2010 óta csillagos a Costes Restaurant. Mutatjuk, hogyan ünnepeltek.
Amikor odaérek, az ajtóban a tulajdonos, Gerendai Károly áll, odabent a hoszt, Jókuti András várakozik, a helyet pedig lassan megtölti a hazai gasztroújságírás krémje, illetve néhány barát és volt üzlettárs. Az ország legjobb séfjei közül azok, akik karrierjük egy szakaszában megfordultak a Costesben, már a konyhában dzsemmelnek.
Az apropó, hogy tíz éve nyerte meg első alkalommal a Michelin-csillagot a Costes, és ezzel történelmet írt, ugyanis ők lettek az első hazai étterem, amelyik megkapta a rangos elismerést. A Ráday utcai intézmény látványosan felrakta a kortárs magyar gasztronómiát a térképre – mondhatjuk ezzel kezdődött egy egész jó kis évtized, benne újabb csillagokkal, Bocuse d’Or-sikerekkel, és egy duplacsillaggal. Volt mit ünnepelni, na.
A születésnapot egy közös menüsorral tette fényesebbé a séf-ensemble, konkrétan Mészáros Ádám, Jóvér Ferenc, Tivadar György, Mede Ádám, Tiago Sabarigo, Mártha Róbert, illetve a jelenlegi séf, Miguel Rocha Vieira. A hatfogásos menü minden egyes tétele előtt megismerhettük az adott finomság tervrajzát, illetve jó néhány anekdota is elhangzott az egykori kollégák és az aktuális séf szájából.
Amikor azt látni, hogy a két Michelin-csillagos Onyx, az ország legjobb éttermei közé tartozó Laurel, a Liszt étterem vagy az ex-Costes Downtown séf együtt örömfőz, sztorizik és pezsgőzik az alagsori szinten lévő konyhában, az szívet melengető dolog. Van verseny, van rivalizálás, de bajtársiasság és tisztelet is. Szép ez így.
A menüsor pár üdvözlőfalat után a Mészáros–Jóvér tandem erdei ihletésű libamájtrüffeljével indult, amit kávés és gombaporos mandulapor, visszamarinált tőzeg- és vadáfonya és szarvasgombás kalács kísért.
Tivadar György alkotása: mangalicaterrine benne malaccsászárral, tarjával, csülökkel, lábbal. Köretként füstölt zelleres burgonya, savanyított hagyma, zöldalma és marokkói citrom érkezett.
A menüsor Lionel Messije szerintem Mede Ádám tahitótfalui szivárványos pisztrángja volt (reggel fogták), ami mellett a savanyított medvehagyma és a fehér fafülgomba volt Xavi és Iniesta.
Tiago Sabarigo egy remek grillezett fürjjel, hagymával és kelkáposztával állt elő, a házigazda Miguel Rocha Vieira pedig érlelt marhát készített, amit csicsókával és ipari mennyiségű szarvasgombával dobtak fel.
A desszerttel Mártha Róbert zárta le az estét, aminek a végén csak annyit lehet kívánni, hogy a Costesnek – ami nagy valószínűséggel a belváros egy másik pontjára fog költözni egy-két éven belül – ugyanolyan sikeres tíz évet kívánunk, mint az előző tíz volt. Egyébként ha minden a terveik szerint alakul, nagyon valószínű, hogy a 2020-as évek jobban fog sikerülni nekik, mint az egyébként is pazar tízes évek.
michelin-csillag | mede ádám | costes restaurant | Tiago Sabarigo | jóvér ferenc
Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod
10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod
Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!