Az IMD idén is összeállította Smart City Index-ét, amelyben a világ nagyvárosait vizsgálta meg és rangsorolta az intelligens funkciói szerint.
Az okosvárosok rangsorában természetesen nem azok a települések kerültek, amelyek esetében a lakosság a legmagasabban képzett, hanem azt figyelték, hogy milyen széles körben alkalmazzák az intelligens technológiákat a lakosság életminőségének javítására és a város üzemeltetésére.
A Smart City Index-et a világ száznegyvenegy városára készítették el, a kutatásba pedig mintegy húszezer embert vontak be, akiknek tizenöt kérdésre kellett válaszolniuk a mindennapi életükkel kapcsolatban, de érintették a lakóhelyük legégetőbb problémáit és a technológiai kérdéseket is.
A kutatás megállapította, hogy vannak úgynevezett szuperbajnokok, amelyek messze az élen járnak,
ilyen Zürich, Oslo, Szingapúr, Peking, Szöul és Hongkong. A második vonalba a smart city-megoldások növekvő elterjedése miatt olyan nagyvárosok kerültek, mint Montreal, Denver, Lausanne, Bilbao, Bengaluru, Brisbane, Busan, Sydney, Hongkong és Sanghaj.
A vizsgálat egyértelműen igazolta, hogy Svájc a világ legokosabb országa,
hiszen a top tízbe három város is bekerült, míg az Egyesült Arab Emírségekben, Ausztráliában és Németországban csak két város került a legjobb húszba.
Íme, a világ húsz legokosabb városának pontos rangsora:
- Zürich, Svájc
- Oslo, Norvégia
- Canberra, Ausztrália
- Koppenhága, Dánia
- Lausanne, Svájc
- London, Egyesült Királyság
- Szingapúr
- Helsinki, Finnország
- Genf, Svájc
- Stockholm, Svédország
- Hamburg, Németország
- Peking, Kína
- Abu-Dzabi, Egyesült Arab Emirátusok
- Prága, Csehország
- Amszterdam, Hollandia
- Szöul, Dél-Korea
- Dubaj, Egyesült Arab Emírségek
- Sydney, Ausztrália
- Hongkong
- München, Németország
Mindeközben lenyűgöző futurisztikus síközpont épül a sivatagban és elképesztő reptérvárost épít Thaiföld.
(Forrás: Boss Hunting, fotók: Getty)
smart city | fejlődés | technológia | okos város | intelligensIstenekkel és hősökkel léphetünk be egy különleges univerzumba júniusban Budapesten
A kiváló borok és világhírű steakek hazája is megnyitja kapuit a távmunkások előtt

Itt a nyár, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 12. száma. Mit találunk benne? Mutatunk pár remek helyet Sydneyben, egy helyi segítségével felfedezzük Torinót, kipróbáljuk milyen az egyik legújabb bringás trend, a gravelezés, és leteszteljük a Mazda CX 60-asát. Leülünk beszélgetni a Lissoni vezető építészével, bejárjuk az újjászületés előtt álló Gellértet, kifaggatunk egy portugál borászt, Daniel Niepoortot, és leültetünk egy asztalhoz öt izgalmas egyéniséget. Interjúzunk Alessanadro Gaultieri parfümkészítővel, akit a szakma legveszélyesebb orrának tartanak, ukulelézett nekünk Wolfgang Puck egyik közeli munkatársa, Tetsu Yahagi, és bejárjuk Ahn Tuan és társai legújabb, frissen megnyitott budapesti éttermeit. Kiderítjük, képes lehet-e a ChatGPT megírni a következő bestsellert, megnézünk közelről öt lélegzetelállító hotelt, és bemutatjuk a skandináv dizájn állócsillagait is. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!