Magasan a legjobb – Tíz budapesti rooftop bár, ahol megélheted a nyarat

Kolosszális kilátás, fenséges italok, megkapó szabadtéri hangulat – a tetőtéri bárok olyasmit tudnak, amit a beltériek aligha; megmutatni Budapest egy másik oldalát. Felülről megismerheted a várost, miközben egy pohár italt a kezedben tartva a szél cirógatja a hajadat. Mutatjuk a kedvenceinket. 

High Note SkyBar

A Hercegprímás utcai skybarnak jelentős renoméja van a fővárosban, elég csak az „alapját” jelentő Aria Hotelt megemlíteni, melyet választottak már a világ legjobbjának.

A város tetején igyekeznek mindig újítani és a hazai közönséget is felcsalogatni, nemcsak a bazilika tetejéről a szomszédos sárga párnákat megpillantó külföldi turistákat. A High Note elsősorban az italokat állítja a frontvonalba, de á la carte vacsoramenüre is be lehet ülni hozzájuk, mint ahogyan a teraszon szépen fogynak a finger foodok és a tapasok is. A még futó aktuális itallapjuk koktélkreálmányai a tavasz és a virágok jegyében fogantak, öt klasszikusabb és négy speciális tétellel.

A csúcs mind közül talán a száraz sherryvel, maracujával, mangóval, és mézzel bolondító édes Ambrosia, mely nagyszerű példa a megújulásra, a frissességre és a High Note egyediségére, míg a rövid & vad hívószavakkal berobbanó Rosa Canina a szerelem érdekes játékát űzi több emelet magasban.

A mezcal alapú koktél az elején még édes ízzel kecsegtet, míg a közepén-végén a csili és a kardamom fűszerességével, majd a mezcal füstösségével már egy egészen más arcát mutatja. Itthon még csak ismerkedünk a vermut alapú koktélokkal, úgyhogy a flörtöléshez remek partner az ártatlanságot jelképező, szép, hosszú, különleges pohárban felszolgált vermut, zöld tea, piros ribizli, bodza összetételű keserédes Bellis Perennis.

Azon italok közé tartozik, melyet ha meglátsz, nem biztos, hogy azt az ízt kapod, amire számítasz.

Amire viszont építhetsz, az a különleges Budapest-perspektíva odaföntről, lazulós csillezős hangulat, alkalmanként lágyan cirógató szellő és meglepetés-madárcsicsergés, vagyis igazi high life, amit nem csupán akkor lehet élvezni, amikor leköszön a nap.

Solid

A Salt magasban megalapított társhelye hasonló koncepcióval működik, mint a földszinti Michelin-csillagos étterem; az alapanyagokban, az ízekben, a természethez és a hagyományokhoz való hozzáállásban is egyezéseket mutat.

A több mint száz tételes borsorral köszöntő, natúrborokat is felvonultató Solid esténként klasszikus borbárrá alakul át, úgyhogy akár joggal tehetnénk azon helyek közé, ahová „csak úgy felugrunk meginni egy italt”, Pedig valójában ennél jóval több. Small plate ételeivel Rába René séf és csapata egy borbárhoz képest komolyabb opciót kínál, tehát igazi vacsoraélményt is ad, miközben a hátteret Budapest eddig ritkán látható panorámája szolgáltatja.

Nem kell végigülni egy két és fél órás degusztációs menüt, hogy belekóstoljunk a fine diningba, mert a Solid fejedelmi tételei megadják ezt a lehetőséget.

Ilyen a Salt étlap koronaékszere, a kenyérfogás (extrém lágy vajjal és házisonkával), a citrusos kacsazsírral olvadóssá tett pecsenyekacsamáj, a csicseriborsó helyett sárgaborsóból készülő mennyei szatmári hummusz, a tejkaramellhez hasonló finomság, a döbbenetesen puha sóskiflire kenhető vajalja, vagy a nyársról leszedhető mangalica, netán még a habkönnyű szilvalekváros desszert, a puliszka – mind-mind fine dining-minőségben.

A minden nap reggelivel, hétvégente pedig brunch-csal is jelentkező Solidban gyakorlatilag bármilyen fogáshoz köthető egy-egy régi sztori, legyen az vidéki táborozás, vagy ebéd a nagymamánál, és ami a legjobb, hogy nem azt tolják folyton az arcunkba, hogy hagyjuk  a múltat és nézzünk inkább előre, hanem a jelenben élhetjük meg az emlékeinket.

St. Andrea Wine&Skybar

A budapesti Vörösmarty tér műemléképületének tetőteraszán működő helyen nemcsak a bármenü és a koktéllap, hanem a séfpáros is új.

