Nézz fel! A világ legszebb mennyezetei rabul ejtik a szemet

Az ókori csodáktól az eklektikus ragyogásig a világ legszebb mennyezetei elképesztő látványt nyújtanak, legyen szó kézzel festett freskókról, lenyűgöző mozaikokról vagy innovatív építészeti megoldásokról.

Ezek a feltűnő alkotások egyszerre építészeti bravúrok és páratlan művészeti alkotások, amelyek minden pillanatban arra késztetnek, hogy a tekintetünket a boltozatra emelejük. Körbenéztünk a világban és összegyűjtöttük a legszebbeket a kifinomulttól, a színesen át a drámai hatásúig.

Castello di Sammezzano, Firenze

A Castello di Sammezzano egy dombtetőn áll, nem messze Firenze városától. A történészek szerint a 8. században először egy kastély volt ott, ahol Nagy Károly 780-ban Rómából hazafelé tartva meg is szállt. A ma látható mór stílusú építmény 1843 és 1889 között épült.

Az egész épület olyan hatást kelt, mintha egy gigantikus ékszerdobozba lépett volna be a látogató.

Ferdinando Panciatichi Ximenes aragóniai márki, politikus, gyűjtő, egyben a kastély tulajdonosa az akkoriban divatos mór revival stílus ihlette ingatlanát modernizálni akarta. Még több szín, forma és motívum került a falakra és a mennyezetre, melyek között indiai és andalúz csodák is megtalálhatók.

Pantheon, Róma

A Pantheon az ókori Róma egyik mérnöki csodája. Úgy tudni, terveit a damaszkuszi Apollodorus építészmérnök  készítette el, aki ebben az időszakban számos megbízást kapott Traianus császártól.

A templom hadriánus stílusban épült, a görög klasszicizmus és a római elemek ötvözésével.

A Pantheon egyedülálló kupolája nemcsak a világ legszebb mennyezetei közé tartozik, de a mai napig a világ legnagyobbja is egyben, melynek átmérője nagyobb, mint a Szent Péter bazilikáé vagy a Hagia Sophia-é. A boltív közepén a kazettás mennyezetet egy okulusz szakítja meg, amely természetes fénnyel tölti meg a teret.

Kék mecset, Isztambul

A Sultanahmet Camii, vagyis a Kék mecset Isztambul egyik legkáprázatosabb nevezetessége, Neve a mecset kupoláját és falait díszítő több mint húszezer türkiz csempére utal. A majolika csempék a 17. századból származnak és kétszázhatvan ablakon keresztül beszűrődő fény világítja meg őket.

Alhambra, Granada, Spanyolország

Az Alhambra az arab al-Hamra (a vörös) szóról kapta a nevét. Az egyedülálló palotakomplexum a mór építészet csúcsát testesíti meg Andalúziában. A mintegy harmincöt hektáros területen fekvő Alhambra pazar termekkel, Granadára néző erkéllyel, látványos szökőkutakkal gazdagított udvarokkal, parkosított teraszokkal, csodálatos kupolákkal és hammamokkal rendelkezik. A Sala de los Abencerrajes a világ egyik legkidolgozottabb mennyezetét tudhatja magáénak, amelyet

több száz cseppkő díszít.

Nemzetek Palotája, Genf

A genfi ​​Palais des Nations, vagyis a Nemzetek Palotája egyik legnagyobb konferenciatermének mennyezetét Miquel Barcelo spanyol absztrakt művész hatalmas freskója díszíti. Úgy tudni, Barcelo több mint száz tonna, a világ minden tájáról származó festéket használt fel a 2008-ban átadott egyedi alkotás elkészítéséhez.

Egyesek a 21. század Sixtus-kápolnájának nevezik Barcelo freskóját,

amelynek színvilágában visszaköszön a négy elem, azaz a víz, a tűz, a föld és a levegő.

Nyári Palota, Peking

A 18. századi Qianlong császár uralkodása alatt épült Nyári Palota a hagyományos kínai építészet különböző stílusait jeleníti meg. A komplexum egyik legjelentősebb része a nyolcszögletű buddhista füstölőtorony. A legfelső szinten lévő mennyezetet színes gerendák díszítik, melyeken stilizált tájképek és virágmotívumok tűnnek fel.

