Nestle névre hallgat az tiny house, azaz kisház, amit egy, már nem használt szélturbina gondolájából alakítanak ki, és ami teljes mértékben megfelel a holland építészeti előírásoknak. Jelenleg több mint tízezer ilyen egység vár a sorsára, és a tervező Superuse stúdió állítja, hogy képes akár mindet átalakítani.
A holland dizájnhéten (Dutch Design Week, DDW) mutatkozik majd be a Nestle (fészek) nevű miniház – az első a műfaj történetében, amit egy, az életciklusa végére ért szélkerékből alakítanak majd ki. A projektet az újrahasznosításban utazó Superuse stúdió vezeti, az egyik kulcsfontosságú beszállító pedig a szélerőműveket telepítő Business in Wind, amely előkészíti a Vestas V80 gondolákat a művelethez. Ez a gondola a szélerőmű oszlopán lévő vízszintes kapszula, amiben normál esetben a fék, a váltómű, a generátor és a villamos vezérlés található, a végéhez pedig a szárnylapátok csatlakoznak.
A Vestas V80 torony 2 MW energiát képes előállítani, és 61,2 tonnát nyom. Nemsokára viszont a következők lesznek a legfontosabb paraméterei: az eddig telepített mintegy tízezer ilyen típusú erőműből készülhet 35 m²-es kisház.
Ezek a típusok Nyugat- és Észak-Európában a következő években érnek majd az életciklusuk végére, tehát óriási mennyiségű szélturbina (lapátok, gondola, torony, alapozás) újrahasznosításáról kell gondoskodni. A jelentős mennyiségű kiselejtezett anyag kezelése eleve kihívás, épp ezért segíthet, ha hulladék helyett értékes erőforrásként tekintünk ezekre.
Viszonylag egyszerű a helyzet a szárnylapátokkal: a Superuse már sok projektben új életet adott ezeknek. Gondolát viszont most először alakítanak át.
Az üvegszál erősítésű műanyagból készült gondolák egyszerre vízállóak és könnyűek, a belsejük pedig elég nagyok az emberek számára is – különösen a V80-as, és azt követő generációnál. Ezeket felismerve vágott bele a Superuse, hogy élhető terekké alakítsa a gondolákat. Az október 19-én nyíló (és 27-ig nyitva tartó) holland dizájnhéten egy teljesen felszerelt kisházat állítanak majd ki. Ugyanakkor a stúdió egyelőre csak az átalakítási folyamatról közölt képeket:
Odabent konyhasarok, fürdőszoba, hálószoba és nappali lesz majd fa anyagok használatával, természetesen készül bele villany és víz, és extra szigetelést is kap a gondola, így kényelmes és jól használható lesz.
Ráadásul autonóm házként, közmű-hálózatok nélkül is működik majd napelemek és esővíz-gyűjtő segítségével, ugyanakkor rá is lehet majd csatlakoztatni a hagyományos hálózatokra.
Miután egy normál teherautóval szállítható, a Nestle meglehetősen rugalmasan felhasználható, valós alternatíva az eldobott anyagok második életére. Továbbá a tervezők szerint ez a projekt sokféle felhasználás előtt megnyitja a kaput: a kapszula lehet többek közt állatmenhely, diákotthonok vagy épületbővítés is.
Játszótér és utcabútor
A Superuse-zal már foglalkoztunk a Roadsternél: az ugyancsak elhasznált szélkerekből épült „Kinderparadijs Meidoorn” nevű játszóteret mutattuk be, amit 2008 októberében adtak át.
Ma a Superuse sok minden mással is foglalkozik, de 2021-ben kivált belőle a Blade-Made, egy szintén nemzetközi stúdió, ami kizárólag a leszuperált szélkerekek újrahasznosítására szakosodott, és a játszótér mellett számtalan mást is előállít: zajvédő falat, utcabútort, virágtartót, kilátót, mászófalat, buszmegállót.
(Forrás DDW, fotók: Superuse, Business in Wind, nyitókép: Unsplash, illusztráció)
superuse | újrahasznosítás | szélerőmű | hollandia | kisház
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!