A nyáresték kedvencének jelölt bárételek (például az argentin vörösrák chevice citrussal és paradicsommal, zöldségtekercs szójával, korianderrel, mogyoróval, az ikonikus polip taco jalapenóval, a St. Andrea burger BBQ szósszal, vagy a bao bun kacsa) a menü legforróbb tételei,

mint ahogyan a friss, izgalmas és színes tavaszi-nyári ízvilág köré épülő signature koktélok is bizsergésre ingerelnek.

A négyévszakos skybarban két nagy panorámateraszon és belső térben is lehet fogyasztani, a nemzetközileg elismert St. Andrea Borászat tételei mellett nemzetközi borválogatásból szemezgethetünk Berényi Oszvald sommelier ajánlásaival, akire bátran rábízhatjuk magunkat. Az egyik teraszon kényelmes lounge kanapékon elnyúlva, élőzenei hangulatfestéssel, lazán jókedvűen, és mindenféle ráfeszülés nélkül, gondos, segítőkész, mosolygós "személyzeti hozzájárulással" élvezhetjük az életet.

Sky Garden

A nevéből sejthető, hogy a Podmaniczky utcában megbújó Mystery Hotel Budapest izgalmas történettel bír, de a lenyűgöző belső terei mellett a tetőtéren kialakított Sky Garden sem marad ki a luxus butikhotel misztikumából.

Hívhatjuk afféle oázisnak, mert az utcáról belépve és aztán felliftezve egészen más hangulat fogad a dór oszlopokkal díszített magaslati kertben, mint azt a környék sejteti; odafent az elegancia vegyül a könnyedséggel, a modernség pedig kezet fog a természetközeliséggel.

A menük közül értelemszerűen az ital- és a koktéllap a vaskosabb; a klasszikusok és a megszokott szortiment mellett figyelemfelkeltő fantázianévvel megkeresztelt specialitásokból lehet válogatni. Ilyen például a Beatles híres slágerét "feldolgozó" Melon Fields, amiben Hendrick’s, Green Chartreuse gin, Midori dinnyelikőr és lime költözik össze egy kellemes nyári frissítőre a közelgő dinnyeszezon hírnökeként, vagy a markánsabb, a bourbon-ök második szintjére belépő Maker’s Mark whiskyvel, Giffard Cassis likőrrel, lime-mal, és Proseccóval egyszerre randevúzó, édeskés-hűsítős Bourbon Spritz.

Ami pedig az ételeket illeti, a masszívabb fogások közül a méretes Sky és a BBQ Burger emelhetőek ki, annál is inkább, mivel a bucik között prémium angus marhából készült húspogácsa ingerel óriásharapásra. A kísérőként érkező, extrán puhán és ropogósan finom sült krumplival együtt mindkét verzió fekete öves burgerrajongóknak ajánlott, fogyasztása közben nem szégyen taktikát váltva átállni a kés-villás felállásra és aztán a széken hátradőlve élvezni a lemenő nap még érezhető erejét.

Liz and Chain

Jó negyed századig lényegében titokban maradt az a kivételes budapesti kilátás, amit sokáig csak a kiváltságosok élvezhettek az Erzsébet híd és a Lánchíd között elhelyezkedő Budapest Marriott Hotel Executive lounge teraszán.

Két éve viszont már a Liz and Chain Sky  Lounge tetőbár birtokolja a helyet, hogy olyan szögből reagálhassunk a város rezdülésére, ahonnan sokáig nem volt lehetőségünk. A hely nevét kölcsönző két hidat, a Budavári Palotát, a Citadellát és a Gellért-hegyet lehet többek között megcsodálni;

legjobb pillanataiban akkor, amikor a hegyek mögött aludni térő nap búcsúzóul narancsos háttérvásznat fest az ikonikus látnivalók mögé.

Ehhez a szerda és szombat közötti nyitva tartással működő bár ég ihlette koktélkreációi illenek igazán: a ginnel, Lillet Blanc aperitiffel, rózsavízzel, lime cordiallal és Proseccóval harmóniába kerülő Sky is the Limit, a rum, narancs cordial, Pisang Ambon likőr, szójatej, cukor, bergamott lé összetételű édesebb-fanyarabb So High, vagy a nevében pikáns, amúgy elég vadító Sex on the Roof (ebben vodka, vörösáfonya cordial, Cointreau, és lime bitter kavarja meg az érzéseket). Ginrajongóknak érdemes a szerdát bekarcolniuk a naptárba, mert kizárólag aznap kérhető ki négyféle extra gin & tonik, méghozzá négy különböző ginből.

Az alap lerakásához a megosztásra épülő bárételekből (a házi focacciától kezdve a hummuszon át a koreai marhatatárig) érdemes. és ha hosszúra nyúlik az este, ajánlott is válogatni.

The Duchess

A lenyűgöző Matild Palota minden egyes négyzetcentiméterén kedélyesen üdvözöl a kifinomultság és az előkelőség, nincs ez másként az épület tetején közel egy éve megnyitott The Duchess-ban sem.

A rooftop bár fedett részeinek enteriőrje hangulatában és bizonyos stílusjegyeiben (arany és zöld színek, bársonyos felületek) erősen reflektál a palota remekműire, azaz a luxusszállodára, a kávéházra és a fine dining étteremre. Persze ha már feljutunk a szépséges épület tetejébe, akkor nyilván a tágas terasz szabadtéri kényelmes helyeinek egyikén lehuppanva érdemes rápillantani az Erzsébet hídra, vagy felhőtlen este esetén a budai hegyek mögött búcsúzkodó napra.

Mint tudjuk, a nyár és a koktélok örök hűséget esküdtek egymásnak, ezt az életreszóló egyezséget pedig „nem illik” felbontani ebben az időszakban. Valahogy így lehetnek ezzel a Duchessben is, mert a letisztult koktélokra felhúzott itallapot a forró évszakban jobban eső, olykor könnyedebb és hosszabb hangvételű kreációk viszik.

Mindenképp ilyen a vodka alapú, nagyon nyárias és édesen céklás Babushka, mely az első kortyok után  igazolja előzetes hírét (mely szerint nem akadt még olyan vendég, akinek ajánlották és ne kért volna belőle még egy kört). Alighanem hasonló a helyzet a selymes Duchess Sourrel (Bulleit Bourbon, Benedek Pinot Noir, citrom, tej), ellenben a Mexikót idéző agavé szirupos Pinata szó szerint egy vagy inkább két fokkal erősebb ligában játszik. A bár nevét viselő signature koktél egy többösszetevős, buborékos champagne-nal, kétféle likőrrel és cottage cheese-zel infuzionált történet – remekül példázza az egy-egy városhoz vagy nációhoz kötött koktéllap változatosságát (esetében Franciaországot). A jégkockán pihenő díszítésével kicsit mintha szimbolizálná is a helyet; a folyóparton vagyunk és egy rusztikus tömbből kiemelkedik a város tetején egy gyönyörű virág.

Leo Rooftop

Minimum dobogós a Budapest Legjobb Kilátásai listán a Leo Rooftop terasza. A Hotel Clark nyolcadik emeletén berendezett elegáns bár egyedülálló elhelyezkedésének köszönhetően egyszerre gyönyörködhetünk a budai Várban, a Duna világörökségi panorámájában, a Parlamentben és a Lánchídban, de a Leo a kétségkívül rendkívüli látvány mellett különleges ételeket és italokat is pakol az élménycsomagjába.

Egy rooftop bárba általában a kilátás miatt caplatunk fel, a Leóban viszont hangsúlyosak a bárételek is.  És persze a koktélok.

Néhány hete debütált a Zodiákus névre keresztelt koktéllapjuk, mely a tejútrendszert, a napot, a holdat és a tizenkét csillagjegy témáját jeleníti meg egy körlapon. Az újításban utazó és lélekben mélyre ásó Dreghiciu Gábor bármenedzser iránymutatása mellett aprólékos kutatómunkával mindegyik csillagképhez felkutatták az ahhoz szerintük leginkább passzoló alkotóelemet, és ezek alapján készítettek tizenkét koktélt úgy, hogy az összetevők valamilyen üzenetet közvetítenek. A csillagjegyekhez társított italokat pedig valamilyen analógiát követve picit viccesen próbálták összerakni, vagyis nem kell az egészet véresen komolyan venni. A személyiségjegyeket érintik meg azáltal, hogy a csillagjegyekhez párosítottak egy rájuk jellemző, hozzájuk kapcsolódó összetevőt. A teljes itallap úgy állt össze, hogy egyensúlyt képezzenek a koktélok, vagyis egyik irányban sem akad ki a stimulálómérő,

kivéve talán a Skorpió fedőnév alatt megbújó tételt, melynek első kortyai után nem árt keresni egy közeli karfát, amibe bele lehet kapaszkodni.

360 Bar

Még az első fővárosi rooftop bárként nyitott meg a 2010-es évek elején-közepén az Andrássy úti Párisi Nagy Áruház tetején. A nem mindennapi körpanorámával (és mindennapos DJ-zéssel) hívogató 360 Bar hamar a város egyik turistamágnese lett, ám ez nem jelentette azt, hogy a magyarok hanyagolták volna, sőt: a budapestiek egyik kedvenc város fölötti lazulós helyének számít a mai napig. Mint a legtöbb skybar, az erre a szezonra megszépült, megújult 360 is erősen "időjárásfüggőként" van nyilvántartva, úgyhogy nem árt esetenként sálat vagy napszemüveget bekészíteni a 36 méter magasságban koccintáshoz.

Ha viszont minden körülmény klappol, nehéz jobb helyet találni egy kellemes, naplementés, iszogatós estéhez.

A letisztult menü iránytűje beállítható a könnyedebb fogások felé, de a nehezebb falatokra ácsingózóknak az angus marhát rejtő 360 Burger vagy a Pulled Pork Burger hibátlan opció lehet. A mindent átható pozitív vibrálásban fontos szerep jut a signature koktéljaiknak, a trendlistákat napjainkban vezető Tubi 60-ra épülő, dinnyés, tonikos Birds Eye-nak, az Aperollal és Beefeater Pinkkel beütő High Life-nak, vagy a gines kreációknak újat mutató Deep Dive-nak.

MemoRise Skybar

Az egyedi hangulatot festő ötödik kerületi háztetők fölé magasodik a Hotel Memories hatodik emeletén berendezett skybar, ahol magaslati szabadlevegőn lehet napozni, enni és inni (vagy mindet egyszerre).

A MemoRise immáron azon kevés belvárosi szabadtéri helyek közé emelkedett, ahol a nyüzsgés vagy az autók zaja helyett a csend, a nyugalom és a béke van felírva a törzsvendégek listájára. Az open grill konyhával működő skybar mediterrán jellegű menüsora követi a trendeket és a nagy, cupákos húsok helyett a több, kisebb, változatosabb falatok felé tereli vendéget. Talán jobban is passzolnak egy tetőbárhoz a tapasok, az apróbb, csipegetős kencés fogások, mint például a selymes hummusz, a csalogató csilis-fokhagymás garnéla vagy a könnyed szürkemarha grillkolbász (természetesen a hozzájuk passzoló házi sütésű kenyerekkel).

A klasszikus variánsok mellett a signature koktélokat is tartalmazó itallapról választható kreációk közül alighanem a Memorise Martini (Grey Goose vodka, passion fruit szirup, grenadine, lime lé, ananászlé) adja vissza leginkább a hely hangulatát, de a nevére remekül reflektáló, Illusion néven megtalálható gines koktél is izgalmas. Először belekortyolva kesernyésebbnek, fanyarabbnak tűnik, aztán felkavarva az érzelmeket (és magát az italt) a benne rejlő málnapürének köszönhetően már egy teljesen másik oldalát mutatja. A gin tonikokban erős itallapon találunk még kézműves és kisebb gyártók által készített különlegességeket, köztük a japán Etsu ginből megálmodott koktélt is. Apropó koktél: ebben a műfajban ár-érték arányt tekintve egész Budapestet tekintve az élmezőnyben magasodnak.

Intermezzo

Már a megközelítése sem hétköznapi a lokáció szempontjából kiemelkedő, a Hotel President tetejének korábbi helikopter-leszállóján (!) berendezett Roof Terrace-nek, ahová liftes átszállással lehet feljutni. A tágas és szellős teraszon első körbetekintésre kiderül, hogy laza elegancia fogad; a feszengés és a szabályok helyett a kötetlenség és a lazaság üdvözöl.

A harapnivalóknál a gyorsan elkészülő grillételeken van a hangsúly, leginkább az italok mellé ajánlanak falatokat, de ez nem jelenti azt, hogy aki vacsorázna valamit, az ne találna laktató fogásokat. Igyekeztek olyan italokat kitalálni, melyek túlmutatnak a basic variációkon (azért az Aperol Spritz- vagy a Negroni-rajongóknak nem kell megkezdeni az aggódást, bőven válogathatnak a klasszikusok közül is), így kerültek az itallapra az Intermezzo dolgozóinak külön fantázianévvel ellátott kreálmányai – például a jól ismert Moscow Mule twistje, a már az illatával is málnabombaként robbantó Raspberry Mule, benne málnapürével és különleges francia likőrrel. Ugyan nem a bár találmánya a Tennessee bourbonnel és mangópürével bolondító Lynchburg Mango, "cserébe" minden cseppje maga a nyári felfrissülés.

A már említett Hold utcai lokáció előnyét és az épület magasságát leginkább a kolosszális kilátásnál érzékelni, merthogy szinte sokkolóan messzire ellátni a tetőről; nemcsak Budapest lényege tűnik fel, hanem a távolban pihenő hegyek látványában is el lehet merengeni, nagyokat gondolkodni, miközben a feltámadó szél mellett elég csak a jéghideg italra figyelni.

(Fotók: Balkányi László – High Note, Leo Rooftop / Zombori András, Király István – Sky Garden, Horpáczi Dávid – Solid, Matild Palota, MemoRise, a 360 Bar Facebook-oldala, St. Andrea, Liz and Chain, Intermezzo Facebook-oldala)

St. Andrea Wine & Skybar | menü | a la carte | rooftop | ital

FOLYTASD EZZEL

Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod

10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod

Rendeld meg a Roadster magazin 14. számát!

Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom