Több kontinensen is észlelték a betegség terjedését, a járvány kitörésének kockázata magas. Pánikolni ezzel együtt sem kell, tájékozódni viszont erősen ajánlott.
Idén már több dél-amerikai ország – köztük olyan turisztikai célpontok, mint Kolumbia és Peru – jelentettek sárgalázas megbetegedéseket. A szúnyogok által terjesztett, potenciálisan halálos vírus Dél-Amerika mellett Afrikában és a Karib-térség egyes részein is felbukkant.
A brit egészségügyi minisztérium máris reagált a helyzetre, a TravelHealthPro honlapon nemrég friss ajánlást közölt a turisták és az egészségügyi szakemberek számára, amiben a kór terjedésére figyelmeztet, és védőoltást javasol bizonyos térségekbe utazók számára.
2024 eleje óta Kolumbiában három, Peruban pedig egy ember halt meg sárgalázban, és a két ország mellett történtek megbetegedések Guyanában és Brazíliában is. A brit hatóságok szerint ezért a járvány kitörésének veszélye magas.
Eközben Afrikában 13 ország (Burkina Faso, Kamerun, Közép-afrikai Köztársaság, Csád, Kongói Köztársaság, Elefántcsontpart, Kongói Demokratikus Köztársaság, Guinea, Niger, Nigéria, Dél-Szudán, Togo és Uganda) jelentett valószínű vagy megerősített sárgalázas eseteket tavaly év eleje óta az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint. Szintén érintett a karibi Trinidad szigete a betegségben.
Akit megcsíp egy, a betegséget hordozó szúnyog, 3-6 nap múlva influenzaszerű tüneteket észlelhet. A legtöbb esetben újabb 3-4 nap elteltével megszűnnek a tünetek, ám a betegek egy kis százalékánál a látszólagos gyógyulás után körülbelül egy nappal a betegség második, súlyosabb szakaszába lép. Ez a veszélyes toxikus fázis sárgasággal – a bőr és a szem elsárgulásával –, valamint vérzéssel, szervi elégtelenséggel és egyes esetekben halállal járhat.
Jó hír, hogy létezik védőoltás, és az Egyesült Államok Betegségellenőrzési és Megelőzési Központja szerint egyetlen adag „a legtöbb embert életre szólóan megvédi”.
A brit és az amerikai hatóságok egyaránt vezetnek térképeket (ez a brit, ez pedig az amerikai), amelyeken feltüntetik, hogy Afrika és Dél-Amerika mely térségeiben ajánlott a sárgaláz elleni védőoltás. A CDC utazási oldalán még rá is kereshetünk egy adott célállomásra a világ bármely országában.
Pánikolni tehát felesleges, ugyanakkor a legkevesebb, hogy az adott országba tervezett utazás előtt tájékozódjunk.
A szúnyoginvázió Magyarországon sem ismeretlen: mindössze néhány hete írtunk arról, hogy szúnyoglárvák gyérítésére szolgáló tablettákat biztosítanak a lakosságnak Pécsett. A tabletták segítségével megelőzhető a szúnyoglárvák kikelése a kiskertekben lévő esővízgyűjtőkből, kerti tavakból, egyéb udvari vízfelületekről.
(Forrás: Frommer's, fotók: Unsplash, nyitókép: a kolumbiai Antioquia)
szúnyog | dél-amerika | karibi | sárgaláz | utazás
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!