Amszterdamból majdnem amerikai stílusú autópályaváros lett

Ma élhető, biciklikkel és csatornákkal teli városként tiszteljük Amszterdamot, de ez nem volt mindig így. A második világháború utáni gyors fejlődés idején, a hatvanas években ugyanúgy az autózás felé mozdult el, mint a világ szinte összes nagyvárosa. Egy – utólag szerencsésnek mondható – véletlenen és a helyiek ébredésén múlt, hogy elbukott a folyamat, derül ki a Not Just Bikes videójából.

Amszterdam ténylegesen is megindult az autós várossá válás útján az 1960-as években, de a folyamat az egyik legnagyobb szabású terv elbukásával szenvedett csorbát. David Jokinen amerikai várostervező, az akkori legmodernebb irányzat képviselője el is készített egy tervet, amelyen

a holland város köré számos alvóvárost húztak volna föl, ahonnan aztán mindenki boldogan ingázott volna a belvárosba.

Ezzel a tervel lényegében a mai Amszterdam nagy része autópályává vált volna, elég csak annyit mondani, hogy a Singel-csatornát betemették volna, és hatsávos körgyűrűvé alakították volna. Mindez kiválóan látszódik a rajzokon is.

Sok parkolót és taxiállomást terveztek, na meg egy monorailt, de azt sem azért, mert olcsó és hatékony tömegközlekedési eszköz, hanem mert a földszinttől elemelve nem akadályozza az autós forgalmat. A terv – amely a ma ismert Amszterdam nagy részét lerombolta volna – az „Adj a városnak egy esélyt” címet viselte.

Ez a terv végül nem valósult meg, de sok helyen az autóknak kedvezve alakították át, vagy kezdték átalakítani a várost – mígnem tömeges tiltakozások hatására leállították ezeket a munkákat a hetvenes években. Sőt, még ugyanakkor ahol lehetett elkezdték visszaalakítani a soksávos utakat közterek és a kerékpáros forgalom javára. Azóta pedig bebizonyosodott, hogy így is élhet egy világváros.

Amszterdam azóta persze változik-fejlődik tovább folyamatosan: ezekben az években Schophol repülőtér nagyszabású átalakítása zajlik, míg a város központjából újabb és újabb éjszakai vonatjáratok indulnak Európába.

Ami pedig a csatornákat és a bicikliket illeti: ők most köszönik, jól vannak, akkor is, ha néha az egymásra találás nem éppen a legszerencsésebb.

(Nyitókép: GettyImages)

város | előváros | urbanizáció | alvóváros | autópálya

FOLYTASD EZZEL

A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?

Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Rendeld meg a Roadster magazin 17. számát!

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom