Az ókori csodáktól az eklektikus ragyogásig a világ legszebb mennyezetei elképesztő látványt nyújtanak, legyen szó kézzel festett freskókról, lenyűgöző mozaikokról vagy innovatív építészeti megoldásokról.
Ezek a feltűnő alkotások egyszerre építészeti bravúrok és páratlan művészeti alkotások, amelyek minden pillanatban arra késztetnek, hogy a tekintetünket a boltozatra emelejük. Körbenéztünk a világban és összegyűjtöttük a legszebbeket a kifinomulttól, a színesen át a drámai hatásúig.
Castello di Sammezzano, Firenze
A Castello di Sammezzano egy dombtetőn áll, nem messze Firenze városától. A történészek szerint a 8. században először egy kastély volt ott, ahol Nagy Károly 780-ban Rómából hazafelé tartva meg is szállt. A ma látható mór stílusú építmény 1843 és 1889 között épült.
Az egész épület olyan hatást kelt, mintha egy gigantikus ékszerdobozba lépett volna be a látogató.
Ferdinando Panciatichi Ximenes aragóniai márki, politikus, gyűjtő, egyben a kastély tulajdonosa az akkoriban divatos mór revival stílus ihlette ingatlanát modernizálni akarta. Még több szín, forma és motívum került a falakra és a mennyezetre, melyek között indiai és andalúz csodák is megtalálhatók.
Pantheon, Róma
A Pantheon az ókori Róma egyik mérnöki csodája. Úgy tudni, terveit a damaszkuszi Apollodorus építészmérnök készítette el, aki ebben az időszakban számos megbízást kapott Traianus császártól.
A templom hadriánus stílusban épült, a görög klasszicizmus és a római elemek ötvözésével.
A Pantheon egyedülálló kupolája nemcsak a világ legszebb mennyezetei közé tartozik, de a mai napig a világ legnagyobbja is egyben, melynek átmérője nagyobb, mint a Szent Péter bazilikáé vagy a Hagia Sophia-é. A boltív közepén a kazettás mennyezetet egy okulusz szakítja meg, amely természetes fénnyel tölti meg a teret.
Kék mecset, Isztambul
A Sultanahmet Camii, vagyis a Kék mecset Isztambul egyik legkáprázatosabb nevezetessége, Neve a mecset kupoláját és falait díszítő több mint húszezer türkiz csempére utal. A majolika csempék a 17. századból származnak és kétszázhatvan ablakon keresztül beszűrődő fény világítja meg őket.
Alhambra, Granada, Spanyolország
Az Alhambra az arab al-Hamra (a vörös) szóról kapta a nevét. Az egyedülálló palotakomplexum a mór építészet csúcsát testesíti meg Andalúziában. A mintegy harmincöt hektáros területen fekvő Alhambra pazar termekkel, Granadára néző erkéllyel, látványos szökőkutakkal gazdagított udvarokkal, parkosított teraszokkal, csodálatos kupolákkal és hammamokkal rendelkezik. A Sala de los Abencerrajes a világ egyik legkidolgozottabb mennyezetét tudhatja magáénak, amelyet
több száz cseppkő díszít.
Nemzetek Palotája, Genf
A genfi Palais des Nations, vagyis a Nemzetek Palotája egyik legnagyobb konferenciatermének mennyezetét Miquel Barcelo spanyol absztrakt művész hatalmas freskója díszíti. Úgy tudni, Barcelo több mint száz tonna, a világ minden tájáról származó festéket használt fel a 2008-ban átadott egyedi alkotás elkészítéséhez.
Egyesek a 21. század Sixtus-kápolnájának nevezik Barcelo freskóját,
amelynek színvilágában visszaköszön a négy elem, azaz a víz, a tűz, a föld és a levegő.
Nyári Palota, Peking
A 18. századi Qianlong császár uralkodása alatt épült Nyári Palota a hagyományos kínai építészet különböző stílusait jeleníti meg. A komplexum egyik legjelentősebb része a nyolcszögletű buddhista füstölőtorony. A legfelső szinten lévő mennyezetet színes gerendák díszítik, melyeken stilizált tájképek és virágmotívumok tűnnek fel.
Salle Labrouste a Bibliothèque Nationale de France, Párizs
A Salle Labrouste a francia Bibliothèque Nationale gyönyörű olvasóterme, melyet 1854-ben építettek Henri Labrouste tervei alapján. Úgy tudni, az ókori Bizánc monumentális épületei mellett az 1850-es években népszerű krinolinruhák karikás díszei ihlették meg a tervezőt, hogy olyan mennyezetet álmodjon meg, amiben a divat és az építészet találkozik.
La Sagrada Famila, Barcelona
A Sagrada Familia jelenleg a katalán főváros legmagasabb épülete, és ha elkészül, a világ legmagasabb temploma is lesz. Neve ezer szállal kötődik Antoni Gaudíhoz, az építész azonban Francesc de Paula Villartól örökölte a projektet 1883 végén, egy évvel az alapkőletétel után. A mennyezet az égig nyúló fák lombkoronájára utal. Joan Vila Grau által megalkotott ólomüveg ablakokon keresztül beszűrődő fény látványos és folyamatosan változó színek játékát hozza létre.
A híres építész által tervezett bazilikát 2005-ben az UNESCO Világörökség részévé nyilvánították.
A Sixtus-kápolna, Vatikán
A vatikáni Apostoli Palotában található Sixtus-kápolna mennyezeti freskói a világ leghíresebb műalkotásai közé tartoznak. A reneszánsz zseni, Michelangelo készítette 1508 és 1512 között, II. Julius pápa megbízásából. A Sixtus-kápolna mennyezete kilenc táblára van osztva, amelyek mindegyike a Genezis epizódjait ábrázolja, a világ teremtésétől Noé történetéig.
A mennyezet közepén a művészettörténet egyik legikonikusabb képe látható: Ádám teremtése.
A freskón Isten kinyújtja kezét, hogy megérintse Ádámét, így adva át az élet szikráját az embernek.
Nagykövetek csarnoka, Alcazar, Sevilla
A sevillai Alcázar-palota Nagykövetek Csarnokának aranyozott mennyezete egy igazi művészi kuriózum, amely egyszerre hirdeti a hatalmat, a kulturális értékeket és a pompát. Az arabeszk geometriai formák harmonikusan keverednek a keresztény elemekkel, bizonyítva a művészetek egymásra gyakorolt hatását.
Az aranyozott mennyezet motivumai között több szimbolikus jelentésű is van.
Van, amelyik a termékenységre, más az újjászületésreutal,de mitológiai lények és a spiritualitást idéző ábrázolások is megtalálhatók rajta.
(Forrás: Architectural Digiest, fotók: Getty)
nagy sztori | mennyezet | boltív | építészet
Merész kampánnyal robban be a Reebok új kollekciója
A modern luxus nyomában a Range Roverrel

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!