Hogyan keletkezhetnek erdőtüzek egy alapvetően esős és nyirkos területen? Miattunk. Az ember miatt, aki mindig többet akar, és vállvonva zsákmányolja ki napról napra azt a csodálatos bolygót, amit az otthonának mer nevezni. Az Amazonas percről percre pusztul, miközben a disznófejű nagyurak nemhogy megállítanák az esőerdők pusztítását, de még ösztönzik is a dzsungelekben való gazdálkodást. Hogyan tudnánk segíteni, miként tudunk összefogni, hogy valahogy meg lehessen állítani az idei, rekordokat döntő pusztítást? Unokáink már csak Maugli történetében hallhatnak majd a dzsungelről, vagy még nincs minden veszve?
Semmi keresnivalója nincs az embernek az esőerdőkben. A dzsungeleket szentnek és sérthetetlennek kéne kezelni: az ő pompás díszei az állatok és a növények, oltárai a vizek, kupolája az égbolt. Ehelyett kizsákmányolt területekké váltak, és egyre csak csökkennek, az ember miatt. A július-augusztusi tüzek sajnos gyakoriak, ez ott a "száraz" szezon, ilyen mértékű pusztítást viszont, amit a 2019-es szezon hozott, még nem tapasztalt a bolygó. Műholdakról észlelhető a füst, Sao Paulo városa is elsötétedett, annak ellenére, hogy körülbelül 2500 km-re találhatóak a katasztrófa sújtotta területek. Nem hisztéria és túlinformálás az, ami jelenleg történik, a tudósok, kutatók szerint a kialakult helyzet olyan globális környezetvédelmi ügy, ami túlmutat minden tényezőn: brazil belpolitikán, gazdaságon, egyénen.
Az üvegházhatás egyik legfőbb okozói az erdőégetések, márpedig az ember pofátlanul végzi. Amint kiderül, hogy a dzsungeltől elorozott terület nem is olyan hasznos, a gazda felégeti maga mögött, új, termékenyebb talajt keresve. Ezzel pedig beindul a láncreakció: a tüzek az élővilág szörnyűséges pusztítása mellett rengeteg szén-dioxidot szabadítanak fel, csökken a zöldterület, ezzel az oxigéntermelés és felhőképzés képessége, vagyis kevesebb eső, szárazság, forróság lép az optimális klíma helyébe. És akkor ezek után van, aki "nem hisz" a klímaváltozásban, azt gondolja, csupán felesleges pánikkeltés...
A föld tüdeje kifejezés valós, hiszen a bolygó légterében található oxigén 20%-a az Amazonas medencéjében termelődik, mivel ott van a világ legnagyobb összefüggő esőerdeje. Nehéz elképzelni, de még az Európában kialakuló esőzésekhez is köze van a dél-amerikai erdőknek, biodiverzitás szempontjából is az egyik legjelentősebb terület.
Felmerülhet a kérdés: ha már ártatlan állat- és növényvilág, az egész bioszféra kérdésében is politikai nagyurak dönthetnek, miként tud az átlagember segíteni? Hashtaghasználattal maximum az együttérzésünket és hozzáállásunkat mutahatjuk, de attól még nem történt előrelépés. A CNet, a Business Insider és a FastCompany forrásait felhasználva mi is leírjuk, miként tudunk segíteni.
Hogyan segíthetünk?
- Párbeszéd, edukáció: Már az is segít, ha egy kevésbé tájékozott embernek felnyitjuk a szemét a klímakatasztrófával kapcsolatosan. Ha csak egy kis gondolati magvat ültetünk el benne, és a későbbiekben olvas, tájékozódik a témában, már eredményesek vagyunk. Ha minderről ő is beszél majd másokkal, akik szintén nem foglalkoztak ez idáig a témával, az is előrelépés. Az Amazondeforestation.io oldal például időarányosan megmutatja, mi történne a lakóhelyünkkel, ha hasonló helyzetben lennénk. Belegondolni is szörnyű, hogy olyan gyorsasággal pusztulnak az erdők, hogy Budapest például egy nap alatt megsemmisülne.
- Az ökológiai lábnyom csökkentése: elkerülhetetlen, hogy a rossz beidegződéseket, szokásokat levetkőzzük, és segítsünk, már csak azzal is például, hogy nem eszünk mindennap húst. A Dél-Amerikából érkező marhahúsok például sok esetben éppen olyan farmokról érkeznek, melyek kiirtott esőerdők területén létesültek. Elkerüljük a pálmaolajat, olyan termékeket vásárolunk, amelyekben nincs benne ez a komponens, ami szintén erdőirtások helyén készül. A természetes területeket veszik el, hogy az olcsó olajat előálíthassák, telepített olajpálmákból.
- Átlátható, megbízható civil szervezetek támogatása: a médiazajnak köszönhetően az is előfordulhat, hogy önkényes nyerészkedők jutnak támogatáshoz, de jó pár olyan elismert, transzparens civil szervezet létezik, amelyeknél biztosan jó helyre érkezik a támogatás. Még ha nem is tudunk dollármilliókat felajánlani, mint Leonardo Di Caprio, a sok kicsi sokra megy elvén így is segíthetünk egy kicsit. A Facebookon már terjednek a gyűjtéseket összefoglaló "egyéni akciók", amelyek valójában nem azok, hanem a szervezetek közösségi médiás csatornái. Ha jobban szeretnénk közvetlenül adakozni, az elismert szervezetek alábbi oldalain tehetjük meg: Rainforest Action Network , Amazon Watch, Rainforest Trust, Rainforest Watch, WWF, Amazon Conservation Team, Amazon Conservation Association,
- Önkéntes munka: persze civilként nem kell a tűzzel harcolni, ám ha felvesszük a kapcsolatot a felsorolt szervezetekkel, lehet, hogy találnak számunkra olyan munkát, amit eredményesen végezhetünk.
Ugye emékszünk még, amikor Michael Jackson: Earth Song című dalának apokaliptikus videoklipjét játszotta az MTV? Már huszonöt éve is nagy bajban volt a bolygó, és akkoriban még önvédelemből talán eltakartuk a szemünket a klip ominózus jelenetei alatt. Most itt vagyunk, az önvédelem pedig az lenne, hogy segítünk, ha csak egy kicsit is. Magunknak, az esőerdőknak, a védtelen természetnek, a bolygónak.
Ez is érdekelhet:
(Fotók: Pixabay, Getty Images, Unsplash)
jótékonyság | amazonas | amazonasi tüzek | segítség | környezetvédelem
Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod
10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod
Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!