Van egy hátborzongató utazási trend, amit egyre többen követnek

Míg sokan azért indulnak külföldre, hogy élvezzék a napsütést, vagy kényeztessék magukat néhány helyi specialitással egy gasztronómiailag jelentős városban, addig sokan vannak (talán többen is, mint gondolnánk), akiket a „sötét turisták” kategóriájába lehetne sorolni.

A sötét turizmus – amit a darktourism.com általánosságban úgy határoz meg, mint olyan helyekre történő utazást, amelyekhez halál, tragédia vagy szenvedés társul – valójában már nagyon régóta létezik.

Morbidnak hangzik, de rengeteg nagyváros ad otthont ilyen jellegű látványosságoknak.

A legújabb példa erre a guyanai Jonestown. Megjelentek ugyanis olyan – eléggé ellentmondásosnak tűnő – tervek, melynek értelmében turisztikai attrakcióvá alakítanák át a várost. A hely a Népek Temploma nevű vallási szekta alapítójáról, Jim Jonesról és 900 követőjéről vált hírhedtté, akik 1978-ban mérgezett italt fogyasztottak, majd mindannyian életüket vesztették. Ha egy utazásszervező cég jóváhagyja az ötletet, akkor a helyszínt megnyitják a nagyközönség előtt. A kommunába 14 éves korában belépett, de a tömeges öngyilkosságot túlélő Jordan Vilchez azt mondta, hogy Guyana jogosult profitálni az eseményekből, ám „a halálba manipulált embereket tisztelettel kell kezelni”. És ezzel rávilágított a sötét turizmusban rejlő ellentmondásra.

A sötét turizmus repertoárja elég széles: nagyjából mindent magába foglalhat, ami atrocitásokhoz, balesetekhez, természeti katasztrófákhoz vagy hírhedt halálesetekhez kapcsolódik. A Washington Post a népirtás, a merénylet, a bebörtönzés, az etnikai tisztogatás, a háború vagy a természeti vagy balesetből eredő katasztrófák helyszíneit sorolja fel a „sötét turizmus” konkrét példáiként.

Számos ilyen akad még szerte a világban, közte az USA-ban Gettysburg, avagy az amerikai polgárháború legnagyobb és legvéresebb csatájának helyszíne; a New York-i Ground Zero, ami a 9/11-es támadásokban elhunytaknak állít emléket, aztán az ohiói Bathban meglátogathatjuk a sorozatgyilkos Jeffrey Dahmer házát, vagy a texasi Dallasban azt a helyet, ahol JFK-t halálos lövés érte.

A világháborúknak szintén rengeteg maradványa van szerte a világon: gondoljunk csak a berlini holokauszt-emlékműre, az egykori koncentrációs táborokra, az amszterdami Anne Frank-házra vagy a japán Hirosimában található atombombakupolára és a Békeparkra. Nem kell viszont ennyire messzire menni, 2019-ben Csernobil is hivatalos turisztikai látványosság lett Ukrajnában.

(Forrás: TimeOut, fotók: Unsplash, Getty Images)

tragédiák | utazás | trend | sötét turizmus | hátborzongató

FOLYTASD EZZEL

A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?

Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Rendeld meg a Roadster magazin 18. számát!

Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.

Megnézem, mert érdekel!
Instagram
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom