Végre Rolls-Royce-szal is lehet dagonyázni – Itt a márka első terepjárója, a Cullinan

Kicsit egyenlőbb lett a világ: már az elit VIP-szekciójának krémje is eljuthat olyan helyekre, ahová korábban csak a kisebb vagyonnal és magasabb szárú gumicsizmával rendelkezők. Méghozzá egy Rolls-Royce-szal.

Tulajdonképpen befejezettnek nyilváníthatjuk az SUV-forradalmat. A szabadidő-autók kétezres évek elején kezdődő térhódítása lefelé és felfelé is hatott, a szuperluxus-kategóriába pedig a Bentley Bentayga után megérkezett a Rolls-Royce modellje is.

A gyár már 2015-ben bejelentette, hogy elkezdik a fejlesztést, mert igénylik a vevői, akik valószínűleg Toyota Land Cruiserekben, Range Roverekben, G osztályos Mercedesekben, az utóbbi időben pedig Bentaygákban vészelték át a – a világ legnagyobb gyémántjáról szerényen – Cullinanre keresztelt terepes Rolls sorozatgyártásáig eltelt három évet.

Hivatalosan még csak most hozták nyilvánosságra a Cullinan fotóit és adatait, a rosszabb felbontású képek is csak egy nappal korábban szivárogtak ki, ezért még nem volt lehetőségünk közel-keleti, ázsiai és Beverly Hills-i, extrán jól szituált barátainkat végigkérdezni, tetszik-e nekik az eredmény, de valószínűleg nem fognak panaszkodni.

A BMW-tulajdonú angol márka dizájnerei ügyesen dolgozták rá a modern Royce-ok stílusjegyeit a klasszikus terepjáróformára: az orr gyakorlatilag egy az egyben az új Phantomé, megvannak az egymás felé nyíló ajtók, ismerős a hátsó lámpa… Annak ellenére teljesen megszokott a Cullinan, hogy – az álcázott prototípusokat és a nem hivatalos Photoshop-munkákat leszámítva – nem láttunk még soha ilyen jellegű Rolls-Royce-t. Egy kis merészséget, valami új és egyedi megoldást értékeltünk volna, de hát nem a célcsoporton kívül rekedtek véleménye számít.

Az még a viszonyítási alap nélküli képekről is nyilvánvaló, a Cullinan akkora, hogy vigyázni kell, nehogy egy elbambuló kisrepülő-pilóta hangárnak nézze. Pedig több mint negyven centiméterrel rövidebb a Phantomnál (csak 5,34 méter), 22 colos kerekei, 216 centis szélessége és főleg 184 centis magassága viszont bármilyen környezetben kellő tekintélyt parancsol neki.

A külsőnél hiányolt újdonságokat inkább a gigantikus karosszériában kell keresni. A Cullinan az első háromdobozos SUV a világon, tehát a többi szabadidő-autóval ellentétben nem motortér plusz utastér-csomagtér egységből áll, hanem a hagyományos limuzinformához hasonlóan külön van az utastér a poggyásztértől.

Ehhez a két lehetőség közül az Individual Seat nevű konfigurációt kell választani: ekkor ugyan a Rolls csak négyszemélyes, a két hátsó utas viszont önálló fotelekben utazik, whiskys- és pezsgőspoharakat, italosüveget és hűtőt rejtő konzol választja el őket egymástól, a csomagtértől pedig a hátuk mögött lévő üvegfal. Így nemcsak csendesebb útközben, hanem akár nyitott csomagtérajtónál is az előre beállított hőmérsékletben ücsöröghetnek az utasok a kocsiban.

Akinek fontosabb az ötszemélyes utastér, vagy néha hosszú csomagtartóra van szüksége – például szereti maga hazavinni a műtárgy-aukción vásárolt holmikat –, kénytelen a Lounge Seat opciót választani háromszemélyes hátsó paddal, és a márka történetében először lehajtható üléstámlákkal. Így, és az elektromosan megemelhető padlónak köszönhetően az alaphelyzetben 560 literes tér majdnem két köbméteresre nő, a hossz pedig 2,25 méteresre, szóval bármikor be lehet fektetni például egy teljes alakos bronzszobrot.

Hasonlóan jó funkció, hogy a csomagtérajtó kétfelé nyílik, az alsó, vízszintes részén pedig két kisszék is kihajtható, a kettő között pedig van egy asztalka, ha valaki inkább a szabad levegőn iszogatna a bőrillatú autóbelső helyett.

De ne essünk abba a hibába, hogy célszerű családi kocsiként vizsgáljuk a Cullinant, mert attól még, hogy minden idők legpraktikusabb Rolls-Royce-a, igazi szuperluxus-autó is. Meg terepjáró, az ígéretek szerint. Az biztos, hogy a 6,75 literes, V12-es, 571 lóerős, 850 Nm nyomatékú ikerturbós benzinmotor a falon is erőlködés nélkül felgurítaná az alumíniumszerkezete ellenére üresen is több mint 2,6 tonnás járművet, az akadályok leküzdéséhez több kell. Például összkerékhajtás: ez az első Rolls, amelynek az első kerekeihez is jut motorerő. Magasabb építésmód: a karosszéria eleve olyan magasan van, hogy a beszállás megkönnyítéséhez négy centimétert süllyed, szükség esetén viszont akár 54 centiméteres patakon is átgázol. Ezeket az alaptulajdonságokat egészíti ki a felsorolhatatlan számú elektronikus segéd, amelyek persze az aszfalton haladást is segítik, hiszen a Cullinannek ott is a maximumot kell nyújtania, akár a 250 km/h-ban korlátozott végsebességnél is.

Míg a Bentley Bentaygánál a luxus mellett a sportosságra is figyeltek – amennyiben lehet sportosnak nevezni egy kisebb hegyet, még ha gyorsan is mozog –, a Cullinan a fényűzés felsőfoka. A Rolls-Royce-nál ez nem újdonság, az viszont igen, hogy közben mély hóban, sárban, homokban is lehet előretörni. Hogy ezt mennyire használják majd ki a leendő tulajdonosai, vagy csak szó szerint feljebb élvezik majd a magas élet örömeit, egyelőre nem tudhatjuk, az viszont biztos, hogy a Rolls-Royce SUV-ja elkészült, és elfoglalta a szabadidő-autók trónját.

Ez is érdekelhet:

A BMW háború utáni összes luxusroadstere bukás volt, ma viszont kincsek

Az az összes kettőt jelent, de az első miatt majdnem múlt idő lett a BMW. Rövid 507- és Z8-történet.


(Fotók: Rolls-Royce)

rolls-royce cullinan | terepjáró | szabadidő-autó | autóbemutató | nagy sztori

FOLYTASD EZZEL

Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod

10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod

Rendeld meg a Roadster magazin 14. számát!

Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom