Close
Így készíts tökéletes vinaigrette-et a salátádra!

Így készíts tökéletes vinaigrette-et a salátádra!

Sokféle öntetet készíthetünk vitamindús salátáinkra, a legegyszerűbbek azonban vinaigrette-alapúak. Előnyük az is, hogy több napig tárolhatók a hűtőszekrényben, ezért érdemes egyszerre nagyobb adagot készíteni belőlük. Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat ezekről az isteni öntetekről, és hoztunk néhány szuper változatot is, ami garantáltan még magasabb szintre emeli majd egészséges ebédünket.

Mi kell a vinaigrette elkészítéséhez?

A vinaigrette hagyományos alapreceptje szerint az öntethez három rész olajra és egy rész ecetre van szükség. Érdemes extra szűz olívaolajat használni az elkészítése során, hiszen így enyhén gyümölcsös ízvilágot kaphatunk. Természetesen kísérletezhetünk más olajokkal is, például tökmagolajjal, ebben az esetben azonban markánsabb aromákra kell számítanunk. Ami az ecetet illeti, tökéletes választás lehet a balzsamecet, az almaborecet és a rizsborecet is.

Az olaj és az ecet emulgeálás során tud eggyé válni, ehhez pedig olyan emulgeálószer szükséges, amely megköti az ecetet és az olajat is. Erre a célra remek választás lehet a dijoni mustár, de szintén jól működő alternatíva a tojássárgája, a méz és a paradicsompüré is. Az emulgeálószert aszerint válasszuk ki, hogy milyen alapízt szeretnénk adni öntetünknek.

A vinaigrette-et elegendő sóval és frissen őrölt borssal ízesíteni, de mehet bele egy kevés zúzott fokhagyma vagy medvehagyma is attól függően, mennyire szeretnénk robusztus ízt adni az öntetünknek.

Tökéletes kombináció lehet, ha a vinaigrette-alaphoz citromlevet, balzsamecetet és egy kanálnyi, egészen apróra vágott medvehagymát adunk.

Hogyan keverjük össze a vinaigrette-et?

A legegyszerűbb módja az összetevők emulgeálásának az, ha habverőt használunk. Egyszerűen minden hozzávalót beleöntünk egy tálba, majd nagyjából tíz másodpercig keverni kezdjük gyors mozdulatokkal. A folyamat során az ecetben és az olajban buborékok képződnek, így összeolvadnak. Szintén ügyes praktika, ha az alapanyagokat egy befőttesüvegbe öntjük, rázárjuk a tetejét, és alaposan összerázzuk. Ha azonban sok friss összetevőt, például zöldfűszereket, fokhagymát, gyömbért használunk, érdemes konyhai robotgépet vagy turmixgépet igénybe venni az elegyítéshez.

A klasszikus, balzsamecetes vinaigrette tökéletes választás rukkolasalátához, sült kelbimbóhoz és édesburgonyához is. A vörösborecet, az olívaolaj, friss zöldfűszerek, mustár és citromlé segítségével készült olasz változat ideális választás a köreteként szervírozott salátákhoz, és méltó társa lehet az olajbogyó, a lilahagyma, a koktélparadicsom és a fűszeres kruton is. A szezámolajat, fokhagymát, mogyoróhagymát és gyömbért is tartalmazó, ázsiai ihletésű vinaigrette-et kínálhatjuk tofutálon gombával, borsóval, brokkolival, pirított rizzsel és quinoával is.

A caprese pedig a világ legegyszerűbb salátája, hiszen friss paradicsomon, mozzarellán, bazsalikomlevélen, egy kevés balzsameceten és olívaolajon kívül másra nincs is szükség hozzá. Érdemes azonban egy kicsit variálni az elkészítését, hiszen így még tartalmasabb, főfogásnak is beillő ételeket kaphatunk.

(Fotók: Getty Images)

tippek | vinaigrette | öntet | saláta | recept

FOLYTASD EZZEL

Ezt a két koncertet vétek lenne kihagyni az ősszel

Őszinte, szórakoztató és sorsfordító – Így lett a Körvonal az ország kedvenc játéka

Rendeld meg a Roadster magazin 13. számát!

Beköszöntött az ősz, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 13. száma. Mit találunk benne? Bejárjuk Japán izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik legszínesebb és leghíresebb dizájnerével, Karim Rashiddal, Nápolyban megkóstoljuk Olaszország negyedik legjobb pizzáját, és benézünk az Attolini szabódinasztia műhelyébe is. A Napa-völgyben teszteljük, milyen az új, elektromos Rolls-Royce, és elbeszélgetünk a W luxushotelben megnyitott Nightingale by Beefbar alapítójával, Riccardo Giraudival is. Elmegyünk egészen Dél-Koreáig, hogy megnézzük közelről, milyen a világ egyik leghangulatosabb kávézója, a Mudzsige panzió, ezen kívül pedig találkozunk még párizsi keramikusművésszel, Japánban dolgozó magyar építésszel, vitorlázógép pilótával, egy római napszemüveg brand alapítójával, és a születésnapját ünneplő Babel Budapest megálmodójával is. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
Instagram