Sétálni a világ egyik legegészségesebb tevékenysége, most pedig a Semmelweis Egyetem kutatói túlléptek az örök „mennyi lépést kell tennünk naponta?” vitán, és helyette tippeket adtak, hogy ez a szám minél magasabb legyen.
A sétálás egészségi hatásával sokat foglalkoztunk már, hát még a Semmelweis Egyetem Megelőző Orvostani és Népegészségtani Intézet egyetemi adjunktusa, dr. Fazekas-Pongor Vince. Ezért itt most csak a legfontosabb alaptéziseket foglaljuk össze, a lényeg pedig utána jön, merthogy az egyetem tippeket is adott arra, hogyan sétálhatunk többet.
Tehát a napi tízezer lépés elérése egy jó cél, ugyanakkor a pozitív hatás már ennél alacsonyabb lépésszám esetén is jelentkezik. És mire jó a lépésszámok növelése?
Három nagy betegségcsoport esetén hoz leginkább egészségnyereséget:
- A szív- és érrendszeri betegségek, köztük a szívinfarktus és az agyi érkatasztrófa (sztrók) kialakulásának kockázata 43 százalékkal alacsonyabb azok körében, akik naponta átlagosan 9500 lépést tesznek meg, a naponta csupán 3800 lépést tevőkhöz képest.
- A daganatos betegségekkel kapcsolatban azt találták a kutatók, hogy ha kétezer lépéssel emeljük a lépésszámunkat, már az is csökkenti a daganatos betegségek kockázatát, illetve a saját lépésszám tízszázalékos emelésekor is megmutatkozik ez a csökkenő tendencia.
- A demencia esetén pedig már ötezer lépésszám fölött csökken a betegség kialakulásának kockázata, ez a védőhatás különösen meredeken emelkedik hatezer lépésig.
Ezeken túlmenően a légúti megbetegedésekre, az alvásminőségre és a mentális jóllétre is jótékonyan hat a lépésszámok emelése, és tízezer lépés fölött jelentősen csökkennek a halálozási mutatók.
„A hatvan éven felüliek esetében pedig a hatezres vagy efölötti lépésszámok már komoly egészségnyereséggel bírnak" – teszi hozzá az adjunktus az egyik legelismertebb és legtöbbet hivatkozott kutatásra (UK Biobank) hivatkozva.
Mivel minden lépés számít, fontos, hogy a gyaloglás rendszeres, mindennapi tevékenységgé váljon, ennek érdekében pedig lépésszámnövelő tippeket is adott az adjunktus:
- Munkába járáshoz használjuk a tömegközlekedést, és szálljunk le egy-két megállóval hamarabb! (Praktikusabb talán hazafelé megtenni ezt, amikor tipikusan kevésbé időre rohanunk, és kevésbé számít, ha megizzadunk – a szerk.)
- Aki autóval jár, parkoljon messzebb az autójával!
- Ha néhány percet várakozni kell a buszra, villamosra, trolira, tegyünk meg egy megállót gyalog!
- Ebédeljünk az irodán kívül, pl. sétatávolságban lévő menzán vagy étteremben, vagy ebéd után járjunk egyet!
- A munkahelyen/otthon lift helyett lépcsőzzünk!
- Telefonálás közben járkáljunk!
- Munka közben óránként álljunk fel, tegyünk néhány lépést!
- Hétvégén szervezzünk szabadtéri programot: túrázzunk, sétáljunk, mozogjunk a szabadban, használjuk ki a jó időt!
- Vonjuk be a családtagokat, barátokat, ismerősöket, kollégákat, mert közösen az életmódváltás, aktivitásfokozás is jobban megy!
- Bónuszként a Roadster sétálás iránt elkötelezett stábja is ad egy ötletet: sétáljunk minden körülmények között, elvégre ha hideg van vagy eső, akkor csak erősebb ingerek érnek bennünket, azaz intenzívebb lesz a séta mindfulness-jellege, jobban kiszakít a napi munkamenetből.
Bécsben szintén profik nyújtanak segítséget a sétáláshoz, de nem orvosok: önkormányzati megbízott fejleszti a gyaloglást, amit a többivel egyenrangú közlekedési eszköznek, a mikromobilitás alapvető részének tekintenek.
(Forrás: Semmelweis Egyetem)
lépés | lépésszám | gyaloglás | séta | tipp
Magyarország ásványvíz-forrásai túracélpontnak is tökéletesek
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!