Nálunk az adventi koszorú, míg van, ahol a koszorú-ajtódísz az elterjedtebb. De vajon milyen gyökerei vannak a kör alakú dísz használatának?
Nagyon úgy tűnik, hogy a koszorúkat eredetileg fejdíszként viselték, elsők között a Perzsa Birodalomban, ahol szövetből készült, ékszerekkel díszített diadém formájában hordták a hatalom és tekintély jelképeként. Az egyiptomiak virágból készült koszorúkat viseltek, míg a rómaiak olajfalevélből és babérből készült fejdíszt adományoztak azoknak, akik kivételes teljesítményeket mutattak fel, például költőknek, sportolóknak, harcosoknak, és persze a császárok sem maradhattak ki ebből a trendből.
Az ajtóra is a rómaiak kezdtek először koszorúkat akasztani a győzelmek jeleiként, majd náluk vált az ünnepek dekorációs kellékévé is az ikonikus tárgy.
A decemberi napforduló, vagyis a mai karácsony környékén (december 17-től) ünnepelték a szaturnáliát, ami jó alkalom volt a koszorúk ajándékozására.
Amikor a keresztény egyház „újrahasznosította“ a pogány hagyományokat, átmentette a koszorút is, de új jelentéssel ruházta fel: a kör formáját az örök élet szimbólumának tekintették, mely egyben Isten végtelen szeretetét is jelképezi. Egy másik értelmezés szerint a koszorúk alapanyagául gyakran szolgáló magyaltölgy piros bogyói és tüskés levelei a Jézus által viselt töviskoronára és a kiserkenő vércseppekre emlékeztetnek.
Innen már csak egy lépés volt az adventi koszorú, amelyet, úgy tudni, először a németországi evangélikusok készítettek el a 16. században. A hagyomány ugyanakkor egy 19. századi evangélikus lelkészről, Johann Hinrich Wichernről is megemlékezik, aki az általa alapított hamburgi Rauhen Haus gyermekotthonban gyertyagyújtással jelölte az adventi időszak napjait. Erre a századra az adventi koszorú már Európa katolikus részeire is elterjedt, mára pedig vallástól függetlenül találjuk meg a legelterjedtebb karácsonyi dekorációk között.
Persze, nemcsak a dekorációk segíthetnek abban, hogy karácsonyi hangulatba kerülj, hanem egy kis sütögetés, esetleg meditáció is jól jöhet az év végi felfordulásban.
(Forrás: The Mayor, képek: Getty Images)
koszorú | történet | karácsony | advent | fejdísz
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!