Japán már néhány hónapja megkongatta a vészharangot a Fudzsi-heggyel kapcsolatban, most pedig beváltotta ígéretét az illetékes prefektúra.
Az utóbbi időben nagyon megugrott a látogatók száma a világ egyik leghíresebb hegyén, különösen annak legnépszerűbb útvonalán, a Josida-ösvényen. A túrázók azért kedvelik ezt az utat, mert Tokióból könnyen megközelíthető, és útközben hegyi kunyhók kínálnak szállást és étkezést.
Az érdeklődés viszont olyannyira a tetőfokára hágott, hogy a Himalájához hasonlóan dugók alakultak ki és szeméthalmok jelentek meg a turisták nyomán.
Ezért Jamanasi prefektúra kormánya úgy döntött, hogy július 1-től belépőt kér a kirándulóktól és létszámkorlátot is bevezet.
A hetven napos nyári hegymászószezon során naponta maximum négyezren indulhatnak a csúcsok felé szigorúan délután négy előtt és leghamarabb hajnali két óra után. A hatóságok ugyanis amiatt is aggódnak, hogy több tapasztalatlan túrázó vág neki az ismeretlennek, akik a csúcs közelében, ahol már kevesebb létesítmény van, veszélybe kerülhetnek.
A belépődíj összegét, amit a tervek szerint a Josida bejáratánál elhelyezett kapunál fognak beszedni, várhatóan februárban közlik majd. A bevételt a túraútvonal karbantartására és vulkánkitörés esetén használható menedékházak építésére fogják fordítani.
2014 óta egyébként arra ösztönzik a mászókat, hogy bármelyik útvonalat is válasszák, önkéntes alapon fizessenek fejenként ezer jent (körülbelül 2400 forintot) hozzájárulásként a terület megőrzéséhez. 2023-ban összesen 221 322-an jutottak fel a Fudzsira, akiknek több mint fele a Josida-ösvényt választotta.
Nem csoda, hogy a prefektúra a korlátozás mellett döntött, ugyanis idén Tokió a világ legnépszerűbb városi úti céljának ígérkezik, kezdve mindjárt a nem olyan sokára beköszöntő cseresznyevirágzással.
(Forrás: Euronews, képek: Getty Images)
tokió | hegymászás | hegy | Fudzsi | japán
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!