Gigantikus puzzle darabkákat terveztek egy tiranai fejlesztés számára: a két blokkból álló, 41 ezer négyzetméteres épület egy városi oázist alkot majd.
Tiranában számos nagyberuházás készülődik jelenleg, ezek egyike a belvárosi Myslym utcába tervezett Ndarja épület, amelyben lakások, szállások, irodák és üzletek is lesznek majd, valamint egy étterem a legfelső, 22. emeleten. A fejlesztők viszont szeretik inkább „városi oázisnak” titulálni, miután
az épületet körülölelő dús növényzet, valamint a vízfelület tükröződése „lágyít a struktúra szigorán, és engedi lélegezni az építészetet.”
Ezzel együtt ami elsőre feltűnik majd, az az épület két hasonló, egymásba illő, töredezett tömbje, illetve a köztük tátongó űr, amely szándéka szerint odacsalogatja majd a lakókat az új találkahelyre, ahol elengedhetik kicsit a városi rohanást.

A tömböket kicsit el is forgatták a „törés” két oldalán, hogy az épület aljában létrejöjjön egy városi tér, és szervesebb legyen az utca és az épület közti kapcsolat. Középen a víztükör található, ami visszatükrözi a természetes fényt, és kellemes mikroklímát teremt. A dús növényzettel kiegészülve a tér valódi „városi oázissá” válik, remélik a tervezők, de az biztos, hogy élhetőbb lesz az átlagos tereknél.
A földszinten és az első emeleteken lesznek majd a boltok, majd irodák és lakások következnek, változatos apartman típusokkal.
Legfelül egy prémium szálloda kap helyet, ahonnan pazar kilátás nyílik majd.
Minden funkciót saját aula szolgál majd ki, a földszínekben játszó homlokzat pedig alkalmazkodik a város vizuális nyelvéhez.
Rendhagyó megoldás a perforált fémlemezek alkalmazása, amelyek beengedik a fényt, mégis védik a lakók privát tereit, az erkélyeken pedig kapcsolatot teremtenek a lakások és a város élete közt.
A növényfajok kiválasztásánál meghatározó szempont volt az erős napfényt és a szelet jó tűrő egyedek beszerzése.
Átalakuló Tirana
Eddig talán a tiranai piramis újratervezése az átalakuló város legismertebb projektje: az Albániában negyven évig diktátorként uralkodó Enver Hodzsa múzeuma 1988-ban nyitott meg, majd három évre rá már be is zárt, majd rádióállomás, éjszakai klub és konferenciahelyszín is volt az épület, a koszovói háború idején pedig NATO bázis kapott helyet benne. Később romhalmaz lett, hamarosan viszont kulturális központként születik majd újjá.
Ugyanakkor az OODA másik toronyház-párost is tervez a városba, míg MET Tirana néven a Mario Cucinella Architects jegyez egy leendő 12 emeletes, a felsőbb szinteken „fásított” lakóépületet.
(Forrás: OODA, látványtervek: Plomp / OODA)
tirana | puzzle | építészet | oázis | város | ooda
Hét dolog, amit ki kell próbálnod a legszebb horvát nemzeti parkban
Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!