Ezernyi szigetet rejtenek Írország partjai. Nagy részükön ugyan kevés település található, de fantasztikusan szép tájakra, történelmi emlékekre, rendkívül hideg vízre és viszonylag kevés turistára számíthat az, aki felfedezi a homokos, sziklás, barlangos partokat. Mutatjuk a kedvenceinket.
Rathlin
Mindössze néhány kilométerre Causeway partjaitól találjuk a mítoszok és legendák szigetét, amely annak idején az angolok elől menekülő skót királyok menedéke volt.
Manapság is menedék: vadon élő állatok (a Mill-öbölben fókákkal is találkozhatunk) és ritka madarak otthona, melyet természetvédelmi területté nyilvánítottak. Tiszta időben Skócia partjait is látni a csupán százhetvenöt lakosú festői szigetről.
Achill
Írország nyugati felében találjuk a vadregényes Achill-szigeteket, melynek homokos partjait a nyolcvanas évek közepén a pusztító viharok sziklás és köves partszakasszá formálták.
Ennek ellenére – vagy tán éppen ezért – izgalmas tájai roppant népszerűek: a szigetek az Atlanti-óceán menti kedvelt turisztikai ösvény részei.
Európa legmagasabb tengerparti szikláin sétálhatunk ott a Croaghaun-hegy oldalában, miközben alattunk néha tombol az óceán.
Clare
Tiszta időben a szent hegy, a Croagh Patrick tetején állva gyakorlatilag teljesen belátni a Clew-öblöt és ezzel egyedül a környék háromszázhatvanöt szigetét. Közülük a legnagyobb a Clare, melyet egy huszonöt perces kompozással érhetünk el.
Bár csak huszonöt percre van a szárazföldtől, de a gyönyörűséges szigeten néha úgy érezzük, egy világ választja el a modern mindennapoktól.
Bronzkori és neolitikus emlékeket és egy 14. századi apátság romjait is megtaláljuk a békés szigeten, ha felfedezőútra indulunk.
A legjobban kerékpárral lehet bejárni a lenyűgöző vidéket, a hegyeket, a sziklákat és az öblöt, a vízzel viszont óvatosan ismerkedjünk, mert nagyon hideg.
Great Blasket
Mindössze négy és fél négyzetkilométer a sziklás partokkal rendelkező sziget területe, amely Írország és ezzel együtt a kontinens legnyugatibb pontja. Az időjárás általában a zord arcát mutatja arrafelé, 1953-ban például az extrém körülmények miatt a teljes lakosságot ki kellett telepíteni.
Az egykori halászfalu emlékét őrző romok ma is láthatóak a nyári időszakban komppal megközelíthető bájos szigeten.
Tory
Mindössze tizenegy kilométerre fekszik az ír szárazföldtől. Tory különleges hely: az alig több mint száz lakosának saját dialektusa van, és jelképesen királyt is választanak maguknak. A szigeten csupán két faluban zajlik a kicsit visszafogottabb élet,
bár a helyiek kreativitásának erejét jelzi, hogy Toryn művészeti galéria is működik.
Akad kavicsos strand is, ahol a bátrabbak csobbanhatnak, a fázósabbaknak pedig a világítótorony és a part menti sziklák jelenthetik az izgalmakat.
Ez is érdekelhet:
(Fotók: Getty Images, Unsplash)
látnivalók | tenger | írország | sziget | tory
Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod
10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod
Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!