Szaúd-Arábia 98,6 százalékkal csökkentette a Line nevű sivatagi város terveit.
Az eredeti tervek szerint a 2030-ra elkészülő település százhetven kilométer hosszan nyúlt volna el, hogy másfél millió embernek adjon otthont. Április 5-én azonban egy tisztviselő azt mondta a Bloombergnek, hogy a város mindösze 2,4 kilométer hosszú lenne, kapacitását pedig kevesebb mint háromszázezer lakosra csökkentenék.
A tervek visszavágására az informátor szerint azért volt szükség, mert az állami befektetési alap még nem hagyta jóvá a Neom 2024-es költségvetését. Úgy tűnik, hogy a több milliárd dolláros építkezés pénzügyi valósága aggodalmakat kelt a szaúdi kormány legmagasabb szintjein.
A fejlesztési projekt korábban komoly emberi jogi aggodalmakat váltott ki, miután a helyi törzsek tagjait erőszakkal lakoltatták ki a helyszínről, aki pedig ellenállt, arra halálbüntetést szabtak ki. ENSZ-szakértők arra kértek minden, a projektben érintett vállalatot és külföldi befektetőt, hogy ne vegyen részt emberi jogi visszaélésekben, és ne járuljon hozzá ezekhez.
A tervezett város ugyanakkor nemcsak emberi jogi, hanem környezetvédelmi kérdéseket is felvet. A Trends in Evolution & Ecology nevű folyóirat a beruházását 2024 biodiverzitásra legnagyobb veszélyt jelentő tizenöt fenyegetése között tartja számon, mert mérete és tükrös homlokzata megszámlálhatatlan vonuló madár halálát okozhatja.
Szaúd-Arábia persze nem áll meg a Line-nál, a Neom projekt keretében épül még többek között ultrafuturisztikus sivatagi felhőkarcoló és sci-fi-be illő üveghíd-hotel is.
(Forrás: The Cradle, Dezeen, képek: Neom/Facebook, Neom.com)
város | NEOM | szaud-arábia | The Line | sivatag
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!