Igazán nemzetközi lesz az oszakai világkiállításra készülő szingapúri pavilon, aminek a neve egy Las Vegas-i nevezetességre utal, a formája és a színe a házigazda Japánra, a küldetése viszont a globális közösségnek szól.
A Las Vegas-i Sphere az elmúlt évek egyik legismertebb óriásberuházása volt a világon, a 112 méter magas, 157 méter széles gömb a maga szerény 81 ezer négyzetméteres alapterületével és 18 600-as befogadóképességével a legnagyobb „szférikus” építmény a világon.
Erre reflektál a 2025-ös Oszakai Expóra tervezett szingapúri pavilon, a Dream Sphere is. A DP Architects munkája az „ahol az álmok formálódnak” jelmondat köré szerveződik, és az ország kultúráját is innovációit mutatja be.
Ez a pavilon egy 17 méter magas, újrahasznosított lemezekkel burkolt gömb, odabent egy több érzékszervre ható kiállítással.
Három szinten, 900 négyzetméteren interaktív multimédiás installációkat terveznek a legismertebb szingapúri művészek (Ashley Yeo, Jerrold Chong, Melissa Tan, Zul Mahmod), és a bemutatott értékek közt jelentős szerepet kapnak az ország futurisztikus épületei is.
A vörös gömb forma persze utal a befogadó Japán zászlajára is, nyilván nem véletlenül: a tervezők Szingapúr és Japán jó kapcsolatát akarták kifejezni ezzel.
Ugyanakkor a Dream Sphere a globális közösséget hívja egy olyan utazásra, ahol „elképzelhető a végtelen lehetőségek csodálatos világa, amit az álmok és az elszántság hajt”.
Nemrég az expóra tervezett osztrák pavilonról írtunk, amelynek középpontjában a jövő és a zene állnak, de Oszaka repterét is méltattuk már, közelebbről azt, hogy ott a hatalmas utasforgalom ellenére nem tűnt el egyetlen csomag sem az elmúlt 30 évben.
(Forrás, látványtervek: DP Architects)
szingapúr | japán | oszaka | dearm sphere | expo 2025
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!