A modern feleségek hisznek benne, hogy a család a kenyérkereső férfi és a háztartásbeli nő köré épül – de lehetséges-e egyáltalán, hogy egy família megéljen csupán egy jövedelemből?
Nara Smith influenszer egy TikTok-videóban a semmiből dob össze Coca-Colát. „A férjem a minap megkívánta, de mivel kifogytunk az üdítőből, úgy döntöttem, készítek neki” – meséli Smith. Díszes flitteres ruhát visel, miközben cukrot és vizet kavargat egy serpenyőben, narancsot hámoz, fűszerkeveréket őröl porrá.
Smith azzal szerzett magának nevet, hogy „tradwife”-tartalmakat gyárt. Ezekben tipikus háztartási feladatokat végez, mint például banánkenyeret süt vagy a gyerekeivel foglalkozik (esetleg kólát készít a semmiből). A tradwife – a „tradicionális háziasszony” szóból képzett szóösszetétel – olyan nőt jelöl, akinek nincs hagyományos értelemben vett állása és abból érkező jövedelme, helyette teljes munkaidőben háztartási munkát lát el, azaz főz, takarít és gyerekeket nevel, és úgy él a férje vagy partnere által kiosztott „zsebpénzből”, mintha 1954-et írnánk. Az unortodox életmód először 2020-ban került a köztudatba, amikor Alena Kate Pettitt brit influenszer napközbeni tévéműsorokban feltűnve lelkesen vasalta férje ingeit. A trend azóta önálló életre kelt. Ebben persze kétségtelenül volt némi szerepe a világjárványnak is a világ bezárkózásának idején.
A trendet nagyrészt a kapitalizmus elleni reakcióként vagy a munkaellenes mozgalom természetes továbbfejlesztéseként értelmezték. „Nem nehéz azt érezni, hogy a feminista elődeink által elképzelt „egyenlőség” átverés volt; eladtak nekünk egy álmot, amiben „mindent megkaphatunk”, ehhez képest úgy tűnik, hogy végül mindent megcsináltunk helyette” – írta Niloufar Haidari a tradwife-jelenségről szóló véleménycikkében még 2022-ben.
Elvégre miért is töltenéd a napjaidat stresszes környezetben egymás után ledöntve a kávékat, minden egyes Slack- és Gmail-értesítéstől megrémülve, amikor helyette akár egy szép házban is szendereghetnél, termelői piacra járhatnál és finomságokat sütögethetnél?
Érthető viszont a kétkedés arra vonatkozóan, hogy fiatal nők tömegei adják fel a karrierjüket, és „dobják oda” a sorsukat egy férfinak. Sokan ellenben nem veszik észre, hogy a legtöbbjük számára ez az életmód puszta fantázia; néhány TikTok-influencer rezervátuma, akik a kamerák előtt élik mindennapjaikat, miközben a vaskos megtakarításuk ott pihen a bankban. Tényleg léteznek tradwives-ok? Ami az adatokat illeti, a nők foglalkoztatási aránya az Egyesült Királyságban 72 százalék, az Egyesült Államokban pedig majdnem 80.
Lehetséges egyáltalán a tradwife-élet?
A 31 éves Jenna Alabamában él. Tradwife-nak vallja magát. A Dazednek elárulta, hogy kapcsolatában „minden házimunkát” ő végez, vigyáz a kétéves gyermekükre és gyakran a 14 éves mostohagyermekükre is. De a tradwife-trend jellemzőivel ellentétben nem azzal tölti a napjait, hogy vágyakozva virágokat rendezget, miközben egy kövér báránycombot puhít a sütőben. Alkalmanként ápolónőként dolgozik, és hetente egyszer oktat az ápolónő-képzőben. „Általában heti három napot dolgozom” – magyarázza. „De van olyan hét, amikor négyet.”
