Sétálni a világ egyik legegészségesebb tevékenysége, most pedig a Semmelweis Egyetem kutatói túlléptek az örök „mennyi lépést kell tennünk naponta?” vitán, és helyette tippeket adtak, hogy ez a szám minél magasabb legyen.
A sétálás egészségi hatásával sokat foglalkoztunk már, hát még a Semmelweis Egyetem Megelőző Orvostani és Népegészségtani Intézet egyetemi adjunktusa, dr. Fazekas-Pongor Vince. Ezért itt most csak a legfontosabb alaptéziseket foglaljuk össze, a lényeg pedig utána jön, merthogy az egyetem tippeket is adott arra, hogyan sétálhatunk többet.
Tehát a napi tízezer lépés elérése egy jó cél, ugyanakkor a pozitív hatás már ennél alacsonyabb lépésszám esetén is jelentkezik. És mire jó a lépésszámok növelése?
Három nagy betegségcsoport esetén hoz leginkább egészségnyereséget:
- A szív- és érrendszeri betegségek, köztük a szívinfarktus és az agyi érkatasztrófa (sztrók) kialakulásának kockázata 43 százalékkal alacsonyabb azok körében, akik naponta átlagosan 9500 lépést tesznek meg, a naponta csupán 3800 lépést tevőkhöz képest.
- A daganatos betegségekkel kapcsolatban azt találták a kutatók, hogy ha kétezer lépéssel emeljük a lépésszámunkat, már az is csökkenti a daganatos betegségek kockázatát, illetve a saját lépésszám tízszázalékos emelésekor is megmutatkozik ez a csökkenő tendencia.
- A demencia esetén pedig már ötezer lépésszám fölött csökken a betegség kialakulásának kockázata, ez a védőhatás különösen meredeken emelkedik hatezer lépésig.
Ezeken túlmenően a légúti megbetegedésekre, az alvásminőségre és a mentális jóllétre is jótékonyan hat a lépésszámok emelése, és tízezer lépés fölött jelentősen csökkennek a halálozási mutatók.
„A hatvan éven felüliek esetében pedig a hatezres vagy efölötti lépésszámok már komoly egészségnyereséggel bírnak" – teszi hozzá az adjunktus az egyik legelismertebb és legtöbbet hivatkozott kutatásra (UK Biobank) hivatkozva.
Mivel minden lépés számít, fontos, hogy a gyaloglás rendszeres, mindennapi tevékenységgé váljon, ennek érdekében pedig lépésszámnövelő tippeket is adott az adjunktus:
- Munkába járáshoz használjuk a tömegközlekedést, és szálljunk le egy-két megállóval hamarabb! (Praktikusabb talán hazafelé megtenni ezt, amikor tipikusan kevésbé időre rohanunk, és kevésbé számít, ha megizzadunk – a szerk.)
- Aki autóval jár, parkoljon messzebb az autójával!
- Ha néhány percet várakozni kell a buszra, villamosra, trolira, tegyünk meg egy megállót gyalog!
- Ebédeljünk az irodán kívül, pl. sétatávolságban lévő menzán vagy étteremben, vagy ebéd után járjunk egyet!
- A munkahelyen/otthon lift helyett lépcsőzzünk!
- Telefonálás közben járkáljunk!
- Munka közben óránként álljunk fel, tegyünk néhány lépést!
- Hétvégén szervezzünk szabadtéri programot: túrázzunk, sétáljunk, mozogjunk a szabadban, használjuk ki a jó időt!
- Vonjuk be a családtagokat, barátokat, ismerősöket, kollégákat, mert közösen az életmódváltás, aktivitásfokozás is jobban megy!
- Bónuszként a Roadster sétálás iránt elkötelezett stábja is ad egy ötletet: sétáljunk minden körülmények között, elvégre ha hideg van vagy eső, akkor csak erősebb ingerek érnek bennünket, azaz intenzívebb lesz a séta mindfulness-jellege, jobban kiszakít a napi munkamenetből.
Bécsben szintén profik nyújtanak segítséget a sétáláshoz, de nem orvosok: önkormányzati megbízott fejleszti a gyaloglást, amit a többivel egyenrangú közlekedési eszköznek, a mikromobilitás alapvető részének tekintenek.
(Forrás: Semmelweis Egyetem)
lépésszámláló | tipp | lépésszám | semmelweis egyetem | egészség
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!