London a felszín alatt is történetek ezreit rejti. A Chancery Lane egyik látszólag jelentéktelen kék ajtaja mögött olyan titok húzódik, amely évtizedeken át államtitoknak számított az Egyesült Királyságban. A második világháború idején épült, majd a hidegháború során kommunikációs központként használt London Tunnels alagútrendszer egy minden eddiginél ambiciózusabb átalakulás előtt áll. Ha a tervek megvalósulnak, az egykor rejtett földalatti világ a brit főváros egyik legizgalmasabb turisztikai attrakciójává válhat.
A második világháború alatt az Egyesült Királyság kormánya számos óvóhelyet épített a német légitámadásokkal szemben. A Chancery Lane alatt húzódó alagútrendszert 1940 és 1942 között hozták létre, azonban mire a háromszázhatvanöt méter hosszú, öt méter széles alagutak elkészültek, a németek kelet felé fordultak, így a járatokat sosem használták óvóhelyként.
Később az alagút az Egyesült Királyság egyik legszigorúbban őrzött titkos műveleti központja lett. A brit különleges hadműveletekért felelve ott dolgozott Ian Fleming is. A James Bond-regények írója 1944-ben a brit haditengerészet összekötő tisztjeként tevékenykedett az épületben –
innen ered a legendás Q Branch, Bond technológiai részlegének inspirációja is.
1949-ben a Kingsway Telephone Exchange néven ismert titkos telefonközpontként működött, és ott volt az a forródrót is, amely a hidegháború idején az Egyesült Államok és a Szovjetunió vezetőit kötötte össze például a kubai rakétaválság idején.
A 1980-as évekre az alagutak már nemcsak kommunikációs központként funkcionáltak, hanem a brit kormányzati dolgozók exkluzív földalatti bárjai és szórakozóhelyei is ott leltek otthonra. Ott működött a világ legmélyebb, engedéllyel rendelkező bárja, ahol snookerasztalok és trópusi akvárium is várta a vendégeket.
A föld alatti világ a London Tunnels nevű fejlesztési projekt részeként most új életre kel.
A következő években ötvenhat milliárd forintnak megfelelő összegből alakítják át.
Az alagútrendszer egyes szakaszai eltérő funkciót kapnak. Az egyikben második világháborús London és a hidegháború korszaka elevenedik majd meg, egy másikban pedig modern művészeti galéria várja majd az érdeklődőket digitális vetítésekkel és interaktív művészeti installációkkal. De ismét megnyitja ott a kapuit a világ legmélyebben fekvő bárja is.
A tervek szerint a grandiózus projekt még ebben az évben elindul, 2028 első felében pedig már meg is nyithatja a kapuit a nagyközönség előtt.
(Forrás: CNN, fotók: Getty és London Tunnels)
II. világháború | london | óvóhely | alagút | london tunnels
Liverpool után az otthonodban találkozhat a csúcsteljesítmény és a prémium életmód
Így tapasztalhatjuk meg az igazán autentikus élményeket és személyes vendégszeretet Horvátország minden régiójában
Itt a friss Roadster Erdéllyel, Marrákes titkaival és a világot meghódító magyar fotóssal
Kvíz: hegyek, tengerpartok, szigetek, tavak – Olaszország
6 program, amiért érdemes kimozdulni a következő napokban
Kvíz: Mennyire ismered Budapestet? 10 nehéz kérdés a magyar fővárosról
Itt a tavasz, a Roadster legújabb lapszáma pedig diadalmas dübörgéssel robog be az életünkbe! A hagyományoknak megfelelően kalandok sora követi egymást a magazin színes, szélesvásznú lapjain, tele inspiráló történetekkel és még inspirálóbb karakterekkel. Mit találhatunk a 220 oldalas magazinban? Elutazunk Varsóba és Szicíliába, találkozunk a szupersztárokat fotózó Agata Serge-zsel, a gyönyörű izraeli színésznővel, Efrat Dorral, megnézzük, hogyan tiszteleg egy párizsi galéria egy magyar belsőépítész előtt, kipróbáljuk, milyen az új Mercedes és Omoda, megmutatunk négy új és lenyűgöző hotelt, végigjárjuk a Dolomitokat egy Audi A6-tal, belekóstolunk Dubai legjobb éttermeibe, és találkozunk a zseniális divattervezővel, Abodi Dórával is. És ahogy mondani szokás, ez még messze nem minden, a magazin még ezeken kívül is rengeteg színes kalandot tartogat!
Különleges csomagajánlatok itt!




