Iroda és iroda között óriási különbségek lehetnek – hol tudnák ezt jobban, mint egy professzionális ingatlanfejlesztő vállalatnál. Az ipari ingatlanok terén meghatározó hazai cég, a HelloParks vezetése ezért döntött úgy, hogy új irodája tervezését a nagy tapasztalattal rendelkező MádiLáncos Studio szakembereire bízza. A vállalat új központját 2023 végén adták át a Corvin ONE épületének legfelső emeletén, amivel 2024-ben sikerült elnyerni „Az Év Design Irodája” díját. Az alábbiakban bemutatjuk, hogy mivel érdemelték ki a rangos elismerést.
Sok tényezőt felsorolhatunk, ha arra a kérdésre keressük a választ, milyen egy jól működő iroda, hol érzik jól magukat a munkavállalók, hová járnak be szívesen, hol a leghatékonyabb a munka – és amiről talán kevesebb szó esik, de szintén nem mellékes –, milyen döntésekkel lehet minimalizálni az építkezés és a használat ökológiai lábnyomát. A HelloOffice esetében, úgy tűnik, sikerült megtalálni a helyes receptet, amit nemcsak a rangos elismerés, hanem a munkatársak szeretete is jól jelez.
Flexibilitás és emberközpontúság
A HelloParks egy viszonylag friss magyar cég, a Futureal-csoport ingatlanfejlesztő ágazatának egyik leányvállalata. A vállalkozást mindössze pár fővel alapították meg 2020-ban, de a dinamikus növekedésnek köszönhetően ma már több mint 80 fő dolgozik náluk. Négy helyszínen – Alsónémediben, Pátyon, Maglódon és Fóton – hoztak létre logisztikai központokat, ahol bérelhető raktár- és iparcsarnokokat kínálnak ügyfeleiknek, a portfólió kiépülésével majd több mint 1 millió négyzetméteren.
A cég fejlődésével párhuzamosan gyorsan kinőtték az első irodájukat, így – az épületen belül – új emeletre költöztek. A helyszín adottságai – az elnyújtott alaprajz, a korábbi folyosós-cellás elrendezés – finoman szólva sem voltak ideálisak, így a belsőépítészeknek ezekre a nehézségekre megoldást kellett találni.
Mielőtt a pontos tervek kidolgozása megtörtént volna, a munka egy workplace strategy készítésével indult, amelynek segítségével a belsőépítészek megalkották a munkafolyamatokhoz leginkább megfelelő funkcionális rendszert, hogy a munkavállalók minél hatékonyabban tudjanak dolgozni és a legjobban kihasználhassák a rendelkezésükre álló területet. A cél a szervezettség növelése volt, a riport segítségével pedig valódi válaszokat kaptak arra, hogy ezt hogyan érhetik el.
– Tulajdonképpen minden hasonló beruházást egy ilyen stratégia megalkotásával érdemes elkezdeni, azonban ezt a megbízók nem minden esetben ismerik fel. Ez itt megtörtént, a későbbi siker talán ennek is köszönhető – mondja Sárosdi-Mádi Krisztina, a MádiLáncos Studio alapító partnere és vezető tervezője.
Jelen esetben az igazi kihívást az jelentette, hogy a tér adottságai miatt szinte lehetetlennek tűnt egy mai, modern iroda kialakítása. De – mint a tervező fogalmaz – itt „a megbízó irányából extrém bizalom áradt felénk, és a közös munkába is lelkesen vetették bele magukat. Az eredményt látva, ma már nyugodtan mondhatom, hogy jó munkát végeztünk, amit talán az Év Irodája versenyen elért eredmény is bizonyít.”
Elszigetelődés helyett szabadon áramló információ
A MádiLáncos tervezői az eredetileg igen rossz adottságú tér középpontjába egy olyan teret képzeltek el, ami alkalmas spontán találkozásokra vagy akár a hivatalos megbeszélésekre is. A téralakítás és a hozzá illő bútorok hangulata itt kevésbé emlékeztet irodára, sokkal inkább egy kényelmes otthonban vagy egy hangulatos kávézóban érezhetjük magunkat, ami éles ellentétben áll a cellákra osztott, izolált, nem éppen inspiratív világgal, ami a korábbi irodát jellemezte.
