Az életciklusuk végére ért szélkerekekből készült ez a játszótér, ez okozza az első meglepetést. A másodikat az, amikor megtudod, mikor épült.
Hollandiában több dizájner stúdió is a fenntarthatóságra, a körforgásos szemléletű tervezésre szakosodott, ilyen a Superuse is, amely „Kinderparadijs Meidoorn” néven tervezett játszóteret egy 1200 m²-es telekre.
Mivel a korábbi játszóteret már eléggé leharcolták a gyerekek, sürgető volt a felújítás, a Superuse pedig a helyzet feltérképezése után gondosan kiválasztotta egy, már az életciklusa végére ért szélkerék újrafelhasználásra alkalmas részeit.
Öt leszerelt rotorlapátot egy betonlap köré helyeztek, így alakítottak ki egy labirintusszerű teret egy ötszögletű panna(foci)pályával a közepén. A pengék alapjából négy egyedi torony lett, melyeket a levágott részek kötik össze. A tornyok közé kifeszített hálóra mászni is lehet, és a labdák elszállását is megakadályozza.
Számításaik szerint az újrafelhasználással nagyjából 90 százalékkal csökkentették a szén-dioxid-kibocsátást a hagyományos játszóterekhez képest.
A rotorlapátokon kívül szintén újrahasznosított „szélkerék-alapanyagból” vannak a rozsdamentes acél csúszdák és a járdalapok. Ugyanakkor a játszótér talajszintjén nagyrészt mulcsot szórtak szét, ami hatékonyabb a heves esőzések ellen.
A pengék absztrakt formája szabadságot ad a gyermeki fantáziának: gondolhatják azt, hogy kalózok egy hajón vagy hercegek és hercegnők egy kastélyban, de kitalálhatnak bármit.
Valójában az újrahasznosítás mellett az a legjobb ebben a játszótérben, hogy a gyerekek használhatják a képzeletüket.
De ígértünk egy meglepetést azzal kapcsolatban is, hogy mikor készült mindez. A játszóteret 2008 októberében adták át, tehát rövid időn belül 16 éves lesz.
Közben, 2021-ben a Superuse-ból önállósult a Blade-Made, egy szintén nemzetközi stúdió, ami már kizárólag az leszuperált szélkerekek újrahasznosításával foglalkozik, és a játszótér mellett számtalan mást is előállít: zajvédő falat, utcabútort, virágtartót, kilátót, mászófalat, buszmegállót.
Mint írják, az elmúlt tíz évben globálisan 517 százalékkal nőtt a szélkerekek segítségével előállított elektromos áram mennyisége, ami egyúttal az életciklusuk végére ért üveg/szénszálas építmények újrahasznosítására is ráirányította a figyelmet.
Ha már globális figyelem: egy japán turista pedig akár olyan táskában is ellátogathat a rotterdami játszótérre, amelyet egy kiszolgált oszakai metrószerelvényből készítettek. Így találkozhat egy holland szélkerék és egy japán metró az újjászületés után.
(Forrás: Superuse, fotó: Denis Guzzo/Superuse)
superuse | hollandia | wikado | szélkerék | újrahasznosítás
Furcsa épülettel gazdagodott ez a tengerparti spanyol város
A Kaktusztornyok lettek Európa legjobb magasépületei
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!