A turisták gyakran válhatnak célzott csalások áldozatává, különösen a forgalmas európai városokban. Van azonban egy egyszerű módja annak, hogy felismerjük és megállítsuk a bajt.
Tavaly a biztosítással foglalkozó Quotezone.co.uk által közölt adatok szerint Franciaország és Spanyolország volt a két legrosszabb európai ország a turistákat ért csalások szempontjából, konkrét helyeket tekintve az Eiffel-torony és a Notre-Dame-székesegyház "emelkedett ki."
James Smith utazási szakértő elmondta, hogy az egyik leggyakoribb átverés a naivnak látszó turistákat célozza, akiknél gyakran bepróbálkoznak, mivel elsőre elég ártatlannak tűnnek. Sokszor egy étteremben vagy éjszakai klubban dolgozó barátságos helyiek keresik meg őket.
"A jelentős turisztikai központok, mint mondjuk Róma, Párizs és Barcelona tele vannak olyan rosszakarókkal, akik pénzt kérnek, klubokat reklámoznak, vagy megpróbálnak karkötőt húzni a gyanútlan bóklászó csuklójára, miközben barátságos turistának adják ki magukat" – mondta.
"Ezek a szituációk viszont gyakran azzal végződnek, hogy a turistákból pénzt csalnak ki – néha a semmiért cserébe. A legjobb módszer az ilyen utcai csalások ellen az, ha egy kicsit udvariatlanok vagyunk" – tanácsolja a szakértő.
Ha elég sokáig nem veszünk róluk tudomást, vagy nagyon szigorúan nemet mondunk, nem fogják ránk pazarolni az idejüket.
A szakértő hozzátette, hogy a csalók jellemzően olyanokhoz mennek oda, akik "izgatottnak tűnnek, hogy ott lehetnek, ahol, és nem sietnek sehová".
Ajánlott előzetesen némi kutatást végezni a helyi csalási szokásokról, mert akkor tudni fogjuk, mire kell odafigyelni. Az felkészülés abban is segíthet, hogy kevésbé érezzük magunkat elveszettnek egy idegen helyen, könnyebben beilleszkedhetünk a környezetbe, hogy kevésbé tűnjünk turistának.
Nem árt résen lenni akkor is, ha az ember Budapesten foglalna szállást vagy vonatjegyet venne.
(Forrás: Express, fotók: Getty Images)
tipp | védekezés | szakértő | turista | Európa
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!