Nestle névre hallgat az tiny house, azaz kisház, amit egy, már nem használt szélturbina gondolájából alakítanak ki, és ami teljes mértékben megfelel a holland építészeti előírásoknak. Jelenleg több mint tízezer ilyen egység vár a sorsára, és a tervező Superuse stúdió állítja, hogy képes akár mindet átalakítani.
A holland dizájnhéten (Dutch Design Week, DDW) mutatkozik majd be a Nestle (fészek) nevű miniház – az első a műfaj történetében, amit egy, az életciklusa végére ért szélkerékből alakítanak majd ki. A projektet az újrahasznosításban utazó Superuse stúdió vezeti, az egyik kulcsfontosságú beszállító pedig a szélerőműveket telepítő Business in Wind, amely előkészíti a Vestas V80 gondolákat a művelethez. Ez a gondola a szélerőmű oszlopán lévő vízszintes kapszula, amiben normál esetben a fék, a váltómű, a generátor és a villamos vezérlés található, a végéhez pedig a szárnylapátok csatlakoznak.
A Vestas V80 torony 2 MW energiát képes előállítani, és 61,2 tonnát nyom. Nemsokára viszont a következők lesznek a legfontosabb paraméterei: az eddig telepített mintegy tízezer ilyen típusú erőműből készülhet 35 m²-es kisház.
Ezek a típusok Nyugat- és Észak-Európában a következő években érnek majd az életciklusuk végére, tehát óriási mennyiségű szélturbina (lapátok, gondola, torony, alapozás) újrahasznosításáról kell gondoskodni. A jelentős mennyiségű kiselejtezett anyag kezelése eleve kihívás, épp ezért segíthet, ha hulladék helyett értékes erőforrásként tekintünk ezekre.
Viszonylag egyszerű a helyzet a szárnylapátokkal: a Superuse már sok projektben új életet adott ezeknek. Gondolát viszont most először alakítanak át.
Az üvegszál erősítésű műanyagból készült gondolák egyszerre vízállóak és könnyűek, a belsejük pedig elég nagyok az emberek számára is – különösen a V80-as, és azt követő generációnál. Ezeket felismerve vágott bele a Superuse, hogy élhető terekké alakítsa a gondolákat. Az október 19-én nyíló (és 27-ig nyitva tartó) holland dizájnhéten egy teljesen felszerelt kisházat állítanak majd ki. Ugyanakkor a stúdió egyelőre csak az átalakítási folyamatról közölt képeket:
Odabent konyhasarok, fürdőszoba, hálószoba és nappali lesz majd fa anyagok használatával, természetesen készül bele villany és víz, és extra szigetelést is kap a gondola, így kényelmes és jól használható lesz.
Ráadásul autonóm házként, közmű-hálózatok nélkül is működik majd napelemek és esővíz-gyűjtő segítségével, ugyanakkor rá is lehet majd csatlakoztatni a hagyományos hálózatokra.
Miután egy normál teherautóval szállítható, a Nestle meglehetősen rugalmasan felhasználható, valós alternatíva az eldobott anyagok második életére. Továbbá a tervezők szerint ez a projekt sokféle felhasználás előtt megnyitja a kaput: a kapszula lehet többek közt állatmenhely, diákotthonok vagy épületbővítés is.
Játszótér és utcabútor
A Superuse-zal már foglalkoztunk a Roadsternél: az ugyancsak elhasznált szélkerekből épült „Kinderparadijs Meidoorn” nevű játszóteret mutattuk be, amit 2008 októberében adtak át.
Ma a Superuse sok minden mással is foglalkozik, de 2021-ben kivált belőle a Blade-Made, egy szintén nemzetközi stúdió, ami kizárólag a leszuperált szélkerekek újrahasznosítására szakosodott, és a játszótér mellett számtalan mást is előállít: zajvédő falat, utcabútort, virágtartót, kilátót, mászófalat, buszmegállót.
(Forrás DDW, fotók: Superuse, Business in Wind, nyitókép: Unsplash, illusztráció)
superuse | tiny house | újrahasznosítás | hollandia | szélerőmű
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!