Ha a középkorban kerestük volna Manhattant, ebben az európai városban találjuk meg

Manhattan ma többek között a felhőkarcolóiról híres, egy olasz városnak pedig annyi magas tornya volt, hogy nyugodtan kikiálthatnánk a középkori New Yorknak.

A történészek szerint Bolognában a tizenkettedik-tizenharmadi században mintegy száznyolcvan torony állt. Közülük az egyik legmagasabb, amely majdnem száz méteres, még ma is áll.

De mégis miért volt szükség ennyi toronyra? Valószínűleg ezek az építmények a város leggazdagabb családainak védelmét szolgálták az invesztitúraharc idején, amikor az egyház és az állam harcban bonyolódott egymással az egyházi vezetők beiktatásának (az invesztitúrának) jogáért.

Tornyok helyezkedtek el ugyanakkor a városfalon is, amelynek helyén még mindig található néhány erődített kapu.

Az olyan rendkívül magas tornyok építése, mint amilyenek ezek voltak, korántsem volt könnyű vagy egyszerű feladat. Egy tipikus középkori bolognai torony felépítéséhez körülbelül három és tíz év közötti munkára és rengeteg jobbágyra volt szükség. A tornyoknak, amelyeket ebben az elképesztően érdekes, de legalább ennyire homályba vesző korszakban építettek, négyzet alakú alaprajzuk volt, alapjaikat pedig öt-tíz méter mélyre ásták, földbe vert rudakkal erősítettek meg, és kaviccsal valamint mésszel borították.

A 13. században azután a legtöbb tornyot lebontották vagy lerombolták, de nem egy közülük egyszerűen összeomlott. Amelyek megmaradtak, azokat később például börtönként, üzletként vagy lakóépületként hasznosították újra, vagy egyszerűen csak meghagyták dísznek. Jelenleg kevesebb mint húsz tornya van Bolognának, melyek közül egyet éppen most próbálnak megmenteni az összeomlástól.

Bologna egyébként az egyik legjobb város, ha Olaszországban kezdenénk új életet.

(Forrás: The Mind Circle, képek: Getty Images)

olasz | város | bologna | tornyok | felhőkarcoló

FOLYTASD EZZEL

Kávézót nyitnál? Vagy épp vendégházat? - formabontó képzésekkel vár a Laba és a Skvot

Itt a magyarázat, miért ülnek alkalmanként a kezükre a légiutas-kísérők

Rendeld meg a Roadster magazin 15. számát!

Nyakunkon a tavasz, és ami még jobb hír, itt a legújabb Roadster magazin is. Mit találunk benne? Találkozunk az amerikai képzőművésszel, Jim Denevannel, aki amellett, hogy land artban utazik, egy csodás rendezvényszervező céget is működtet, amely elképesztő helyeken szervez vacsorákat Kaliforniától kezdve Dél-Afrikán át Toszkánáig. Kifaggatjuk a kultikus Iditarod Trail Race kutyás szánhúzó verseny szervezőjét, a biennáléra készülő Nemes Márton festőművészt, megismerkedtünk a Friluftsliv filozófiával, Arnaud Montagard fotós révén megnézzük, milyen Amerika hátsó udvara, főzünk a 101 Bistróban, és a Totemism legújabb kollekcióját is szemügyre vesszük. ismét látványos, sok állomásos, 220 oldalas tripet alkottunk, szerintünk érdemes lesz benevezni rá. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom