A Meteorológiai Világszervezet (WMO) szerint a tavalyi hőhullámokért, aszályokért, heves esőzésekért felelős El Niño halványul, de ezzel nincs vége a szélsőséges időjárások korának.
Az El Niño a WMO szerint decemberben, az öt legerősebb időjárási rekord egyikeként tetőzött, azonban a lecsengés időszaka sem lesz zavartalan. A szervezet szerint ugyanis hatvan százalék az esélye annak, hogy májusig továbbra is magas hőmérsékletet és szélsőséges időjárási eseményeket okoz.
Nem az El Niño az elsődleges felelős
2023 júniusa óta minden hónapban új havi hőmérsékleti rekordot állapított meg a WMO, ezzel Celeste Saulo, a szervezet főtitkára szerint a tavalyi év volt messze a legmelegebb. A rekordhőmérséklethez az El Niño is hozzájárult, bár a szakértő szerint egyértelműen az üvegházhatású gáz-kibocsátás a fő bűnös.
„Az óceán felszíni hőmérséklete a Csendes-óceán egyenlítői részén egyértelműen az El Niño miatt volt magasabb. A tengerfelszín hőmérséklete azonban a Föld más részein is tartósan és szokatlanul magas volt az elmúlt tíz hónapban” – mondja Saulo. Hozzáteszi, a 2024. januári tengerfelszíni hőmérséklet messze a legmagasabb januári rekord volt. A jelenséget egyrészről aggasztónak találja a főtitkár, másrészről pedig meggyőződése, hogy nem magyarázható kizárólag az El Niño-val.
Az üvegházhatású gázok táplálják ugyanis felmelegedést azáltal, hogy a légkör hőjét visszatartják. Az El Niño elmúlása tehát nem jelenti a szélsőséges időjárási körülmények végét, azokat csak a károsanyag-kibocsátás csökkentésével lehet kezelni.
Hogyan befolyásolja az El Niño az időjárást?
Az El Niño átlagosan két-hét évente fordul elő, és általában kilenc-tizenkét hónapig tart, ez idő alatt pedig jelentős mértékben befolyásolja az időjárást, viharokat okoz, megnöveli a szélsőséges időjárási események kockázatát. Az Egyesült Államokban például árvizeket okoz, Ausztráliában szokatlanul száraz időjárást és forróságot hoz, Dél-Amerikában fokozza az amúgy is súlyos aszályt.
A várakozások szerint az El Niño miatt a következő három hónapban is a szokásosnál magasabb lesz világszerte az átlaghőmérséklet és befolyásolni fogja a csapadék mennyiségét is. A későbbiekben pedig van esély a La Niña kialakulására, ami lehűléssel járna együtt, de ennek esélyével kapcsolatban még igencsak nagy a bizonytalanság a WMO szakértőinek körében is. Az El Niño és a La Niña általában három-öt évente váltakozik, közte semleges időjárási körülmények figyelhetők meg.
(Forrás: Euronews, fotók: Getty)
la nina | globális felmelegedés | el nino | vihar | klímaváltozás
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!