Mintha egy másik világban lennénk.
Új-Mexikóban járunk, a White Sands Nemzeti Parkban. A homok annyira fehér, mintha havas hegyeket látnánk, a méretes dűnék pedig hatalmas fehér hullámokra hasonlítanak.
A túlvilági hatást csak fokozza a dűnék vakító fehérségét még jobban kiemelő meseszép új-mexikói kék égbolt.
A puha és lágy gipszhomokból álló dűnék összesen 275 négyzetkilométeren terülnek el Új-Mexikó déli-középső részén, ezzel a világ legnagyobb ilyen jellegű dűnemezőjét alkotják. Feltűnő a megjelenésük és rendkívül ritkák. Mintegy nyolcszáz állatfajnak biztosítanak otthont, köztük egereknek, gyíkoknak, lepkéknek és egyéb rovaroknak, amelyek változtatják a színüket.
A parkba érkezők piknikezhetnek, túrázhatnak és akár szánkózhatnak is a porszerű homokból álló lejtőkön. A népszerű túraútvonalak közé tartozik a két meredek dűnén áthaladó, egy mérföldes Dune Life Nature Trail, valamint a jóval strapásabb, öt mérföld hosszú Alkali Flat Trail, mely érinti az Otero-tó utolsó maradványait is.
Igazán különleges és abszolút egyedi élményben lehet része annak, aki beszerez egy szánkót a White Sands Trading ajándékboltjában, aztán lecsúszik vele a homokos dűnéken.
Áprilistól októberig pedig minden hónapban vezetett teliholdas túrát tartanak a parkban, úgyhogy egy újabb extra élményt lehet elraktározni az emlékek között: a fehér homokon megcsillanó telihold káprázatos fényének látványát.
Amatőr fényképészek számára kihagyhatatlan programnak ígérkezik a napfelkelte-fotózás, amire viszont nem egyszerű bejutni, mivel évente csupán két alkalommal rendezik meg.
Szerencsés esetben, amikor a nap lenyugszik és a homok lehűl, az éjszakai életet élő állatvilág néhány tagjával (rókákkal, prérifarkasokkal vagy sivatagi farkasokkal) is összefuthat a túrázó – persze csak tisztes távolságból.
Az évi 600 ezer látogatójával az állam legnépszerűbb nemzeti parkjának számító White Sands 1933-ban nemzeti emlékműként jött létre, és 2019-ben nyilvánították nemzeti parkká. A látogatókat arra ösztönzik, hogy mindenképp tájékozódjanak indulás előtt, mert a hely több katonai bázis közötti elhelyezkedésének köszönhetően alkalmanként különféle rakétakísérletek miatt zárva van.
Ez a gipszdűne-mező egyébként a legnagyobbnak mondható a maga nemében, körülbelül 9,1 méter mélységű, tizennyolc méter magas dűnéket foglal magában.
Az egész évben nyitva tartó White Sands National Parkba járművenként huszonöt dollárba (úgy 8700 forintba) kerül a belépés.
Eközben a Netflix bemutatta az Our Great National Parks című ötrészes dokumentumfilm-sorozat előzetesét, amelynek narrátora nem más, mint Barack Obama volt amerikai elnök. A sorozat öt kontinenst érint, és különböző országok nemzeti parkjaiba kalauzol el.
(Forrás: Travel and Leisure, Wikipedia, nps.gov, fotók: Getty Images)
dűne | nemzeti park | fehér | sivatag | homok | új-mexikó
Merész kampánnyal robban be a Reebok új kollekciója
A modern luxus nyomában a Range Roverrel

Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!