Darren Aronofsky filmjéből azok is megismerhették a Fekete hattyú történetét, akiknek azelőtt a Csajkovszkij-művel még nem találkoztak. A nagy hatású balett-thrillert a Szegedi Kortárs Balett is műsorra tűzte, a siker pedig nem maradt el: teltház és tapsvihar kísérte az előadást.
Nem sokkal a magyar bemutató után máris kéthetes belgiumi premiersorozatra indul a társulat a Juronics Tamás rendezte darabbal, hogy hazatérve a Budapest Táncfesztiválon lépjen fel.
A Szegedi Kortárs Balettet idén harminc éve igazgató Echéry-Pataki András a kezdetektől fogva fontosnak tartja a széles szakmai térben való megjelenést, hogy a hazai mellett európai és akár tengerentúli mércével is meg tudják mérni magukat. Ennek is köszönhető, hogy a társulatban sok külfödi alkotó mutatkozik be.
A társulat nem először jár Belgiumban, korábban a Carmina buranát mutatták be Brüsszelben, és ezután született meg az együttműködés a Ballets nevű belga ügynökséggel és annak tulajdonosával, Didier Durieux-vel. Idén harminchat külföldi fellépésük lesz, és jövőre is vannak már terveik.
Az ősz folyamán Lengyelországot követően egy kéthetes párizsi fellépéssorozat következik, majd visszatérnek Finnországba, ahol már korábban is jártak, és onnan egyenesen újra három produkcióval Belgiumban vendégszerepelnek. 2025-ben egy másik ügynökséggel megismétlik a 2022-es baltikumi turnét, miközben tárgyalásokat folytatnak Japánnal és számos más hellyel.
Az igazgató szerint a társulat sikere a markáns előadói stílusban rejlik, mely könnyedén megtalálja a maga közönségét.
A külföldön is nagy nézőszám mellett játszott előadások azt jelzik vissza számukra, hogy a művészeti stílust és az üzenetet, amit darabjaik hordoznak, nemcsak a hazai közönség értékeli.
„A Carmina burana a legtöbbet játszott előadás, 23 éve világszerte töretlen siker övezi. A mostani nemzetközi turnénkba is szervesen beépül, ahogy az életünkbe is: levehetetlen a repertoárunkról és sokáig zászlós hajója lesz még az együttesnek, de más produkciókkal is készülünk" – tette hozzá az igazgató.
Most a Fekete hattyú is fókuszban van, de gyerekdarabokkal is fognak kísérletezni, decemberben az említett két mű mellet a Diótörőt újragondolva, modernizálva, felfrissítve viszik Brüsszelbe. 2025 novemberében pedig élőzenés, nagyzenekaros bemutatót terveznek, elsősorban Belgiumba.
Előfordul, hogy a balett nem marad a négy fal között, amint azt ez a zseniális videó és ez a performansz is bizonyítja.
(Forrás: Szegedi Kortárs Balett, fotók: Tarnavölgyi Zoltán)
előadás | kortárs | tánc | balett | Budapest Táncfesztivál
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!