A verhetetlen alpesi kilátásért a Gleccser és a Bernina Expresszre felpattanók gyakran használják átszállásnál, pedig ez a nem túl feltűnő hely önmagában is sokat érő úti cél.
A háromnyelvű (német, olasz és román) Graubünden kanton fővárosáról, a lenyűgöző történelmű Churról van szó. A vibráló, hangulatos kisváros sokkal autentikusabbnak tűnik, mint ismertebb, előkelő graubündeni "unokatestvérei", Davos és St. Moritz.
A meleg, napsütéses délutánokon az óváros teraszain élik a társasági életüket a helyiek, habos söröket és helyi borokat kortyolgatnak.
Mivel a 34 ezer lakosú Chur vasúti csomópont is, természetesen akadnak arrafelé turisták, de nem körülöttük forog a világ és a városka soha nem érződik túlzsúfoltnak.
Kisvároshoz képest meglepő módon két művészeti múzeum, két előadóművészeti helyszín és hat művészeti galéria is található Chur-ban és akkor még nem beszéltünk a butikokról, az áruházakról, a cukrászdákról és a menő éttermekről.
Az ötezer éves múltra visszatekintő Chur – a helyiek "Kooor"-nak ejtik – Svájc legrégebbi városa. Autómentes középkori óvárosában a magas, vézna épületeket fodros betűk és szeszélyes freskók övezik, amire a legjobb példa az Ober Gasse utcában található Café Zschale díszes homlokzata. A Museumplatz fölött egy meredek lépcsőn felfelé haladva elérhető román stílusú kőfaragványokkal díszített Nagyboldogasszony-székesegyház több mint 800 éve uralkodik a város felett.
A Bischöfliches Schlossban – a püspöki kastélyban – az osztrák barokk stílus uralkodik. Az építményt még Joseph Benedict von Rost püspök számára emelték, aki 1728 és 1754 között töltötte be hivatalát. Öt perc sétára található onnan a Bärenloch, azaz a "Medve-lyuk", amely tele van középkorból származó mítoszokkal. Az Arcas Platz és a Kirchgasse közötti két belső udvarból álló különös hely egyesek szerint a medvecsalogatáshoz használt medvéket rejtette.
A római korban a Curia Raetorum néven ismert Chur a római Raetia tartomány központja volt. Az óvárosban ebből a korból származó romokat, köztük egy közúti állomás maradványait is meg lehet tekinteni. A romokat és a régészeti lelőhelyeket a római kori épületek mintájára kialakított díszes védművek őrzik, amelyek egyben múzeumként is szolgálnak.
A magát "Alpenstadt"-nak, azaz alpesi városnak nevező Chur az egyetlen olyan város Svájcban, amely saját téli és nyári sportközponttal rendelkezik. Télen értelemszerűen a síelés, a snowboardozás és a hócipőzés szerepel a percprogramban, míg tavasszal és nyáron a túrázás, a hegyi kerékpározás és a vadvirágokban pompázó alpesi rétek.
A kedvező éghajlati és geológiai adottságoknak köszönhetően Chur és a festői Graubünden Rajna-völgye ideális bortermelésre. Kóstoláshoz a huszonhét kilométer hosszan kanyargó borászati túraútvonalat érdemes bejárni, amely a Bündner Herrschaft bortermelő településeivel köti össze a várost. A gyalog vagy akár kerékpárral is teljesíthető útvonal három körtúrát kínál a Trimmis/Zizers (kb. 4 kilométer), a Malans/Jenins (alig 10 kilométer) és a Maienfeld/Fläsch (kb. 10 kilométer) szőlőhegyeken keresztül, pihenőszünetekkel és persze borospincékkel az út mentén.
Graubünden fővárosa a gasztronómia rajongói számára a létező talán legjobb választás. A helyi és egyben szezonális graubündeni ízekért, valamint a régió legnagyobb borválasztékáért a hangulatos, fapadlós Veltliner und Bündner Stuben zum Sternbe érdemes asztalt foglalni, amely több mint háromszáz éve valóságos intézménynek számít Churban. Ajánlott kipróbálni az árpalevest, a házi termesztésű spárgát és a házi készítésű churer rötelivel (meggylikőr) leöblített borjúhúst, aztán jöhetnek Chur brazil, indiai, olasz, japán, mexikói és spanyol éttermei.
A tiszta és barátságos Churban tehát mindenből van egy kicsi.
A római kori romok és a csodálatosan megőrzött középkori város a történelem szerelmeseit, az éttermek, a kávézók és művészeti szpotok sokasága az ínyenceket és a kultúrára éhezőket kényezteti és akkor még nem szóltunk a rengeteg sportolási lehetőségről, no meg a természet közelségéről. Mindent egybevetve ez a kompakt kis város megkülönböztetett figyelmet érdemel.
Az elmúlt években folyamatosan nőtt a népszerűsége a vonatos utazásnak, a fenntarthatósági törekvések miatt pedig egyre több ország biztat arra, hogy repülő helyett környezettudatosabb alternatívában gondolkodjunk. A legjobb luxus vonatutak huszas listáját a Club Med állította össze aszerint, hogy mekkora az átlagos jegyáruk, és mennyire népszerűek az olyan közösségi médiás platformokon, mint a Trip Advisor, az Instagram vagy a Pinterest.
(Forrás: EuroNews, fotók: Getty Images, Unsplash)
chur | óváros | tipp | alpeszi | utazás
Luxus ízek, felejthetetlen pillanatok – Így válassz tökéletes szeszes italt karácsonyra
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!