Az elszigetelt elrendezés helyett olyan nyitott irodatereket terveztek, ahol az információ szabadon áramlik, ahol közösen dolgozhatnak a jellemzően 6-8 fős munkacsoportok, de természetesen lehetőség van az elvonulásra, a nyugodtabb munkára is, az adott projekt megfelelő szakaszában.
A kisebb méretű fókuszszobák és az informális tárgyalók 3 fő csendes, fókuszált munkavégzésére alkalmas helyek, amelyek az egyedi dizájn révén egy kis otthonosságot is csempésznek az irodatérbe.
Az irodatér dizájnjában hangsúlyosan jelenik meg maga a cég a brandszínekkel, a logóval és számos apró részlettel. A tevékenységükre utal az eredendően ipari ingatlanok külső burkolatként megszokott szinuszlemezek megjelenése is a belső térben: ezt az anyagot gyakran használják indusztriális környezetben, hatalmas csarnokok burkolataként, de a jelek szerint friss, kortárs belsőépítészeti elemként is megállja a helyét.
– Megrendelőként határozott elképzelésekkel érkeztünk a MádiLáncos Studio csapatához mind az alaprajzot, mind a terek funkcióját tekintve, egészen az olyan részletekig, mint a színvilág vagy az ergonómiai szempontok. Az is kiemelten fontos volt, hogy a tervezés során a flexibilitást helyezzük előtérbe, hiszen a HelloParks irodája egy olyan időszakban valósult meg, amikor a világban egyetlen dolog volt biztos: a folyamatos változás. El akartuk kerülni a monofunkciós terek létrehozását, így mindenhol alapvető szempont volt a tér átalakíthatósága és a multifunkcionalitás. Ebben kiváló partnernek bizonyult a MádiLáncos Studio, szakmai segítségüknek köszönhetően az iroda kialakításánál mindenhol sikerült az elképzeléseinket magas színvonalon megvalósítani – mondja a közös munkáról Patai Rudolf, a HelloParks property management igazgatója és társalapító partnere.
Fenntartható irodaépítészet a gyakorlatban
A MádiLáncos Studio csapata rendkívül elkötelezett a fenntarthatósági törekvéseket illetően, és ezeket az elveket tudatosan építik be terveikbe.
A belsőépítészek számára természetesen ezúttal is kiemelt cél volt, hogy minden lehetséges ponton érvényesüljenek a fenntarthatóság szempontjai, és ebben partnerre találtak a megbízóban, a HelloParks csapatában, akik a tervezés és a kivitelezés során minden lehetséges módon érvényesíteni kívánták ezeket az elveket.
A pazarló szemlélet ellen szólt például, hogy a korábbi beépített üvegfalelemeket, valamint az irodabútorokat, a különböző szekrényeket és ülőbútorokat nem dobták ki, hanem némi frissítés után ismét felhasználták. Megtartották a gépészeti berendezések egy részét is, a padlót pedig újrahasznosított anyagokból készülő szőnyegekkel burkolták. Ez a szőnyeg egyébként azért is különleges, mert nemcsak szén-dioxid-semleges, hanem egyenesen szén-dioxid-negatív. A belsőépítészek sikeresen integrálták a növényeket is a belső terekbe. Szerencsére a növények szeretete már korábban is jellemző volt a megbízónál, de ezeknek rendezettebb elrendezést kellett találni.
Az ingatlanfejlesztő cég új központját nemcsak az itt dolgozók értékelik, hanem az Év Irodája szakmai zsűrijét is meggyőzte, így 2024 februárjában elnyerte „Az Év Design Irodája” kitüntető címet. „Az egyedi anyagválasztás, a flexibilitás, valamint a funkció- és térelválasztás maximálisan támogatja az iroda dolgozóit, hogy teljes erővel a HelloParks jövőbeni fejlődésére koncentráljanak” – áll a zsűri indoklásában.
(Fotók: Gosztom Gergő)
bejárás | MádiLáncos Studio | 2024 | HelloParks | berendezés | iroda
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!