Stracciatella sajt és leves is van, a fagyi az utóbbiról kapta a nevét, köszönhetően egy frusztrált olasz vendéglősnek.
Állandó szereplő (és közönségkedvenc) minden fagyizó kínálatában a stracciatella: egy tejalapú fagyi random csokidarabkákkal. A fagyit 1961-ben találta fel Enrico Panattoni, a bergamói La Marianna étterem tulajdonosa, de nem a semmiből: az ihletője
a Róma környékén ismert, tojásból és húslevesből készült stracciatella leves volt.
De még távolabbi gyökerek is vannak. A dél-olasz Apulia tartományban a stracciatella „lágy sajt, apró darabokra tépve, tejszínben lágyítva, nagyon frissen, 24 órán belül fogyasztva”, írja a Dining Guide, megjegyezve, hogy
„a stracciatella sajt bivalytejből az igazi. Krémes, gazdag ízű, önállóan a menő éttermekben drága előételként kerül az asztalra.”
Ez kerül a burratába (jelentése: vajas), ami egy különleges batyu, kívül szilárdabb mozzarellával, belül lágyabb mozzarellával és tejszínnel, vagy éppen stracciatellával. Ugyanakkor a sajt feltétként is működik, akár pizzára, akár tésztára, akár focacciára, mint itt a képen:
Menjünk csak tovább a stracciatella evolúciójában: a levesbe tojást kevernek, ami a forróságtól cafatokban megszilárdul. Pontosan ezt jelenti a stracciatella: kis foszlány. Panattoni borzasztóan unta, hogy mindenki ezt a levest rendeli tőle, és ekkor, trollkodásból találta fel a fagyiverziót.
Itt a keverési folyamat végén olvasztott csokoládét csepegtetnek a sima tejfagylaltba; a csokoládé a hideg fagylalttal érintkezve megszilárdul, majd a keverőpengék segítségével összetörik, és beépül a fagylaltba.
Különös módon a stracciatella fagyinak nincs közvetlen köze a stracciatella sajthoz, és a leveshez sem, inkább az elkészítésük módja hasonló. De ismerünk ilyet más területen is: a holland kakaópor is az elkészítés módjára utal, és nem Hollandiában szüretelik a termést.
A stracciatella változatos felhasználása mellett olyan joker-hozzávaló is van, amivel minden túlfűszerezett étel megszelídíthető.
(Fotók: Unsplash)
stracciatella | fagylalt | leves
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!