Legendák övezik azt a sziklaszirtet, melyen a népszerű sorozatból jól ismert Daenerys Targaryen kastélya magasodott. A valóságban a vár helyén egy apró kápolna áll, mely a baszk halászok legfontosabb kegyhelye.
A Baszkföld északnyugati részén található Bizkaia régió egyik legvarázslatosabb helye a Bermeo partjainál fekvő San Juan de Gaztelugatxe. Az aprócska, kúp alakú sziget Bilbaótól harmincöt kilométerre található, Bermeo tengerparti városában. Különlegessége a százötven méterrel a tengerszint fölé tornyosuló sziklaszirtje, amelyen Keresztelő Szent Jánosnak szentelt kápolna őrzi a halászok szerencséjét.
A baszk gaztelu-gatxe megközelíthetetlen kastélyt jelent, amely valóban nem érhető el egyszerűen. Az Urdaibai rezervátum mellett található helyet egyedülálló sziklák, piciny szigetek és érintetlen partszakaszok övezik. A szigetet és a rajta álló kis templomot egy kőhíd köti össze a szárazfölddel.
Összesen kétszáznegyvenegy lépcső vezet végül a festői kápolnához, amelynek harangját legendák színesítik.
A hiedelem szerint Szent János egyszer három lépésben jutott el a kegyhelyhez, így az oda látogatóknak a haranglábat háromszor kell megkongatniuk ahhoz, hogy elűzzék a gonosz szellemeket, kívánságaik pedig valóra váljanak.
A kápolna ikonikus helye a baszk halászoknak, akik rendszeresen felkeresik a szentélyt, hogy útjuk előtt oltalmat nyerjenek. A kápolna belsejében hajótörésből megmenekült matrózok és halászok fogadalmai olvashatók, csónakok makettjei és hajókkal kapcsolatos festmények találhatók.
A világvégi kápolna a filmeseket is megihlette, a Trónok harcá-ban is feltűnt a sziklaszirt, melynek tetején a kápolna helyett a sorozatban egy monumentális kastély magasodott, ahonnan Daenerys Targaryen üzent hadat ellenségeinek.
A szikla tetején álló kápolna viharos évszázadokat élt meg, és a valóságban is csaták, illetve tűzvészek alakították történelmét.
A történészek szerint az első kegyhelyet a 9. században a templomos lovagok építették. Remek elhelyezkedésének köszönhetően stratégiai bázis is volt, fontos szerepet töltött be a 11. századi háborúk során a védekezésben, mígnem a 12. században kolostorrá alakult. 1983-ban tűzvész pusztította, az ezt követő restaurálási munkák eredményeként nyerte el mai arcát.
A San Juan de Gaztelugatxe gyalogosan két úton is elérhető. A rövidebb útvonal nehezített terepet, meredek lejtőket foglal magában, míg a hosszabb távon kiépített úton haladhatnak a kirándulók, miközben páratlan panoráma tárul eléjük. A helyi tengeri és szárazföldi ökoszisztémák védelme érdekében Gaztelugatxét 2013-ban különleges természetvédelmi területnek nyilvánították.
Ez is érdekelhet:
(Fotók: Unsplash, Pixabay)
gaztelugatxe | utazás | spanyolország | trónok harca | szikla | baszk
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!