Több éves szakmai munka eredményeként hivatalosan is tagjává vált a 213 tagot számláló, negyvennyolc országot érintő nemzetközi hálózatnak.
A Bükk-vidék Geopark elnyerte az UNESCO Globális Geopark címet, ami elismeri a Bükk-vidék páratlan geodiverzitását.
2017-ben négy település – Borsodnádasd, Felsőtárkány Répáshuta és Szomolya –kezdeményezésére, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság koordinálásában jött létre a 2817 négyzetkilométer kiterjedésű Bükk-vidék Geopark. Ez a terület az ország egyik legösszetettebb földtani képződménye, mely magában foglalja az Upponyi-hegységet és a Bükköt.
A korábban létrejött Bakony-Balaton Geoparkkal és a szlovák-magyar országhatáron átnyúló Novohrad-Nógrád Geoparkkal együtt a három geopark együttesen hazánk területének 7,9 százalékát fedi le, általuk immár az ország 324 települése vesz részt geoparki együttműködésben.
A geoparkok célja, hogy a helyiekkel együttműködve megőrizzék és bemutassák a természeti és kultúrtörténeti értékeket és ráirányítsák a figyelmet Földünk rendkívüli természeti és kulturális változatosságára.
A geoparkok fontos szerepet töltenek be a vidéki térségek fejlesztésében, és a működésükben meghatározó szerepet játszanak a nemzeti parkok.
A geopark cím elnyerésével nem jött létre újabb önálló védett területi kategória, így nem von maga után újabb előírásokat. Az UNESCO Globális Geopark hálózata széleskörű lehetőségeket kínál a kutatások és nemzetközi együttműködések számára.
A Bükk minden évszakban tartogat valamilyen elbűvölő látnivalót.
(Forrás: MTI, képek: Bükk-vidék Geopark/Facebook)
bükki nemzeti park | erdő | globális | bükk | unesco
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!