„Az alapanyagárak drágulása, az energiaszámlák emelkedése és a munkaerőhiány is egyaránt megnehezíti a szektor működését nemcsak idehaza, hanem az Európai Unióban is” – mondta a most kezdődő fagylaltszezonról Erdélyi Dóra, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány senior elemzője.
Mint hozzátette, a drágulás egész Európában visszafogja a keresletet. Tavaly egy gombóc átlagos ára 400-450 forint volt, de idén a Magyar Cukrász Ipartestület elnöke szerint tíz-tizenöt százalékos áremelkedés várható.
Erdélyi Dóra nagyjából 440-520 forint közötti árakra számít, de
mint hozzátette, még ez sem feltétlenül fedezi a költségeket, és a cukrászok valószínűleg nem minden esetben tudják érvényesíteni az árakban az alapanyagok és az energia drágulását, mert az a kereslet drasztikus visszaesésével járna.
A vásárlók ugyanis nem vennének fagylaltot, ha olyan mértékben emelnék az árát, amint azt az előállítás költségei megkövetelnék.
Mindez a jövedelmezőség rovására mehet, ami veszélyeztetheti a vállalkozások működését, de további kockázat a munkaerőhiány is.
A fagylalt ára európai viszonylatban
Egy 2018-as felmérésben több európai város fagylaltárait vetették össze. Berlinben és Bécsben átlagosan 1,4 és 1,5 euró körül mozgott egy gombóc fagyi ára, a legdrágább helyen, Koppenhágában viszont már 3,8 eurót kértek érte, miközben itthon 320 forint körül lehetett kapni, amely átszámolva az akkori árfolyamon nagyjából egy eurót tett ki – tehát európai viszonylatban olcsónak számított.
A hűsítő édesség Európa-szerte drágulhat, mivel az alapanyagárak az egész Unióban jelentősen emelkedtek egy év alatt: a februári inflációs adatok 10-60 százalék közötti drágulásokat mutattak. Ugyanakkor a kereslet visszaesésének visszafogó hatása is érzékelhető a kontinensen, ami gátat szab az emeléseknek.
Persze, nem is kell ragaszkodnunk a fagylalthoz, mert léteznek még jeges desszertek, amik remek hűsítők lehetnek a kánikulában.
(Forrás: Infostart, képek: Unsplash, Getty Images)
fagylalt | egy gombóc fagyi | áremelés | drágulás | árakIstenekkel és hősökkel léphetünk be egy különleges univerzumba júniusban Budapesten
Ilyen lesz hétvégén az ország „legfinomabb” eseménye

Itt a nyár, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 12. száma. Mit találunk benne? Mutatunk pár remek helyet Sydneyben, egy helyi segítségével felfedezzük Torinót, kipróbáljuk milyen az egyik legújabb bringás trend, a gravelezés, és leteszteljük a Mazda CX 60-asát. Leülünk beszélgetni a Lissoni vezető építészével, bejárjuk az újjászületés előtt álló Gellértet, kifaggatunk egy portugál borászt, Daniel Niepoortot, és leültetünk egy asztalhoz öt izgalmas egyéniséget. Interjúzunk Alessanadro Gaultieri parfümkészítővel, akit a szakma legveszélyesebb orrának tartanak, ukulelézett nekünk Wolfgang Puck egyik közeli munkatársa, Tetsu Yahagi, és bejárjuk Ahn Tuan és társai legújabb, frissen megnyitott budapesti éttermeit. Kiderítjük, képes lehet-e a ChatGPT megírni a következő bestsellert, megnézünk közelről öt lélegzetelállító hotelt, és bemutatjuk a skandináv dizájn állócsillagait is. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!