Az új-zélandi Waitomo-barlangokban több ezer világítóféreg-kolónia biztosít lélegzetelállító látványt.
Új-Zéland epikus tája számos filmest megihletett már, békeidőben pedig szabályosan vonzza a turistákat. A hófödte hegyek, a mély tavak és a lenyűgöző csendes-óceáni strandok mellett hihetetlen látványosságokat rejtenek kiterjedt barlangrendszerei is.
A Waitomo járatait harmincmillió évesnek becsülik. Kialakulása a tengeri üledék megkövesedésével kezdődött, így az ősi vízi élet maradványait is magába zárja. Az idők folyamán az Új-Zéland alatt húzódó tektonikus lemezek mozgása repedéseket hozott létre az üledékes talajban, kialakítva a mostani barlangrendszert.
A Waitomo-barlangok bonyolult sziklaalakzataikról és egyedülálló természeti jelenségeiről, az izzóféreg-kolóniáiról is ismertek.
A sötét barlangban az állatok úgy világítanak, mintha a csillagos égbolt karnyújtásnyira lenne.
A férgek tudományos neve Arachnocampa Luminosa, és azért élnek a barlangrendszer falában, mert a nedves, párás környezet kiváló körülményeket biztosít számukra.
És hogy mitől világítanak ilyen káprázatosan? A ragyogásuk valójában a párzási időszakot jelzi, és egyfajta udvarlási szokás. Ahogyan a madarak énekkel, a pávák tánccal hódítják meg szívük választottját, a férgek csodálatos fényükkel vonzzák párjukat.
A barlangrendszer fenntartója kiemelt figyelmet fordít az ott élő kolóniák védelmére. A misztikus járatokban a fényjátékot tilos fényképezni, hiszen a telefon vagy a fényképezőgép vakuja hihetetlen károkat okozhat mind a férgekben, mind pedig a barlang belső terében. Sőt, a járatok fala olyannyira érzékeny, hogy még megérinteni sem szabad, az emberi kéz pH-értéke ugyanis megváltoztathatja a természetes kémiai tulajdonságait.
A vietnámi Sơn Đoòng barlang pedig legtágasabb részein kétszáz méter magas, de ennél is különlegesebb, hogy egy résen át besüt a nap, található benne egy gyorsfolyású folyó, a saját kis dzsungele fölött pedig olykor felhők is kialakulnak.
(Fotók: Getty Images, Pixabay)
utazás | barlang | uj-zeland | waitomo
Csak kevesen tudják ezt a titkot a világ egyik legaktívabb vulkánjáról
Kilenc festői városka, ahol az utcák helyén víz csordogál

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!