Egy friss felmérés szerint 2019 és 2023 között 25%-kal növekedett globálisan a wellness-ipar, amely már 6,32 milliárd dollárt, azaz több mint hatezer-milliárd forintot ér. És nemigen látszik a trend vége.
Erőteljesen növekszik a koronavírus-járvány óta a wellness-turizmus világszerte – közölte a Bloomberg a Global Wellness Institute (GWI) felmérésére hivatkozva.
A többek között a testápolást, a szépségápolást, a fogyást vagy az egészséges táplálkozást magában foglaló iparág növekedését a pandémia idején megerősödő egészségtudatosság indította be, ugyanakkor a növekvő igény a jóllét iránt, valamint az elöregedő népesség is hajtja.
A hatezer-milliárd forint elég nagy szám ahhoz, hogy önmagában ne jelentsen semmit, helyezzük tehát kontextusba: ez nagyobb, mint a profi sport- vagy gyógyszeripar mérete.
Persze éppen azért is lehet ilyen hatalmas, mert sok mindent jelenthet a jógázástól a szaunán át a táplálkozásszakértő igénybevételéig.
Ugyanakkor a legnagyobb szelete az iparágnak – így a GWI – az „öngondoskodás”, míg a leggyorsabban növekvő szektor az ingatlanfejlesztés, amennyiben az edzőtermeket, meditációs központokat, és egyéb olyan kereskedelmi- és magánépületeket is figyelembe veszünk, ahol meghatározó szempont volt az egészség.
Jelenleg semmi nem utal arra, hogy megtörne a trend, még csak meg sem torpan: a nonprofit szakmai szervezet szerint a wellnessipar mérete már ez év végére eléri majd a 6,8 milliárd dollárt, jövőre pedig átlépi a hétmilliárdot.
Az európaiak évente átlagosan 670 ezer forintot (1675 eurót) költenek wellnessre, míg az észak-amerikaiak több mint 2,1 milliót (5768 dollárt). Innen nézve tehát Európa még bőven további növekedés előtt áll.
Változó kor
Az egészségturizmus közben olyan „szubzsánereket” is teremtett, mint a menopauzás elvonulás, ami a változókorban lévő nőknek kínál személyre szabott, speciális szolgáltatásokat. Ha pedig ennyire részletekbe menően figyel oda valamire egy iparág, akkor minden bizonnyal nemcsak egy kérészéletű divatról van szó, hanem alaposabb változásról, ami a fogyasztói igényekre is reagál.
Nemrég a patinás Vogue magazin mindenesetre megpróbálta kiválasztani a világ legjobb gyógyfürdőit és spáit, melyekről mi is készítettünk egy összeállítást, illetve a külön cikkben mutattuk be a délkelet-spanyolországi wellness klinikát, amelyet nemrég a világ legjobbjának választottak a maga műfajában.
(Forrás: Bloomberg, nyitókép: Az Alicante melletti SHA klinika)
egészség | turizmus | wellness turizmus | wellness | utazás
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!