Száz év fejlődését meséli el, és következő száz év elképzelésére sarkall egy művészeti installáció Baltimore-ban.
Nemrég számoltunk be arról, hogy a baltimore-i önkormányzat potom pénzért, egyetlen dollárért kiárusítja a tulajdonában lévő, üresen álló ingatlanokat, persze bizonyos feltételek mellett. A cél vonzóbbá, frissebbé tenni a várost, a jó hír, hogy ugyanezért a civil szféra is megmozdult.
Elkészült egy, a tégla sorházakon, aszfalt utakon, ipari épületeken és parkokon furcsán keresztül-kasul kanyargó halványkék sáv, az egykori Sumwalt Run patak nyomvonala.
A patak már jóval az urbanizáció előtt is ott volt, és bár maguk alá temették mintegy 12 méter mély víznyelők és csapadékcsatornák, búvópatakként ma is ott fut a Remington negyeden át, a város központi részén.
A Szellemfolyó installáció – Bruce Willen dizájner és stúdiója, a Public Mechanics munkája – egyszerre művészeti és történelmi installáció.
Willen néhány éve figyelt fel a Sumwalt Run zúgására, ami az aknafedeleknél és csatornarácsoknál most is hallható. Gondolta, az elveszett patak megérdemel egy emlékművet, így a közösségi véleményeket figyelembe véve
létrehozott egy két és fél kilométer hosszú gyalogtúrát a Sumwalt Run egy szakaszán.
Az installáció hűen követi a patak útvonalát, és 12 tábla írja le a természetes ökológiáját, és a folyamatot, ahogy létfontosságú forrásból kellemetlenséggé változott.
Ám a Ghost River nemcsak a múlt emlékműve: kérdéseket vet fel a jövőről is. Ahogy az elöregedő csatornarendszerekkel egyre több a gond, a városok vizsgálják, hogyan válhat alternatívává a zöld infrastruktúra – többek között a rég eltemetett patakok újra feltárásán is gondolkoznak. Ez a koncepció a daylighting (kb. napfényre helyezés), és ezt teszi metaforikusan a Szellemfolyó is.
„Ez az első lépés afelé, hogy elgondolkodjunk azon, hogyan fog kinézni a táj száz év múlva, és mi lesz ezeknek a vízfolyásoknak a következő evolúciója – foglalja össze Willen. – Az csak egy új jelenség, hogy mi, emberek a természettől elkülönülve látjuk magunkat.”
(Forrás: Metropolis, fotó: Public Mechanics/Bruce Willen)
installáció | folyó | public mechanics | baltimore | urbanisztika
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!