Száz év fejlődését meséli el, és következő száz év elképzelésére sarkall egy művészeti installáció Baltimore-ban.
Nemrég számoltunk be arról, hogy a baltimore-i önkormányzat potom pénzért, egyetlen dollárért kiárusítja a tulajdonában lévő, üresen álló ingatlanokat, persze bizonyos feltételek mellett. A cél vonzóbbá, frissebbé tenni a várost, a jó hír, hogy ugyanezért a civil szféra is megmozdult.
Elkészült egy, a tégla sorházakon, aszfalt utakon, ipari épületeken és parkokon furcsán keresztül-kasul kanyargó halványkék sáv, az egykori Sumwalt Run patak nyomvonala.
A patak már jóval az urbanizáció előtt is ott volt, és bár maguk alá temették mintegy 12 méter mély víznyelők és csapadékcsatornák, búvópatakként ma is ott fut a Remington negyeden át, a város központi részén.
A Szellemfolyó installáció – Bruce Willen dizájner és stúdiója, a Public Mechanics munkája – egyszerre művészeti és történelmi installáció.
Willen néhány éve figyelt fel a Sumwalt Run zúgására, ami az aknafedeleknél és csatornarácsoknál most is hallható. Gondolta, az elveszett patak megérdemel egy emlékművet, így a közösségi véleményeket figyelembe véve
létrehozott egy két és fél kilométer hosszú gyalogtúrát a Sumwalt Run egy szakaszán.
Az installáció hűen követi a patak útvonalát, és 12 tábla írja le a természetes ökológiáját, és a folyamatot, ahogy létfontosságú forrásból kellemetlenséggé változott.
Ám a Ghost River nemcsak a múlt emlékműve: kérdéseket vet fel a jövőről is. Ahogy az elöregedő csatornarendszerekkel egyre több a gond, a városok vizsgálják, hogyan válhat alternatívává a zöld infrastruktúra – többek között a rég eltemetett patakok újra feltárásán is gondolkoznak. Ez a koncepció a daylighting (kb. napfényre helyezés), és ezt teszi metaforikusan a Szellemfolyó is.
„Ez az első lépés afelé, hogy elgondolkodjunk azon, hogyan fog kinézni a táj száz év múlva, és mi lesz ezeknek a vízfolyásoknak a következő evolúciója – foglalja össze Willen. – Az csak egy új jelenség, hogy mi, emberek a természettől elkülönülve látjuk magunkat.”
(Forrás: Metropolis, fotó: Public Mechanics/Bruce Willen)
installáció | baltimore | urbanisztika | public mechanics | folyó
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!