Dan Castro pörgős, látványos videót állított össze egy rendkívül átfogó iráni bélyeggyűjteményből. És ha már, effektekkel is felturbózta, hogy igazán vagány legyen.
Az eredeti koncepció Sara Jamshiditől származik, aki iráni bélyegek segítségével mesélt el jobbára politikai történeteket. A Projekt M az identitás kérdését vizsgálta, az egyik sarokköve az 1979-es iszlám forradalom volt, amely után a külföldre menekültek a családtagjaiktól kapott levelekből kaptak képet az ország mindenkori állapotáról, a bélyegek révén szó szerint is. Másfelől a kormány tudatosan rájátszott a bélyegdizájnra, amivel a helyiek identitását próbálta formálni, másrészt imázst épített külföldön.
„Mi lenne, ha egy ország életéről kizárólag a bélyegarchívuma révén tájékozódhatnánk?” – tette fel a kérdést Jamshidi.
„Mennyire pontosan adná vissza egy ilyen gyűjtemény az ország történelmét, kultúráját, az emberek identitását?” Ha úgy vesszük, ebben a kérdésben Dan Castro videója még messzebb megy, mert önmagában nem ad támpontokat, csak egy nagyon erős hangulatot, ami valóban működik, és szinte önálló életre kel.
És ha a videó kedvet csinált az iráni kultúra egy merőben másik szegletéhez, akkor az egészen különleges helyi sóról írt cikkünket is érdemes átböngészni.
irán | video | bélyeggyűjtemény | perzsa | bélyeg | sound design
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!