Jenna őszintén beszél a realitásokról. „Szerintem nagyon nehéz, ha nem egyenesen lehetetlen egy keresetből megélni. Ha rajtam múlna, csak két-három napot dolgoznék havonta, hogy ne jöjjek ki a gyakorlatból” – mondja, majd elárulja, hogy az oktatási munkához a szükségszerűség vezetett. „Nemrég költöztünk egy nagyobb, drágább házba, miközben még nem adtuk el a régit. Ezért nekem kell törlesztenem az egyik jelzáloghitelt, míg a férjem fizeti a többi számlát.” Nem árt tudni, hogy a férje körülbelül százezer dollárt (kb. 35 millió forintot) keres menedzserként – és bár ez a szám elég jól hangzik itt, Magyarországon, ám a megélhetési költségek jóval magasabbak a tengerentúlon. Egy friss tanulmány szerint egy Alabamában élő négytagú családnak körülbelül 193 606 dolláros (kb. 68 millió forintos) éves jövedelemre van szüksége a kényelmes élethez.
A 30 éves texasi Kelly teljes munkaidőben otthonról dolgozik franchise-tanácsadóként. Mivel a férje munkája miatt rendszeresen utazik, a férfi távollétében legtöbbször rá marad „az összes házimunka és gyermekgondozás”. Azért kihangsúlyozza, hogy amikor a férje otthon van, segít a főzésben és a házimunkában is. „Gyakorlatilag három munkakört látok el – vigyázok a babára, csinálom a tényleges munkám, és vezetem a háztartást” – mondja. „Szerintem a pároknak is rendkívül nehéz egy jövedelemből megélni, nemhogy egy egész családnak”.
Jennához hasonlóan Kelly is küzdelmesnek találja a tradwife-életmódra való törekvést. „Nagyon nehéz és néha nyomasztó” – vallja. „Nincs bébiszitterünk, így a nyolc hónapos gyermekünk a nap 24 órájában otthon van velem, miközben én dolgozom és minden mást is elvégzek. Senkinek sem ajánlom ezt a felállást – vagy mondjon fel a munkahelyén, vagy szerezzen segítséget a gyerekhez”. Hozzáteszi, hogy még mindig az a „végső célja”, hogy végleg búcsút intsen a munkahelyének és full time háziasszony legyen. „A férjem rendkívül keményen dolgozik azon, hogy növelje a bevételeit, hogy nekem majd ne kelljen dolgoznom” – árulja el.
Valószínűsíthető, hogy a tradwife-trend azért indult el, mert – különösen a fiatalok körében – széles körben elterjedt az a gondolat, hogy a társadalmi szerződés már felbomlóban van. Az Egyesült Királyságban az 1990-es évek közepén az átlagkereset négyszereséről mára több mint nyolcszorosára emelkedtek a lakásárak (Londonban egyenesen tizennégyszeres a szorzó), miközben a lakbérek is rekordokat döntögetnek. Hasonló a helyzet az Egyesült Államokban, ahol a 2020-as években 47 százalékkal nőttek az ingatlanárak, és a bérlők több mint fele pedig egy számára megfizethetetlen lakásban él.
Egyre világosabbá válik, hogy a kemény munka nem mindig kifizetődő. Ennek fényében sok fiatal nő úgy érzi, inkább kiszállna a mókuskerékből, és egyszerűbb, „hagyományosabb” életmódot folytatna. Viszont például a fiatal párok hogyan terveznek házat venni és családot alapítani egy jövedelemből, amikor ez már két jövedelemmel is komoly kihívás?
Napjaink helyzetképe szöges ellentétben áll az 1950-es évekkel, vagyis a tradwife-ok által bálványozott korszakkal. A háború utáni években az Egyesült Királyságban javarészt lépést tartott a kereslettel a lakáskínálat, a közpénzekből finanszírozott lakások az összes ingatlan nagyjából felét tették ki, ami jóval zökkenőmentesebbé tette az átlagember számára családalapítást. Az Atlanti-óceán másik oldalán a reálbérek folyamatosan emelkedtek, miközben a kormány a családalapító fiatal férfiak 44 százalékának veteránellátást fizetett. Ennek ellenére korántsem igaz, hogy régen minden jobb volt – a hatvanas évek elején Nagy-Britanniában például becslések szerint hárommillió család élt „nyomornegyedekben” vagy súlyosan túlzsúfolt körülmények között –, de az tény, hogy a társadalom olyan módon épült fel, amely lehetővé tette, hogy többen egy jövedelemből is meg tudtak élni.
