Egy friss felmérés szerint 2019 és 2023 között 25%-kal növekedett globálisan a wellness-ipar, amely már 6,32 milliárd dollárt, azaz több mint hatezer-milliárd forintot ér. És nemigen látszik a trend vége.
Erőteljesen növekszik a koronavírus-járvány óta a wellness-turizmus világszerte – közölte a Bloomberg a Global Wellness Institute (GWI) felmérésére hivatkozva.
A többek között a testápolást, a szépségápolást, a fogyást vagy az egészséges táplálkozást magában foglaló iparág növekedését a pandémia idején megerősödő egészségtudatosság indította be, ugyanakkor a növekvő igény a jóllét iránt, valamint az elöregedő népesség is hajtja.
A hatezer-milliárd forint elég nagy szám ahhoz, hogy önmagában ne jelentsen semmit, helyezzük tehát kontextusba: ez nagyobb, mint a profi sport- vagy gyógyszeripar mérete.
Persze éppen azért is lehet ilyen hatalmas, mert sok mindent jelenthet a jógázástól a szaunán át a táplálkozásszakértő igénybevételéig.
Ugyanakkor a legnagyobb szelete az iparágnak – így a GWI – az „öngondoskodás”, míg a leggyorsabban növekvő szektor az ingatlanfejlesztés, amennyiben az edzőtermeket, meditációs központokat, és egyéb olyan kereskedelmi- és magánépületeket is figyelembe veszünk, ahol meghatározó szempont volt az egészség.
Jelenleg semmi nem utal arra, hogy megtörne a trend, még csak meg sem torpan: a nonprofit szakmai szervezet szerint a wellnessipar mérete már ez év végére eléri majd a 6,8 milliárd dollárt, jövőre pedig átlépi a hétmilliárdot.
Az európaiak évente átlagosan 670 ezer forintot (1675 eurót) költenek wellnessre, míg az észak-amerikaiak több mint 2,1 milliót (5768 dollárt). Innen nézve tehát Európa még bőven további növekedés előtt áll.
Változó kor
Az egészségturizmus közben olyan „szubzsánereket” is teremtett, mint a menopauzás elvonulás, ami a változókorban lévő nőknek kínál személyre szabott, speciális szolgáltatásokat. Ha pedig ennyire részletekbe menően figyel oda valamire egy iparág, akkor minden bizonnyal nemcsak egy kérészéletű divatról van szó, hanem alaposabb változásról, ami a fogyasztói igényekre is reagál.
Nemrég a patinás Vogue magazin mindenesetre megpróbálta kiválasztani a világ legjobb gyógyfürdőit és spáit, melyekről mi is készítettünk egy összeállítást, illetve a külön cikkben mutattuk be a délkelet-spanyolországi wellness klinikát, amelyet nemrég a világ legjobbjának választottak a maga műfajában.
(Forrás: Bloomberg, nyitókép: Az Alicante melletti SHA klinika)
utazás | wellness turizmus | egészség | wellness | turizmus
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!