A Zaha Hadid Architects és a szerb Bureau Cube Partners nyerte el az új belgrádi Nikola Tesla Museumra kiírt nemzetközi pályázatot – közölte a ZHA szerdán. A múzeum a mérnök-feltaláló zseni emlékének őrzése mellett építészeti főhajtás is.
Belgrád történelmi Papírgyára, a Milan Vapa malom épületébe költözik a Nicola Tesla Múzeum. Az épület – Tesla munkásságának bemutatása mellett – kulturális célponttá is átalakul, ami őrzi a város építészeti örökségét.
A papírgyárat 1924-ben építtette Milan Vapa belgrádi iparos, majd hosszú ideig egy fuvarozási vállalat raktárépületeként szolgált, az utóbbi évtizedben viszont elhagyatottan állt.
A leendő múzeum középpontjában Tesla mágneses mezőkkel és vezeték nélküli áramátvitellel kapcsolatos kutatásai állnak, erre utalnak a régi gyárkéményből mintegy „kisugárzó” dinamikus, elliptikus görbék, a tér hangsúlyos eleme.
A látogatók azonnal találkoznak majd a jellegzetes kéménnyel, a nyugati homlokzat felőli új bejáratnál, a 13 400 négyzetméteres épület háromszintes belmagasságú átriumban. Hogy az épület megfeleljen a múzeum funkciónak, javítják a belső közlekedést: a tereket elválasztó falakban elliptikus nyílásokat vésnek;
ezek a nyílások háromdimenziós, gömb alakú üregek sorozatát alkotják, amelyek a nyugati bejárat felől nézve átfogó perspektívát kínálnak majd egészen az épület keleti végéig.
A feltaláló úttörő szellemét egy külön részleg (Tesla Electronic Transformer Gallery) mutatja majd be, benne egy, akár 12 millió Volt előállítására képes Tesla-tekerccsel.
Akinek ez túl erős lesz, pihenhet majd a kávézóban, beülhet a Száva-folyóra néző rooftop étterembe, esetleg más alkalommal éppen a művészetekben mélyedhet el a többfunkciós csarnokban. Az épület közösségi térként is működik majd, befogad időszaki kiállításokat, rendezvényeket, és az állandó kiállításban is ígérnek újdonságokat.
Odakint a Nikola Tesla tér a város új közterülete lesz, egyben összeköttetés a belgrádi vízparttal, illetve a város közlekedési hálózatával.
Az ökológiai hatást passzív dizájnnal, valamint megújuló és geotermikus energia felhasználásával minimalizálják. Ugyanakkor az egykori malom történelmi homlokzatait felújítják, és megmarad a boltíves mennyezet is – miközben szerkezetét korszerűsítik, hogy a város egyik legfontosabb kulturális célpontja legyen.
Nemrég Szerbiát úgy mutattuk be, mint az országot, ahol kifejezetten keresik a turistákat (a kevés helyen van ez már így), igaz, az ország a fenntartható fejlődésre összpontosít, ezért előnyt élvez a hegyvidéki és falusi turizmus, valamint a fürdő- és wellness-kínálat. Ezzel együtt egy könnyed kitérőt megéri majd tenni a Tesla Múzeumba is.
(Forrás: ZHA, látványtervek: Norviska)
tesla museum | nicola tesla | múzeum | építészet | Zaha Hadid Architects | zha
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!