Stracciatella sajt és leves is van, a fagyi az utóbbiról kapta a nevét, köszönhetően egy frusztrált olasz vendéglősnek.
Állandó szereplő (és közönségkedvenc) minden fagyizó kínálatában a stracciatella: egy tejalapú fagyi random csokidarabkákkal. A fagyit 1961-ben találta fel Enrico Panattoni, a bergamói La Marianna étterem tulajdonosa, de nem a semmiből: az ihletője
a Róma környékén ismert, tojásból és húslevesből készült stracciatella leves volt.
De még távolabbi gyökerek is vannak. A dél-olasz Apulia tartományban a stracciatella „lágy sajt, apró darabokra tépve, tejszínben lágyítva, nagyon frissen, 24 órán belül fogyasztva”, írja a Dining Guide, megjegyezve, hogy
„a stracciatella sajt bivalytejből az igazi. Krémes, gazdag ízű, önállóan a menő éttermekben drága előételként kerül az asztalra.”
Ez kerül a burratába (jelentése: vajas), ami egy különleges batyu, kívül szilárdabb mozzarellával, belül lágyabb mozzarellával és tejszínnel, vagy éppen stracciatellával. Ugyanakkor a sajt feltétként is működik, akár pizzára, akár tésztára, akár focacciára, mint itt a képen:
Menjünk csak tovább a stracciatella evolúciójában: a levesbe tojást kevernek, ami a forróságtól cafatokban megszilárdul. Pontosan ezt jelenti a stracciatella: kis foszlány. Panattoni borzasztóan unta, hogy mindenki ezt a levest rendeli tőle, és ekkor, trollkodásból találta fel a fagyiverziót.
Itt a keverési folyamat végén olvasztott csokoládét csepegtetnek a sima tejfagylaltba; a csokoládé a hideg fagylalttal érintkezve megszilárdul, majd a keverőpengék segítségével összetörik, és beépül a fagylaltba.
Különös módon a stracciatella fagyinak nincs közvetlen köze a stracciatella sajthoz, és a leveshez sem, inkább az elkészítésük módja hasonló. De ismerünk ilyet más területen is: a holland kakaópor is az elkészítés módjára utal, és nem Hollandiában szüretelik a termést.
A stracciatella változatos felhasználása mellett olyan joker-hozzávaló is van, amivel minden túlfűszerezett étel megszelídíthető.
(Fotók: Unsplash)
stracciatella | fagylalt | leves
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!