Salle Labrouste a Bibliothèque Nationale de France, Párizs

A Salle Labrouste a francia Bibliothèque Nationale gyönyörű olvasóterme, melyet 1854-ben építettek Henri Labrouste tervei alapján. Úgy tudni, az ókori Bizánc monumentális épületei mellett  az 1850-es években népszerű krinolinruhák karikás díszei ihlették meg a tervezőt, hogy olyan mennyezetet álmodjon meg, amiben a divat és az építészet találkozik.

La Sagrada Famila, Barcelona

A Sagrada Familia jelenleg a katalán főváros legmagasabb épülete, és ha elkészül, a világ legmagasabb temploma is lesz. Neve ezer szállal kötődik Antoni Gaudíhoz, az építész azonban Francesc de Paula Villartól örökölte a projektet 1883 végén, egy évvel az alapkőletétel után. A mennyezet az égig nyúló fák lombkoronájára utal. Joan Vila Grau által megalkotott ólomüveg ablakokon keresztül beszűrődő fény látványos és folyamatosan változó színek játékát hozza létre.

A híres építész által tervezett bazilikát 2005-ben az UNESCO Világörökség részévé nyilvánították.

A Sixtus-kápolna, Vatikán

A vatikáni Apostoli Palotában található Sixtus-kápolna mennyezeti freskói a világ leghíresebb műalkotásai közé tartoznak. A reneszánsz zseni, Michelangelo készítette 1508 és 1512 között, II. Julius pápa megbízásából. A Sixtus-kápolna mennyezete kilenc táblára van osztva, amelyek mindegyike a Genezis epizódjait ábrázolja, a világ teremtésétől Noé történetéig.

A mennyezet közepén a művészettörténet egyik legikonikusabb képe látható: Ádám teremtése.

A freskón Isten kinyújtja kezét, hogy megérintse Ádámét, így adva át az élet szikráját az embernek.

Nagykövetek csarnoka, Alcazar, Sevilla

A sevillai Alcázar-palota Nagykövetek Csarnokának aranyozott mennyezete egy igazi művészi kuriózum, amely egyszerre hirdeti a hatalmat, a kulturális értékeket és a pompát. Az arabeszk geometriai formák harmonikusan keverednek a keresztény elemekkel, bizonyítva a művészetek egymásra gyakorolt hatását.

Az aranyozott mennyezet motivumai között több szimbolikus jelentésű is van.

Van, amelyik a termékenységre, más az újjászületésreutal,de mitológiai lények és a spiritualitást idéző ​​ábrázolások is megtalálhatók rajta.

(Forrás: Architectural Digiest, fotók: Getty)

építészet | mennyezet | boltív | nagy sztori

FOLYTASD EZZEL

Csak ekkor lehet kipróbálni a Bang & Olufsen csúcsmodelljeit Magyarországon

Európa egyik legjobb és legújabb Kia-kereskedése is Budapesten van

Rendeld meg a Roadster magazin 16. számát!

Itt van a nyár, ami már önmagában remek hír, de azzal tudjuk fokozni a hangulatot, hogy a napokban megjelenik a Roadster magazin legújabb száma is. Mit találunk benne? Ellátogatunk az Azori-szigetekre, Dubajba és megnézzük Isztambul egyik legenergikusabb kerületét, Beyoğlut. Találkozunk a világhírű brit dizájnerrel, Tom Dixonnal, kifaggatjuk az ikonikus fotós, Slim Aarons hagyatékát őrző Getty Images igazgatóját, és Bott Frigyes meghívására Európa legjobb sommelier-jeivel végigkóstoljuk a régió legérdekesebb furmintjait. Elmerülünk a független kiadású zine-ek színes és hangos világába, meglátogatjuk a Tisza Cipő főhadiszállását, megtapintjuk, mit tudnak az ukrán-Kárpátokból érkező kéziszövésű szőnyegek, egy MV Agusta nyergében pedig végigmotorozzuk Szardínia vadregényes hegyeit. Ismét látványos, sok állomásos, 220 oldalas tripet alkottunk, szerintünk érdemes lesz benevezni rá! A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom