Olaszország számos ikonikus szoborral büszkélkedhet, és ezek közé tartozik I. Constantinus vagy Nagy Konstantin római császár kolosszális szobra is, pontosabban annak töredékei.
Az eredetileg márványból és aranyozott bronzelemekből készült alkotás vonzó célpontot jelentett a fosztogatóknak, így a Római Birodalom bukását követő viharos időkben elpusztult.
A szobor töredékeit a tizenötödik században tárták fel: előkerült az óriási, három méteres fej, mely a szobor legismertebb darabja, a jobb kar, a jobb kézfej, a jobb térd, a jobb sípcsont, egy vádlitöredék, a jobb és bal lábfej, egy csukló és egy mellkastöredék, amelyeket IV. Sixtus pápa a világ első nyilvános múzeumának, a Capitoliumi Múzeumoknak ajándékozott.
A kutatók most ezekből a töredékekből alkották újra a teljes, gigantikus szobrot 3D-s modellezéssel, gyanta és poliuretán, márványpor, aranylemezek és gipsz felhasználásával.
A Fundacion Factum Arte szakértői beszkennelték az eredetiből megmaradt töredékeket, és ezekből modellezték a teljes szobrot, amelyet a Capitoliumi Múzeumokhoz tartozó Villa Caffarelli kertjében avattak fel február 6-án, és ingyen lehet megnézni 2025 végéig.
A tizenhárom méter magas szobor a legfőbb római isten, Jupiter ábrázolásaihoz hasonló módon jeleníti meg az uralkodót trónon ülve, lába köré csavart tógában, fedetlen mellkassal, kezében jogarral. Az biztos, hogy az alkotás nagyon látványos, már csak a mérete miatt is, szokatlanságához pedig hozzájárul, hogy éles kontrasztot alkot benne a vadonatúj anyag és az ókori formavilág.
Ez az olasz művész szintén régi korok és a jelen közti távolságot igykeszik áthidalni, a világ legszebb szobrai pedig bármikor helyettesíthetők ennek a robotnak a munkájával.
(Forrás: The Mayor, képek: Getty Images)
olaszország | kolosszális | császár | Nagy Konstantin | római
Magyarország ásványvíz-forrásai túracélpontnak is tökéletesek
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!