Szokatlan épület nyerte az idei finn építészeti díjat: a Tammela Stadiumban nemcsak focimeccseket rendezhetnek, de koncerteket is – eddig ez teljesen normális –, ezen felül pedig lakásokat is kialakítottak benne, a békés együttélés jegyében – írta az Archinect.
A JKMM Architects építésziroda tervezte tamperei Tammela Stadion nyerte idén a Finlandia Prize for Architecture Év épülete díját. Az elismerés a finn építészszövetség (SAFA) égisze alá tartozik.
A többfunkciós stadiont az idén adták át; az összesen 48 ezer négyzetméteres fejlesztés része a focimeccseken 8000 férőhelyes aréna, amely a koncerteken 15 ezer ember befogadására alkalmas. Különös módon a díj odaítélésében kulcsszerep jut az elismert haditudósítónak, Antti Kuronennek, aki egyben a díjról kommunikáló újságíró is.
Nos, Kuronent a kihívást jelentő helyszíni adottságokra nyújtott építészeti válasz nyűgözte le, és az, ahogy a Samuli Miettinen vezette tervezőcsapat megteremtette a lehetőséget „mindenki békés együttélésére”.
„Bátor és friss szemlélettel gazdagították a finn várostervezést és városi kultúrát – dicsérte Kuronen a JKMM irodát. –
A Tammela Stadium nem annyira építészeti látványosság, mint titkos úti cél, egy futball-szentély, aminek a létezése csak azután válik nyilvánvalóvá, hogy beléptünk az épületbe. Aki először jár itt, akár úgy is átsétálhat az épületen, hogy észre sem veszi, hogy egy jól felszerelt sportlétesítményben van.”
Ezt a díj oldalán azzal nyomatékosítják, hogy ez az első, városközpontban lévő stadion Finnországban, ami a sokrétű rendeltetésével új életet lehel Tampere belvárosába, egységesebbé teszi azt, és összességében „kiemelkedik, miközben beilleszkedik”.
A fedett lelátókon és a lakásokon kívül parkolóhelyek és üzletek is vannak a stadion alatt, a hasonlóan vegyes funkció ritkaság Finnországban – írja a zsűri.
A lelátók fölé függesztett tetőszerkezet madártávlatból látványos, belülről pedig jobban láthatóvá teszi a pályát, mert nincsenek támasztó oszlopok. Ugyancsak mutatós megoldás az alapvonalak mögötti ívelt üvegfal, míg a jól kitalált belső terek több irányú átjárást tesznek lehetővé.
A stadionépítés-spektrum másik végén a szaúd-arábiai NEOM-projekt helyezkedik el, ami több mint 350 méterrel a talajszint fölött lesz, és ahol a 2034-es focivébé néhány meccsét rendezik majd.
De érdemes visszalapozni az év elejére, egészen a Super Bowlig, amelyet a Las Vegas Raiders 2020-ban nyílt stadionjában, az Allegiant-ben rendeztek, és leginkább egy fekete Maseratira emlékeztet.
(Forrás: Archinect, fotók: arkkitehtuurinfinlandia/Tuomas Uusheimo)
jkmm | finnország | építészet | sport | stadion
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!