Az elmúlt években egyre gyakrabban tapasztalhatjuk meg a klímaváltozás közvetlen következményeit, legyen szó szélsőséges hőhullámokról, pusztító viharokról vagy soha nem látott árvizekről. Európa mára a globális felmelegedés egyik legsérülékenyebb térségévé vált.
A klímaváltozás világszerte drasztikus hatásokat eredményez, ezekből pedig jócskán kijut az európai országoknak is. A Nature Medicine frissen publikált tanulmánya arra figyelmeztet, hogy a globális felmelegedés drámai módon növelheti az időjárás okozta halálesetek számát a kontinensen. A következő évtizedekben mintegy
2,3 millió ember veszítheti életét az egyre gyakoribbá váló extrém hőhullámok miatt.
A kutatás szerint a mediterrán térség városai lesznek a leginkább érintettek. Közülük is kiemelkedik Barcelona, amelyet a legveszélyeztetettebb településként azonosítottak.
2099-re mintegy 246 ezer, hőhullámhoz köthető halálesetet prognosztizálnak.
A sorban következik Róma (147 ezer), Nápoly (147 ezer) és Madrid (129 ezer). Az elemzés kiemeli, hogy a Közép- és Észak-Európai városokban is emelkedni fog a hőség okozta halálozások száma, de kevésbé drasztikus mértékben.
A tudósok szerint az európai városok alkalmazkodási stratégiái nem lesznek elegendőek a probléma orvoslására. A klímaváltozás hatásainak enyhítésére meglátásuk szerint a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése az egyetlen, valóban hatékony megoldás. Antonio Gasparrini, a tanulmány egyik szerzője hangsúlyozta, hogy az alkalmazkodás fontos, de nem tudja teljesen ellensúlyozni a klímaváltozás hatásait, különösen a legveszélyeztetettebb régiókban,
így a Mediterráneumban, Közép-Európában és a Balkánon.
A tanulmány szerzői szerint azonnali politikai lépések szükségesek, hogy a halálozási arányok drasztikus emelkedését megelőzzék. Az elemzések szerint ugyanis a prognosztizált halálozások mintegy hetven százaléka elkerülhető lenne, ha az EU-kormányok azonnali és hatékony klímapolitikai intézkedéseket vezetnének be.
Az európai turizmus is hatalmas vesztese lehet a hőhullámoknak. A szakértők szerint a jövőben előfordulhat, hogy a nyári szezonban egyre többen döntenek úgy, hogy a Dél-Európát sújtó hőhullámok miatt inkább a kontinens északi részére vagy a hegyekbe mennek nyaralni.
(Forrás: The Travel, fotók: Getty)
klímaválság | hőhullám | Európa | globális felmelegedés
Merész kampánnyal robban be a Reebok új kollekciója
A modern luxus nyomában a Range Roverrel

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!