Egy amerikai felmérés után elkészült a stresszmentes munkák tízes toplistája.
Szinte mindenkit érint a munkahelyi stressz, az amerikai pszichológiai szövetség tavaszi felmérése számszerűsíti is ezt: a dolgozók 77 százalékát érte munkahelyi stressz egy egy hónapos periódusban. Ezen nekibuzdulva
az amerikai munkaügyi minisztérium 873 foglalkozást (nem gondoltuk, hogy létezhet ennyi) rangsorolt stressztűrés szerint, egy klasszikus, nullától százig skálán.
Minél alacsonyabb a szám, annál kisebb a stressz, de még a legkisebb szám is 50 felett van.
Íme a tíz legkevésbé stresszes foglalkozás:
1. Térképész és fotogrammetrikus (52)
2. Környezetvédelmi közgazdász (52)
3. Csomagoló- és töltőgép kezelő (52)
4. Levéltáros (53)
5. CNC-programozó (53)
6. Villamosberendezés-összeszerelő (53)
7. Ipari ökológus (53)
8. Üzemanyagcella szakmérnök (54)
9. Autópálya karbantartó (55)
10. Gépi adagoló- és rakodómunkás (56)
Valamit valamiért: ezek a foglalkozások ugyan nyugisabbak, cserébe nem is fizetnek túl jól, kivéve a környezetvédelmi közgazdászt, ami a hivatal szerint 114 ezer dolláros éves átlagjövedelmet biztosít.
Megnéztük a legstresszesebb munkákat is; ahány lista, annyiféle, mindenesetre alapszabály, hogy amelyik munkahelyen nagy a leterheltség és a felelősség, ott sok a stressz is (ilyen a rendőrség, a tűzoltóság, a mentőzés vagy a pilóták és légirányítók munkája), illetve általában kimerítő az emberekkel való foglalkozás (tanár, menedzser, újságíró). Ám volt a tárgyban olyan lista is, ahol a bányászok végeztek az első helyen.
Bizonyos tanulmányok szerint az amerikai munkavállalók legalább nyolcvanhét százaléka tapasztal szorongást vagy stresszt, amikor a szabadsága lejártával újra dolgozni megy; a vakáció utáni lehangoltságra egy alvásszakértő javasolt itt ellenszereket.
(Forrás: CNBC, nyitókép: Unsplash)
állás | foglalkozás | stressz | munka
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!