Azt hittük, a turbulencia a legnagyobb veszély, ami egy repülőúton fenyegthet? Lehet, hogy tévedünk.
Egy volt légiutas-kísérő, aki a TikTokon Kayla néven készít videókat, elárulja, hogy nem ez az egyetlen dolog, amire fel kell készülnünk a repülés előtt. Mint mondja, van még valami: az UV-sugárzás, ami annál erősebbé válik, minél közelebb kerülünk a naphoz.
Talán nem is gondolnánk, hogy az apró repülőgépablakok milyen sok napfényt eresztenek át. Ezért azt ajánlja, hogy repülés előtt, de közben is legalább az arcunkat és a kezünket kenjük be naptejjel.
Kayla figyelmeztetését Dendy Engelman, okleveles kozmetikai bőrgyógyász és sebész is megerősítette, aki elmondta, hogy az UV-, vagyis ultraibolya-sugárzás intenzitása magasabb a repülőn, és növeli a bőrkárosodás kockázatát.
Minél magasabban járunk, annál nagyobb dózisú sugárzás ér minket, ráadásul az ózonréteg is annál vékonyabb.
Egy 2015-ös kutatás szerint azok a pilóták, akik ötvenhat percig repültek harmincezer láb magasan, ugyanolyan ultraibolya sugárzásnak voltak kitéve, mintha húsz percig szoláriumoztak volna. A tanulmány azt is megállapította, hogy a pilóták és a személyzet körében kétszer nagyobb a melanoma kialakulásának valószínűsége, mint az átlagnépesség körében.
Bár az ablaküveg jól szűri az UVB-sugarakat, ugyanez nem mondható el az UVA-sugarakról, amelyek szintén ráncok kialakuláshoz és leégéshez vezetnek a bőrrákról nem is beszélve.
Amikor a legjobb helyet keressük a repülőn, több szempont alapján is választhatunk, egy repülési szakértő pedig elárulta, hogyan tegyük. Ha pedig nemcsak az UV-sugárzástól szorongunk, akkor ezeket a tanácsokat érdemes megfogadnunk.
(Forrás: NY Post, képek: Getty Images)
fedélzet | repülés | ablak | naptej | utazás
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!