Ahogyan Jenna a saját bőrén is megtapasztalta, a tradwife-élet 2024-ben kevésbé elbűvölő és egyszerű, mint ahogy azt a közösségi média elhiteti veled.
„Szerintem az influenszerek könnyebbnek láttatják ezt az életstílust” – mondja. „Úgy tűnik, a pénz sokuk számára nem jelent problémát és gondolom, a tartalomgyártásból is pluszjövedelemre tesznek szert”.
Jennának igaza van, amikor rámutat arra, hogy a TikTok-on hasító népszerű tradwives-ok közül sokan teljes munkaidős tartalomgyártóként ismertek. Ez gyakran kimarad az ilyen irányú beszélgetésekből. Hannah Neeleman a The Timesban megjelent cikkben elárulja, hogy ő „otthonülő anya, aki karriert csinált ebből”, közben meg elhallgatja, mennyi pénzt keres főállású tartalomkészítőként és azt is, hogy a férje egy multimilliomos fia. Nara Smith szintén gazdag férfihoz ment hozzá, ám ő is jól keres csak a TikTok-videóiból.
Kétségtelenül rengeteg olyan nő van a világban, aki úgymond "jól választott férjet", és feladhatta a munkáját. De a való életben élő, munkásosztálybeli tradwives-ok többsége számára nem ilyen sima a történet. Ahogy Jenna és Kelly kihangsúlyozzák, 2024-ben családot alapítani egy egyfizetéses háztartásban szinte lehetetlen és ha azt mondod a férjednek, hogy keressen többet, vagy ha hajlandó vagy te is beszállni a költségmegosztásba, akkor sem fog változni a helyzet. De ez a szomorú állapot felveti a kérdést: nem az lenne a tradwife-ság lényege, hogy a nő munkakeresés helyett megcsinálja a háztartást? Miért végzi el az otthoni munkák többségét, ha a nap jelentős részében még mindig tartalomkészítéssel és e-mailezéssel foglalkozik?
De nem szabad elhamarkodottan ítélkezünk ezen nők felett. A nők még mindig 60 százalékkal több fizetetlen házimunkát végeznek, mint a férfiak – még azok is, akik nem vallják magukat hagyományőrző feleségnek, és igen, azok is, akik szeretnek modern, „haladó” kapcsolatban gondolkodni. Tehát, bár a Jennához és Kellyhez hasonló nők hite és nézetei teljesen idegennek tűnhetnek a legtöbb modern nő számára, talán több közös vonásunk van velük, mint gondolnánk.
(Forrás: Dazed, fotók: Getty Images)
tiktok | nő | otthon | egy fizetés | férfi
Hat fantasztikus hely Horvátországban, amit ősszel meg kell nézni
Női sorsokkal és mitologikus víziókkal debütál Budapest legújabb művészeti galériája
Inspirál, feltölt, felszabadít – a W by Roadster magazin egy olyan univerzumba kalauzol, amiben szívesen létezünk. Magával ragadó egyéniségeket és sztorikat mutat be és kínál inspirációt a világ minden tájáról. Szofisztikált, könnyed és elegáns, akárcsak az olvasói.
Az 2024/1. szám tartalmából:
Ha nyár, akkor irány a mediterráneum: különböző alkotókon, helyeken és élményeken keresztül járjuk be a Mediterrán térség legvágyottabb helyeit. Gyönyörű enteriőröket mutatunk be a Balaton-felvidéktől Puglián át egészen Marokkóig, valamint elkalauzolunk a régió leggyönyörűbb hoteljeibe is. Izgalmas, kreatív nőkkel beszélgetünk művészetről, alkotásról és az élet művészetéről. Divatanyagunkban pedig a szabad, korlátok nélküli létezésre inspirálunk.