Az aviofóbia elég gyakori jelenség – csak az Egyesült Államokban több mint 25 millió felnőtt szenved tőle. De miért rettegnek olyan sokan a legbiztonságosabb utazási formától? Szerencsére vannak konkrét és hasznos tippek, melyekkel enyhíthető a szorongás, és élvezhetővé (vagy legalábbis elviselhetővé) tehető a repülés. Íme!
Gyógyszerek felszállás előtt: Igen vagy nem?
Semmi baj nincs a gyógyszerekkel, ha azok válnak be a legjobban. Ám előtte javasolt konzultálni a háziorvossal, vagy felkeresni egy repülésfóbiára szakosodott terapeutát, aki esetlegesen pszichiáterhez tud irányítani.
Jó megoldás a több szakember által ajánlott Xanax, ami "elkábít" és álmos leszel tőle.
Holisztikus próbák
Mielőtt bármit is bevinnél a szervezetedbe, ajánlott tisztában lenni azzal, hogy a már elfogyasztott dolgok hogyan befolyásolhatják a szorongás szintjét. Hagyd ki például a kávét, talán még a cukros italokat és a nassolnivalókat is. Ugyanez vonatkozik az alkoholra.
Ha a repülőút előtt idegeskedsz, és van még otthon valamennyi időd mozogni, akkor jóleshet némi kardió vagy jóga. Az endorfinok segítenek rendberakni. Kipróbálhatsz egy cseppnyi levendulaolajat, kamillateát, nyugtató étrend-kiegészítőket is, ha természetes módon szeretnéd "kiütni magad".
Légzőgyakorlatok
Tölts le egy meditációs alkalmazást, hogy vezetett módon tisztítsd ki az elmédet és légzőgyakorlatok segítségével lassítsd le a szívverésedet.
A légzőgyakorlatok ugyanis komoly hatással vannak az agyra és a testre.
Turbulencia közben figyeld a szárnyakat
Tegyük tisztába az elején:
nem valószínű, hogy a turbulencia valaha is komoly gondot okoz egy gépnek. Kellemetlen, de nem veszélyes.
Rázósabb szakaszok idején segít, ha kinézel a szárnyra, és megfigyeled, valójában milyen finoman mozog. Ha a repülőgép elejéhez vagy a szárnyhoz közeli ülést választasz, kevesebb turbulenciát fogsz érezni.
Gondosan válaszd ki a lejátszási listát
Rengeteg opció található az interneten nyugalom- és alvássegítő listákhoz, de érdemes a playlisteket még a nagy utazás előtt letesztelni.
Halálfókuszú filmek helyett...
Az inspiráló dokumentumfilmek különösen hasznosnak, mert egyrészt meríthetsz belőlük, másrészt remek figyelemelterők, ami igaz a könnyfakasztó filmekre is,
elvégre nehéz egyszerre szorongani és szomorúnak lenni.
Mondd el az ülésszomszédodnak, hogy izgulsz
Valószínűleg hosszú távon nem fog végig törődni veled, de ha elárulod a félelmedet egy olyan embernek, aki nem osztozik a szorongó narratívában, akkor a belőle áradó nyugalommal vagy egy poénnal oldhatja a feszültséget.
Ha minden kudarcot vall, próbálkozz terápiával!
A repülésfóbiát nehéz lehet kezelni. Az expozíciós terápia, azaz a legtöbb ember által ismert módszer, a "kiváltó" ingerek fokozatos bevezetését igényli. Ilyenkor mondjuk pókfóbia esetén először egy pókra kell gondolni vagy beszélgetsz róla egy szakemberrel, majd később a szakember behoz a helyiségbe egy terráriumba zárt madárpókot. A repülés esetében ennél jóval kreatívabbnak kell lenniük a terapeutáknak, hiszen nincs lehetőségük egy délutáni rendelésnél csak úgy felpattani egy gépre.
A virtuális valóság lehet a fóbia leküzdésének egyik megoldókulcsa, bár tény, nem mindenhol elérhető és mondjuk egy gamert aligha ránt ki a komfortzónájából.
A túl sok várakozás és ráfeszülés sem jó dolog, más szóval, többet segít, ha közeli időpontra szól a jegyed. Aki viszont hosszú évek óta, netán még soha sem nem ült repülőn, annak ajánlott az indulás napja előtt kirándulást tennie a repülőtérre, hogy megismerkedjen a számára ijesztő környezettel.
A munkaerőhiány, a hőhullámok és a sztrájkok együtt meglehetősen zűrzavaros nyári utazási szezont hoztak, különösen a repülőtéri állapotok számítanak kaotikusnak. Az elmúlt hónapokban Európa-szerte utasok ezrei szembesültek járattörlésekkel, míg mások lemaradtak a felszállásról, miközben rémálomba illő, hosszú sorokban állva szenvedtek – néha hőségben. Mivel a káosz kiváltó oka (a munkaerő hiánya) valószínűleg nem fog egyhamar megoldódni, mindannyiunknak ki kell vennünk a részünket a helyzet enyhítéséből. A legfontosabb, hogy körültekintő utasként viselkedjünk. Mutatjuk, hogyan.
(Forrás: Thrillist, fotók: Getty Images)
repülés | tippek | aerofóbia | reptér | repülőgép
Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod
10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod
Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!