Az utóbbi években sokan arra a következtetésre jutottak, hogy nem feltétlenül az anyagi javaktól, hanem inkább az élményektől lesznek mosolygósabbak. Ezzel összhangban pedig egyértelművé vált, hogy az egyik leggyakoribb, boldogsághoz vezető élményként említett tevékenység nem más, mint az utazás. Persze aki gyakran kel útra, annak ez a megállapítás kevésbé sokkoló, de talán érdemes egy kicsit elgondolkodni rajta, hogy a világlátás miért is tesz jót a lelkünknek.
Mindez nemcsak abban segíthet, hogy sokkal jobban és tudatosabban élvezzünk egy-egy régóta vágyott nyaralást, de adhat néhány boldogságszint-növelő ötletet arra a kevésbé szerencsés esetre is, ha otthon ragadtunk.
Lehetőség a stresszoldásra
Az utazás többek között azért is tereli pozitív tartományba hangulatot, mert lehetőséget kínál a kikapcsolódásra.
A mai rohanó társadalomban szinte folyamatosan jelen van az a fajta nyomás, hogy mindig készenlétben kell állnunk és elérhetőnek kell lennünk, legyen szó munkaidőn kívül megválaszolandó munkahelyi e-mailekről, vagy a legfrissebb hírek követéséről.
Ilyenkor a kikapcsolódás és egyáltalán még a kikapcsolás is lehetetlennek tűnhet. Nyaraláskor azonban más a helyzet.
Engedélyt adunk magunknak, hogy néhány napra lazítsunk egy kicsit, szünetet tartsunk, és szabadságra küldjük a stresszt. Ilyenkor olyan élvezeteket is megengedünk, amiket máskor nem, legyen szó egy csábító desszertről vagy egy pihentető masszázsról. Mindezek csodákat tudnak tenni a hangulatunkkal és a közérzetünkkel.
Új és változatos élmények
Az utazás egyik legértékesebb aspektusa a látókör szélesítése. Legtöbbünket arcon simogatta már a felismerés érzése, amikor először látogatottunk el egy országba, és aztán lenyűgözőnek találtuk az ott átélt tapasztalatokat, az új ételeket, a másfajta zenét, a gyönyörű tájakat. Azzal, hogy elmerülünk egy másik kultúrában, végtelen lehetőségünk van új dolgokat tanulni a hegymászástól kezdve egészen egy második nyelv legalább alapfokú elsajátításáig. Akárhogy is, ezek az újszerű élmények azonnali hangulatjavulást eredményeznek.
Az utazás kiváló módja annak, hogy aktívan pörgessük az agyunkat, ami pedig jótékony hatással van a kognitív képességekre. Talán meglepő, de még egy utazás megtervezése és az várakozás érzése is növelheti a boldogságszintet.
Minőségi idő
Ha egy barátoddal, a partnereddel vagy a családoddal utazol, jóval több értékes időt tölthetsz el velük, mint máskor. Még akkor is, ha a hétköznapokat együtt töltjük, mert a munkahelyi és az iskolai kötelezettségek sokszor távol tartanak egymástól.
Akkor sem szabad azonban kétségbe esni, ha nincs kivel utazni, mert a nyaralás remek lehetőséget kínál új barátokat szerezni. Az emberek ugyanis szívesebben kezdeményeznek beszélgetést egy idegennel utazás során, mint a saját városukban, különösen akkor, ha az illető egyedül indult el felfedező útra. Függetlenül attól, hogy egy életre barátok maradnak-e, vagy soha többé nem látják egymást, egy ilyen pillanatnyi társas kapcsolat is növeli a boldogságszintet.
Naplemente-vadászat
Az anyatermészet naponta két lenyűgöző művészeti kiállítást egészen biztosan prezentál nekünk, ráadásul mindkettő ingyenesen élvezhető. A napfelkelte és a naplemente az idők kezdete óta elbűvöli az embereket; a vibráló narancs-, vörös-, rózsaszín-, arany- és kék színekkel teli égbolt illusztris festményei valóban elegek ahhoz, hogy bárkit hipnotizáljanak.
Világszerte sokan keresik a bolygó legpompásabb helyeit, ahonnan ezekben a napszakokban a legjobban élvezhető a két jelenség. A mornings.co.uk elvégezte helyettünk a piszkos munkát és megkereste a világ legjobb naplemente-néző szpotjait, amihez a TripAdvisor adatait elemezte ki alaposan és aztán még sorrendbe is állította a legjobb helyeket az értékelésekre építve.
(Forrás: breakingtravelnews.com, fotók: Pixabay, Getty Images)
érzés | magyarázat | boldogság | utazás
Dubaj a multikulturális gasztronómia egyik fellegvára is
Ez a bámulatos, érintetlen sziget a világ egyik legkevésbé látogatott helye
Itt van a nyár, ami már önmagában remek hír, de azzal tudjuk fokozni a hangulatot, hogy a napokban megjelenik a Roadster magazin legújabb száma is. Mit találunk benne? Ellátogatunk az Azori-szigetekre, Dubajba és megnézzük Isztambul egyik legenergikusabb kerületét, Beyoğlut. Találkozunk a világhírű brit dizájnerrel, Tom Dixonnal, kifaggatjuk az ikonikus fotós, Slim Aarons hagyatékát őrző Getty Images igazgatóját, és Bott Frigyes meghívására Európa legjobb sommelier-jeivel végigkóstoljuk a régió legérdekesebb furmintjait. Elmerülünk a független kiadású zine-ek színes és hangos világába, meglátogatjuk a Tisza Cipő főhadiszállását, megtapintjuk, mit tudnak az ukrán-Kárpátokból érkező kéziszövésű szőnyegek, egy MV Agusta nyergében pedig végigmotorozzuk Szardínia vadregényes hegyeit. Ismét látványos, sok állomásos, 220 oldalas tripet alkottunk, szerintünk érdemes lesz benevezni rá! A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!