, mint a bensőn feltárása: intim, személyes és sokszor unalmas, mégis rendkívül erős a csábítás, hogy ha valaki főszerepet kapott az álmainkban, elmondjuk neki. Főleg akkor lehet nagy a kísértés, ha az álom szereplőjét a hús-vér valóságban nem láttuk egy ideje.
A témában a Guardianen cikket jegyző Nell Frizzell egyszer két órát elpepecselt egy volt iskolatársa – akit 13 éves kora óta nem látott – e-mail-címének felkutatásával, hogy elmondhassa neki, róla álmodott. Banális álom volt, mégis jelentőségteljesnek tűnt, ahogy tíz év után valaki bekúszott a tudattalanjába. „Jelent ez az álom valamint? Jól van? Én is eszébe jutottam neki?” – ilyesmi kérdések pörögtek a fejében, aztán kiderült, hogy a fiú Nottinghamben él, egy jótékonysági szervezetnek dolgozik, és nemigen gondolt Nellre az elmúlt évtizedben.
Ennél is erősebb, amikor álmodsz valakiről, aztán összefuttok is váratlanul a valóságban. Freud az Álomfejtés című, 1900-ban megjelent könyve különbséget tesz manifeszt és látens tartalom közt: az előbbi, amit közvetlenül érzékelünk, az utóbbi az elfojtott jelentés. Freud ír az álomtorzítás módjairól, például sűrítésről (amikor egy álombeli kép, motívum több asszociációt egyesít magában, amelyek az egymással való kapcsolatuk révén kifejeznek egy vagy több vágyat) és az eltolásról (amikor az álomban kifejezendő vágy helyett egy másik elem jelenik meg, ami asszociatív módon utal arra, helyettesíti azt).
Sűrítés lehet a keverékszemély (vagy gyűjtőszemély) létrehozása is, akiben több különböző személy egyesül. A sajátos álomjelenségek funkciója, hogy megvédjen minket a durva igazságoktól, amelyekkel tudattalan elménk küzd.
Mert amikor álmodsz valakiről, az álom nem róla szól, hanem rólad.
A freudi álomértelmezést továbbvivő Jung kimondta, hogy valójában az álmok lehetőséget jelentenek nagyobb, akár archetipikus bajok feldolgozására. Nell, aki maga is végzett pszichológus, a saját – nem tudományos igénnyel kidolgozott – elméletét is bedobja. Eszerint ha az álmokban szereplő emberek, tárgyak és helyek mind egy-egy érzés reprezentációi, és az asszociációk előhívásának eszközei, akkor ezek kizárólag az álmodóról szólnak.
Nell szerint az álom szereplői rengeteg mindent jelenthetnek, esetében a rég látott fiú akár fiatalságot, tanulmányi sikereket, hedonizmust – és persze szexuális elfojtást is. De ha így áll a dolog, akkor miért kellene erről beszámolni másoknak? „Kicsit olyan lenne – írja –, mintha rákiabálnál egy tornacipőre, hogy megbántad, ahogy elvesztetted a szüzességedet. Esetleg egy felrobbant flamingónak mesélnél a szorongásodról, hogy elveszítheted a munkádat.”
Mégis szórakoztató és izgalmas lehet elújságolni az álmodottnak a hírt, akár közelebb hozhat egy rég látott ismerőssel, akár elkezdhet helyreállítani egy megromlott kapcsolatot.
Szerinte aki abban a kellemes helyzetben van, hogy ezzel nem árt senkinek, nyugodtan elmondhatja „a romantikus, erotikus álmát a másikról, talán talán mindkettőjüknek szüksége van az álomban szereplő hatalmas, óvszer alakú elefántra. De azért óvatosan bánj ezzel, nehogy úgy hangozzon, mintha potyapiára pályáznál.” Szóval, egyes álmokról érdemes lehet beszélni, másokat jobb elfelejteni.
Máskor viszont általunk ismert emberek helyett ismeretlen tájak jelennek meg az álmainkban, például szigetek. Jobb esetben ezek – vagy nagyon hasonlóak – tényleg léteznek, mutatunk is öt ilyen álom-szigetet. Olykor pedig az álmok valóra válnak, és álomesküvők szerveződnek álomhelyszíneken, amihez szintén vannak tippjeink.
(Forrás: Guardian, fotók: Unsplash)
pszichológia | álom | tudatalatti
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Inspirál, feltölt, felszabadít – a W by Roadster magazin egy olyan univerzumba kalauzol, amiben szívesen létezünk. Magával ragadó egyéniségeket és sztorikat mutat be és kínál inspirációt a világ minden tájáról. Szofisztikált, könnyed és elegáns, akárcsak az olvasói.
Az 2024/1. szám tartalmából:
Ha nyár, akkor irány a mediterráneum: különböző alkotókon, helyeken és élményeken keresztül járjuk be a Mediterrán térség legvágyottabb helyeit. Gyönyörű enteriőröket mutatunk be a Balaton-felvidéktől Puglián át egészen Marokkóig, valamint elkalauzolunk a régió leggyönyörűbb hoteljeibe is. Izgalmas, kreatív nőkkel beszélgetünk művészetről, alkotásról és az élet művészetéről. Divatanyagunkban pedig a szabad, korlátok nélküli létezésre inspirálunk.