A túrázáshoz kitartásra és fejlett állóképességre van szükség, ez utóbbiból pedig a korlátozások ideje alatt sokat veszíthetünk. Éppen ezért érdemes tudatosan, az állóképességet fokozó edzéstervekkel felkészülni az első hosszabb távú teljesítménytúrára.
Fókuszban a főbb izomcsoportok
A túrázás igazán egyszerű szabadidős elfoglaltságnak tűnhet, hiszen csak sétálunk a csodás természetben, bejárunk különböző tájakat, miközben addig ismeretlen környezeti és kulturális kincseket ismerhetünk meg. A hosszabb távú, akár többnapos kirándulások azonban komolyabb felkészültséget igényelnek, megfelelő fittségi szint mellett érdemes csak belevágni.
A szakértők szerint több dolgot is figyelembe kell vennünk, mielőtt belekezdenénk az első teljesítménytúránkra való felkészülésnek.
A kezdők számára az elsődleges cél, hogy az állóképességüket fokozzák, éppen ezért olyan edzésmódokat ajánlott megválasztaniuk, amelyek a fő izomcsoportokat célozzák meg, és amellett, hogy növelik a teljesítőképességet, javítják a koordinációt is.
Azáltal, hogy meghatározott izmokat terhelünk, javul testünk izommemóriája. A túrázás esetében kiemelt figyelmet kell szentelni a lábizmok fejlesztésére, de a törzs erősítése is kulcsfontosságú. Ha nehezebb ösvényekről van szó – sziklás szakaszokkal és meredek lejtőkkel –, akkor a felsőtest is igénybevételnek van kitéve.
Kardio és intervall edzések
Kifejezetten ajánlottak a kardiós edzések, melyek nemcsak az állóképességet fokozzák, de a tüdőkapacitást is növelik, ami elengedhetetlen akkor, ha megerőltető teljesítménytúrát tervezünk. A futás remekül javítja a tüdő kapacitását és az állóképességét, a kerékpározás pedig kiváló választás ugyanerre a célra, de előnye, hogy kisebb terhelés alá helyezi a térdeket és a sérülékeny ízületeket. Emellett az egyensúly és a koordináció fejlesztéséről sem szabad elfeledkeznünk, amihez a jóga és a pilates is remek választás lehet. Ráadásul ezeket a súlyzós és kardiós edzéseink végén, levezetésként is beiktathatjuk, de rövidebb változatuk a pihenőnapokon is végrehajthatók.
A szakértők szerint az ideális felkészülés heti öt edzésnapra épül, amelyben két erősítő és három kardioedzés kap helyet. Ezek között összesen két pihenőnapot ajánlott beiktatni annak érdekében, hogy a testünk megfelelően regenerálódhasson. A teljesítménytúrát megelőzően érdemes az egyik kardióedzést legalább egyórás túrára lecserélni, az indulás előtti utolsó napon pedig mindenképpen a pihenésé legyen a főszerep.
Nemrég igazi bakancslistás hosszú távú túraútvonal jött létre a balti országok között. Mutatunk is három ételt hozzá, ami nem hiányozhat a túrazsákból.
(Fotók: Getty Images)
kardió | utazás | túra | kirándulás | tavasz
Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod
10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod
Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!