Létezik egy impozáns művészeti gyűjtemény, amelyet a világ bármely galériája megirigyelhetne.
Azonban a háromszáz tétel nem egy nagyszabású kiállítás lehetőségét rejti, hanem egy feketelistát alkot, amelyet Ukrajna Nemzeti Korrupciómegelőzési Ügynöksége (NACP) hozott létre azokról a műalkotásokról, amelyeket orosz oligarchák birtokolnak vagy birtokoltak.
Az ügynökség szerint a lista célja, hogy a művészeti piac szereplői könnyebben tudják ellenőrizni a szankciók betartását a segítségével, az orosz oligarchák viszont nehezebben adhassák el ezeket a tárgyakat.
Mint mondják, a festmények, szobrok és művészi ékszerek kiskapuként szolgálnak a szankciók megkerülésére.
A portálon megnevezett gyűjtők között található a Chelsea futballklub egykori tulajdonosa, Roman Abramovics, aki állítólag számos ismert darabot szerzett be az évek során, köztük egy Francis Bacon triptichont 1976-ból, Alberto Giacometti I. Velencei nő című művét és nyolc darabot Ilja Kabakov amerikai konceptuális művész Ten Characters című sorozatából.
Leonardo Da Vinci 16. századi Üdvözítőjét (Salvator Mundi) a portál szerint Dmitrij Ribolovlev milliárdos szerezte meg, bár azóta továbbadta, míg Mihail Fridman, Putyin közeli szövetségese és az orosz multinacionális Alfa Group társalapítója 2013-ban vette meg Warhol Four Marilyns-ét.
Claude Monet, Damien Hirst és Auguste Rodin híres munkái is szerepelnek a listán, a tulajdonosok között pedig említik többek között Viacseszlav Kantor orosz milliárdost, Daria Zsukova modellt és Timur Yunusov (Timati) rappert.
Az ügynökség ugyanakkor várja az információkat további műtárgyakról, amelyek szankciók által sújtott orosz milliárdosok tulajdonában lehetnek. Aki ilyesmiről tud, az egy online űrlapon tehet bejelentést, de azt a szervezet is elismeri, hogy az információfrissítés folyamata meglehetősen bonyolult, mivel nincsenek hivatalos adatok a műtárgyak közvetlen tulajdonosairól, ez utóbbiak formailag lehetnek akár rokonok is, a tulajdonosok pedig rövid időn belül többször is változhatnak.
A műtárgykereskedelem számos útvesztőt rejthet, így derülhetett ki például, hogy a világ egyik leghíresebb múzeuma több tucatnyi lopott műtárgyat őriz.
(Forrás: The Guardian, képek: Getty Images, Wikimedia)
piac | festmény | milliárdos | műtárgy | művészet
Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod
10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod
Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!