Ezekre kell odafigyelni egy hosszú repülőút előtt. És alatta.
Philip Gehrman, a Penn Sleep Center klinikai pszichológia docense mindjárt a késő esti felszállásra időzített utazást ajánlotta annak, aki pihenést tervez odafent, és arra buzdította az utasokat, hogy az út leghosszabb szakaszát a megszokott alvásidejükre időzítsék.
Gehrman a Washington Postnak elmondta, érdemes elkerülni a szokatlan órákban történő indulást, amely jó eséllyel megzavarja az alvást. Szerinte fontos szem előtt tartani a jól bejáratott alvási metódust.
Az éjszakai baglyoknak éjfél közeli indulást ajánl, mert így a célállomásra a szokásos ébredési időben érkezhetnek meg, míg a korán kelőknek a korábban induló és érkező járatokat javallott keresniük.
Az orvos azt is tanácsolta, hogy ne végezzünk magas intenzitású edzéseket közvetlenül a repülés előtt, mivel az endorfinok felpörgetik a szervezetet, és szabotálják az alvást.
Gehrman elmondta, hogy általánosságban alvás előtt körülbelül egy-másfél órával ajánlott kerülni a nehéz étkezést vagy a komolyabb intenzitású testmozgást, és mindez a repülőútra is érvényes. Akár a repülőtéren eszünk, akár még a felszállás előtt kapunk be pár falatot, nem érdemes fűszeres- és nehezen emészthető ételeket választani. A sovány húsok, a diófélék, a tejtermékek és az összetett szénhidrátok viszont javíthatják a pihenés esélyét.
Gehrman hozzátette: „Sokan mesélték már nekem, hogy legurítanak némi alkoholt a repülőn, ami segít nekik elaludni. Lehet, hogy valóban elalszanak, de az alvás valószínűleg rossz minőségű lesz”.
Egy pilóta elárulta, miket érdemes csinálni, ha félsz a repüléstől, ezt az öt másodperces biztonsági trükköt pdig minden utasnak tudnia kell, amikor felszáll a repülőre.
(Forrás: The Sun, fotók: Getty Images)
repülőút | tippek | szakértő | utazás | repülés
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!