Októberben új menükoncepcióval debütált a MÁK. A „farm-to-MÁK” jegyében az étterem csapata országjárásra indult, hogy a Kárpát-medence égtájainak fontos, különleges, jellegzetes termelőit és alapanyag forrásait felfedezve mostantól minden negyedévben egy-egy égtáj – ősszel elsőként a nyugati régió – kincseit mutassa be a MÁK tányérjain.
A MÁK csapat nyakába vette az országot. Az új éttermi koncepció, a MÁKtájak jegyében elsőként a Kárpát-medence nyugati régióját járták be, hogy személyesen ismerhessék meg azokat a termelőket, akiknek alapanyagaival az étterem séfje a projekt első negyedévében dolgozik.
Mizsei János, az étterem vezető séfje számára meghatározó élmény volt a konyhából és az étteremből kilépve megismerni, kik állnak egy-egy fantasztikus minőségű termék mögött. Ahogy fogalmaz, ami a kiemelkedő minőség és a szakma szeretete mellett minden partnerükben közös:
az ökológiai szemlélet és a fenntarthatóság. Ez pedig a MÁK számára is nagyon fontos.
A MÁK csapata az ország nyugati régiójában nyolc olyan termelőt látogatott meg, akiknek magas minőségű, különleges, egyedi termékei/terményei az őszi degusztációs menü alapanyagaivá váltak.
Réthy Kati ökológiai szemlélettel termeszt meseszép pátyi kertjében különleges zöldségeket a fenntarthatóság jegyében. Hazai és egzotikus tájfajtákkal dolgozik, amelyek a klímaváltozás kihívásai kapcsán is bíztató lehetőségeket ígérnek. A MÁK tányérokon több zöldségét használják majd, különös tekintettel a zamatos céklára.
Nobilis Ágoston gazdaságának alapja, hogy a kiemelkedően magas minőségű termékek egy fenntartható agro-ökológiai rendszer eredményeként jöhessenek létre.
Bio gabonáik feldolgozásával, saját malmukban kiemelkedőn magas minőségű liszteket állítanak elő,
amelyek közül a rozsliszt adja házi kovászos buci alapját, bio burgonyája pedig kapros elődesszertjük fő alkotóeleme.
Spindler Zoli az erdők-mezők kincseit figyeli, gondozza és gyűjti össze számukra, emellett sáfrányt és mákot termeszt. A lovasberényi bodzabogyó és kökény szerepelnek aktuális étapukon, de
a kígyóhagymát is szeretettel használja a MÁK séfje.
Csirmaz István kecskefarmjából származó sajtokkal is dolgoznak majd, az Ősz nyugaton menüsorban most kecsketejet használnak.
Varga Sándor biodinamikus és önfenntartó gazdasága családi vállalkozás, feleségével alapították 2011-ben. A gyerekeikkel együtt élnek a Szentgál külterületén található, hatvan hektáros területen, ahol a tehenek hatalmas réteken, szabadon legelve töltik mindennapjaikat.
Bio tejet és tejtermékeket állítanak elő egy Makovecz stílusú épületben helyet kapó üzemben, a Bakony közepén.
A MÁKtájak menüsorban többek között a tejberizsben használják az Élő Bolygó bio tejét.
Pödör Krisztina és Reiner Berger üzemében ma már kiemelkedő minőségű, a hazai piacon sokszor ritkaságnak számító olajokat készítenek, gyümölcs és balzsameceteket forgalmaznak. Alapanyagaik a MÁKtájak őszi menüsor több tételében is fellelhető, például a gyöngytyúk fogásban találkozhatunk vele.
Szilágyi Ákos és Gábor vállalkozása az egyetlen magyar halgazdaság, amely kaviár készítéssel is foglalkozik. Egészséges, hormonoktól, hozamfokozóktól mentes, friss halakat és haltermékeket kínálnak, amelyek
a legmagasabb minőséget képviselve többízben kiérdemelték a Great Taste Award címet.
A MÁKtájak ősz menüsorban süllőjükkel és osetra kaviárjukkal dolgoznak.
Foki Izabella és Koncos Zoltán a világ számos pontján ismertek meg személyesen kakaóbabot termelő gazdákat, hogy ezek a kapcsolódások legkiválóbb minőségű csokoládék alapanyagát és inspirációját adhassák. Sokszorosan díjnyertes termékeiket a MÁK desszertjeinek alkotóelemeként kóstolhatják a vendégek.
(Fotók: MÁK)
budapest | koncepció | új | mák | étterem | farm to table
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!