Szaúd-Arábia 98,6 százalékkal csökkentette a Line nevű sivatagi város terveit.
Az eredeti tervek szerint a 2030-ra elkészülő település százhetven kilométer hosszan nyúlt volna el, hogy másfél millió embernek adjon otthont. Április 5-én azonban egy tisztviselő azt mondta a Bloombergnek, hogy a város mindösze 2,4 kilométer hosszú lenne, kapacitását pedig kevesebb mint háromszázezer lakosra csökkentenék.
A tervek visszavágására az informátor szerint azért volt szükség, mert az állami befektetési alap még nem hagyta jóvá a Neom 2024-es költségvetését. Úgy tűnik, hogy a több milliárd dolláros építkezés pénzügyi valósága aggodalmakat kelt a szaúdi kormány legmagasabb szintjein.
A fejlesztési projekt korábban komoly emberi jogi aggodalmakat váltott ki, miután a helyi törzsek tagjait erőszakkal lakoltatták ki a helyszínről, aki pedig ellenállt, arra halálbüntetést szabtak ki. ENSZ-szakértők arra kértek minden, a projektben érintett vállalatot és külföldi befektetőt, hogy ne vegyen részt emberi jogi visszaélésekben, és ne járuljon hozzá ezekhez.
A tervezett város ugyanakkor nemcsak emberi jogi, hanem környezetvédelmi kérdéseket is felvet. A Trends in Evolution & Ecology nevű folyóirat a beruházását 2024 biodiverzitásra legnagyobb veszélyt jelentő tizenöt fenyegetése között tartja számon, mert mérete és tükrös homlokzata megszámlálhatatlan vonuló madár halálát okozhatja.
Szaúd-Arábia persze nem áll meg a Line-nál, a Neom projekt keretében épül még többek között ultrafuturisztikus sivatagi felhőkarcoló és sci-fi-be illő üveghíd-hotel is.
(Forrás: The Cradle, Dezeen, képek: Neom/Facebook, Neom.com)
szaud-arábia | város | The Line | NEOM | sivatag
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!